Netbooky a Android

Kategorie:

Po delší době si dovoluji napsat zase několik slov o netboocích, trochu faktických informací opřených o články na portálech a trochu mých názorů. A přidám pár informací, které mě zaujaly kolem systému Android.

Netbook opět na scéně

Ve zprávičkách, které píšu pro Linuxsoft.cz, jak je vidět tak i na blogu, jsem se překlopil zpět na používání termínu netbook, místo minilaptop. Před několika měsíci Psion začal žalovat výrobce netbooků, zcela oprávněně, protože on má značku „Netbook“ chráněnou pro vlastní výrobek, který se přestal vyrábět a prodávat poměrně nedávno. Stejně se chovala SONY, když se dohodlo s výrobci o právu na používání názvu „Walkman“, bohužel tam všichni výrobci používali již známý název výrobku pro obecné pojmenování kapesních kazetových přehrávačů. Výrobek Psionu tak známý nebyl a Psion nakonec udělal docela zajímavý vstřícný krok, když se s Intelem domluvil na používání názvu netbook.

Reklama

Netbooky sice velmi zajímavým způsobem pomohly penetraci GNU/Linuxu mezi běžnými uživateli, ale dneska jsou opět výrazně více zastoupené netbooky s MS Windows XP (kterým Microsoft neustále prodlužuje život). Naštěstí tvůrci dostribucí svou snahu o nasazení GNU/Linuxu na netboocích nevzdávají a jde o renomovanější distribuce, než za jaké považuji Xandros, či Linpus. Kupříkladu Ubuntu má dostatečně velkou uživatelskou základu a na jejich diskuzních fórech je k nalezení odpověď na drtivou většinu problémů. Probém volby vhodné distribuce na netbook je asi trochu oříšek i pro ostřílené matadory, nejen pro běžné uživatele. Zkušený uživatel se nebude možná bát experimentů s distribuceni využívajícími Moblin, možná zkusí Arch Linux (který je chválen jako extrémně rychlá distribuce), Slackware, nebo Gentoo. Pro běžného uživatele jsou potenciálně dobrou volbou Ubuntu/Debian, Mandriva a Fedora (já bych se nebál distribuce RHEL/CentOS). Velmi zajímavé bude sledovat situaci kolem Moblinu, operačního systému se vzhledem ovládání chytrého telefonu (což se mi moc nelíbí) využívajícího jádro GNU/Linuxu, který je optimalizován pro provoz na slabých počítačích, byť zatím jen těch z rodiny x86.

Netbooky s mikroprocesory architektury ARM nejsou zatím určeny každému, vím o jediném rozumně dostupném Touch Booku (který je zajímavým křížencem mezi touchpadem a netbookem) a jinak ticho po pěšině. Se zajímavým netbookem se chystá na trh EMTEC, který pod jménem Gdium, připravuje netbook s mikroprocesorem Loongson MIPS a operačním systémem založeným na Mandriva GNU/Linuxu, ale těch odkladů začátku prodeje už bylo tolik, že začínám mít opravdu vážné pochybnosti o možném úspěchu akce. Právě netbooky a potenciálně nettopy s mikroprocesory architektur ARM a MIPS se mohou stát těmi zařízeními, která dostanou GNU/Linux na desktopy běžných uživatelů, protože možnost nasazení některé verze Microsoftích Windows nebude existovat.

Android

Dění kolem operačního systému Androin mě dost zajímá, ostatně je to vidět i na zprávičkách, které téměř každé ráno píši na stránky LinuxSoft.cz. Mobilní Linux; třeba od LiMo Foundation, nebo již zmíněný Moblin, tu je dlouho, ale jak se zdá teprve Android (hlavně asi díky marketingové síle Google) dokázal výrazněji prosadit. Smartphone s Androidem je sice u nás dostupný jen jeden, ale evidentně se blýská na lepší časy, přislíbeny jsou přístroje od Samsungu, Motoroly, nové od HTC a snad i Nokie pokukuje po Androidu. Novinkou prý je údajný smartphone od Dellu s Androidem, ale pro jeho dostupnost pouze v Číně není jisté, jestli nejde o podvrh, nebo jestli opravdu používá Android.

Proti Androidu zatím hovoří relativní nedostatek aplikací, byť tato otázka je mírně sporná, jelikož vše se točí kolem webových aplikací (cloud computing) a již před delší dobou jsem online aplikace google shledal jako velmi dobře použitelné, jen vzácně potřebuji vyrobit dokument, který by byl pro Google Docs problémem. Pravda, nejsem vždy online, takže nakonec podstatně více používám OpenOffice.org nainstalované lokálně na některém z počítačů, mezi nimiž, a s nimiž, se pohybuji po světě. Nejsou ale jen Office, na smartphone nebude běžnou činností příprava náročných dokumentů, nebo analýza dat v Excelu (podle mě jsou na takovýto úkol úplně jiné aplikace, ale vysvětlujte to manažerům). Komunikace a hry jsou to podstatné pro smartphone a na úkoly související s těmito činostmi je software dostatek.

Google ale hodlá dosáhnout s Androidem dále, než jen na smartphony. O netboocích s Androidem, které budou na architekturách ARM, nebo MIPS, se píše už poměrně dlouhou dobu, ale přes původní očekávání 2-3 čtvrtletí roku 2009 stále na trhu nejsou. Tak trochu za pionýra bych považoval MID od SMiTu, který se mi docela zamlouvá, jen kdyby měl alespoň výsuvnou klávesnici, bohužel zatím nebyla zveřejněna cena, za níž se bude tento MID prodávat. Že Android nemusí být záležitostí pouze smartphonů a netbooků by mohl ukázat Amazon, který jej využívá na straně serveru.

Závěrem

Pokud Vám tento článek připadá jako o ničem, máte možná pravdu. Pokusil jsem se shrnout balík odkazů a novinek, které potkávám poslední týdny při psaní novinek. Možná je dávám dohromady moc křečovitě, nicméně mě opravdu zajímá, jak se budou ekosféry netbooků a Androidu dále vyvíjet.

Komentáře

Jeden komentář: „Netbooky a Android“

  1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Netbooky a Android Další články s podobnou tématikou:Android se na netbooky ještě nehodí, zní z AceruPrvní […]