Můj laptop – od Mandrivy 2009.0 k Ubuntu 9.04

Kategorie:

Štítky:

Former Ubuntu Logo

Asi ke své vlastní škodě nemám zrovna nejnovější laptop, ale asi 2,5 roku starý Acer s čipovou sadou ATI 200M, jenže proč jej měnit, když funguje a nerozpadá se (už je tedy chudinka odřený a omlácený na všech stranách).

Nikdy jsem na něm neměl nainstalovány MS Windows, byť doma nějaké nadbytečné licence (ne OEM) mám, ale GNU/Linux mi prostě vyhovuje více a v dohledné době se na tom asi nic nezmění. Když jsem jej dostal, bylo na něm nenastavené OpenSUSE 10.0, ale to jen zkoušel instalaci GNU/Linuxu na laptopu náš dodavatel ICT, nemám s tím problém. Já jsem velmi rychle nainstaloval Xubuntu 6.10 a laptop jsem používal k plné spokojenosti.

Reklama

Tím, že mám oddělené oddíly pro systém a data, mohu kdykoliv změnit distribuci, kterou používám a občas toho využiji v rámci testování, takže na laptopu se postupně objevilo PC-BSD, DesktopBSD, Kubuntu, Mandriva, Fedora, …. Něco fungovalo lépe a něco fungovalo hůře. Poměrně dlouhou dobu, přibližně 1 rok se mi na desktopu udržela Mandriva Linux 2008.0, protože prostě fungovala velmi spolehlivě. Ale kvůli otestování (zatím nezvěřejněnému) jsem přešel na Mandriva 2009.0, která sice nějak rozumně fungovala (ne kompletně, třeba suspend šel, ale hibernaci už se nechtělo), ale po update z první poloviny dubna Mandriva ani nenaběhla. Zkusil jsem přejít na CentOS 5.3, opět díky mému obstarožnímu hardware nefungoval ani suspend, ani hibernate (obojí na novějším hardware pochopitelně funguje).

Po drobném exkursu k Red Hatu (na desktopu ale funguje perfektně) jsem již byl rozhodnutý se vrátit k Ubuntu. Protože nová verze měla vyjít přibližně za 7 dní po experimentu s CentOSem (neboli Red Hat Enterprise Linuxem), zkusil jsem ještě funkčnost distribuce Fedora 10 „Cambridge“. K mému překvapení fungovala Fedora velmi pěkně, fungoval suspend i hibernate, jen po hibernaci jsem měl občas místo fontů rozsypaný čaj, na což stačí restart X.org (trojhmatem CTRL + ALT + Backaspace), neboli beze ztráty kytičky uptime. Bez problémů mi fungoval veškerý hardware a software, který potřebuji.

Pak už jsem jen čekal na Ubuntu 9.04, protože je to distribuce s níž jsem asi nejspokojenější. Perfektní základ Debianu a aktuálnost software tak trochu bleedig edge, ale funguje mi 100%, jak potřebuji, tak nemám potřebu experimentovat s něčím obskurdnějším.

Nové Ubuntu 9.04 je povedené, bylo jen pár verzí, které se nepodařily, ale náprava byla zjednána několika updaty v horizontu dní až týdnů. Novému Ubuntu pochopitelně věnuji ještě jeden článek, nejen zde na blogu.