Novinky ze světa svobodného software (8)

Na LinuxSoft.cz vyšel 44. díl seriálu o softwarových novinkách a opět přidávám na tento blog článeček, kde je jen tolik, co se mi do hlavního článku nevešlo, přesněji řečeno, nepřišlo mi to natolik zajímavé, abych měl programy/knihovny v hlavním článku, ale zase to není takový odpad, který si zaslouží zapadnout.

Nexenta Core Platform 2

Před 2 týdny jsem v 7. pokračování soukromého občasníku psal o RC2 verzi Nexenta Core Platform 2.0. Trochu odvážně jsem si dovolil předpovědět, že by v horizontu několika dní mohla vyjít finální verze „Ubuntu s jádrem OpenSolarisu“ a to se také stalo. Hrubý popis toho, co Nexenta Core Platform umí najdete na stahovací stránce. Pokud chcete desktop s jádrem OpenSolarisu, můžete zkusit využít projekt StormOS, který vychází z Nexenta Core a obsahuje desktop XFce.

Reklama

Pyjama

Python Jamendo Audioplayer by mohl zaujmout hudební blázny, jako jsem já. Jamendo se mi líbí a už jsem tam našel pár hudebních zajímavostí, z nichž 2 jsem na mém blogu propagoval (Daniela Bautistu a Project System 12). Při psaní softwarových novinek jsem našel projekt Pyjama, který vyšel ve verzi 0.3. Program je napsaný v jazyce Python a jeho zdrojové kódy jsou k nalezení na Launchpadu, což vypadá jako velmi zajímavý příslib pro uživatele Ubuntu, kteří by program Pyjama mohli mít brzo ve standardních repozitářích.

Pyjama je hudební přehrávač, který využívá jako zdroj skladeb stále populárnější Jamendo. Můžete si poslechnout/stáhnout skladby a alba, která byly nejposlouchanější během posledních týdne, či měsíce. Můžete vyhledávat hudbu podle tagů (značek), nebo poslat umělci nějakou dotaci. Program je dobrým nástrojem pro ty, kteří si oblíbili hledat zajímavou hudbu na Jamendu. Že tam poslední dobou browsím docela často mohou napovědět moje statistiky/hitparády na Last.fm a Libre.fm.

RSyntaxTextArea

Stále ještě hledám nějaký plugin (komponentu), kterou bych mohl zadrátovat do programu rozepsaného v Java + Swing a která by byla wysiwyg editorem na HTML, alespoň s možnostmi formátovat text (!ne vkládat i obrázky a multimédia!), podobným FCKEditoru. Zatím jsem našel alespoň RSyntaxTextArea, kterýžto editor umí syntaxi přibližně 20 programovacích jazyků, mezi nimiž jsou i HTML a XML. Syntaxi editor jen zvýrazňuje, bohužel není wysiwyg (to by kolegům usnadnilo život podstatně více).

Pokud máte nějaký tip, budu velmi vděčný, když se o něj podělíte v komentářích.