Linux na mini laptopech neuspěl?

Kategorie:

Za poslední dny se na celé řadě zahraničních webů objevily informace o neúspěchu GNU/Linuxu v segmentu mini laptopů (všichni je už nazývají netbooky, ale situace je naprosto stejná jako u pojmenování „Walkman“, existuje vlastník daného pojmenování). Číslo, které ale všichni zmiňují (MS Windows na 90% mini laptopů) podle mě úspěchem je.

Jak je to dávno, co se příznivci GNU/Linuxu radovali, když byla podle nejrůznějších internetových měření penetrace GNU/Linuxu mezi 0,5—1 %? Protože GNU/Linux, *BSD a OpenSolaris docela sleduji, tak mohu zkonstatovat, že to je opravdu nedávno, jen pár měsíců zpětně. U nás byla penetrace GNU/Linuxu srovnatelná s penetrací Mac OSX, v USA zaostávala i za Applem, ale to je spíše otázka oblíbenosti Mac OSu v té které zemi. V tomto světle je psát o propadu Linuxu naprosto nevhodné, protože i těch 10% je velmi výrazný posun dopředu.

Reklama

Mini laptopy defakto prodloužily životnost Windows XP, které měly už dávno skončit na šrotišti dějin (ne že by to byl špatný systém, mám jej ve firmě dobře nastavený a k plné spokojenosti na něm funguji již 5. rok bez reinstalace a problémů), protože Windows Vista byly pro nevýkonné počítače naprosto nevhodné, reputaci Microsoftu budou zachraňovat Windows 7. Pokud mne paměť neklame, první mini laptopy Asus Eee 7xx byly dostupné jen s Xandros Linuxem, chtěl bych vidět jak se někdo na diplayi 800×480 pixelů matlá v MS Windows, ale rostoucí displaye pomohly Windows XP i na mini laptopech.

Pamatuji se, že první ukázala koncept mini laptopu VIA, ale to zůstalo jaksi v šuplíku a první zástupce této třídy byl již zmíněný Asus Eee. VIA má zatraceně zajímavé mikroprocesory, které navíc vedle sebe nemají tak nenažranou čipovou sadu, jako Intel Atom, který je snad v každém dnešním mini laptopu a nettopu, ale snad jediný kdo vím, že mikroprocesor VIA do mini laptopu osadil je HP a i ten jen v první generaci. Možná se časy změní, protože VIA oznámila základní desku pro mini laptopy, uvidíme, kdo se jí chytí. Vcelku se zájmem očekávám, co přinese slibovaný nástup mikroprocesorů ARM do segmentů mini laptopů a nettopů, líbí se mi trend úsporného počítače s dlouhou dobou chodu na baterie, ale mám strach z neexistence Javy (a pro běžného uživatele by mohl chybět Flash).

Není pravda, že Linux na mini laptopech neuspěl. Dostal se k běžným uživatelům a podle mě již přesáhl onen kritický bod, kdy začíná být zajímavý pro tvůrce komerčních aplikací. Mini laptopy pomohly GNU/Linuxu od nálepky systému pro geeky a studenty. Se zájmem sleduji, jestli se podaří nabídnout mini laptopy s Androidem, což je samozřejmě jádro GNU/Linuxu s prostředím kolem.