CentOS 5.3 na mém laptopu

Kategorie:

Distribucí GNU/Linuxu již prošlo mými počítači nepočítaně, ani moc nerozlišuji, jakou distribuci používám, pokud funguje, jak potřebuji, a podporuje kompletní hardware, který je v tom kterém počítači osazen. Na laptopu jsem měl docela dlouhou dobu Mandriva Linux 2009.0, jehož recenzi, především ale knížky Ivana Bíbra, chystám pro můj blog i pro stránky LinuxSoft.cz.

Bohužel měl, 13. dubna 2009 jsem pustit opravdu velký balík updatů, mezi jinými i jádra, a po restartu již Mandriva nenaběhla. Bohužel PC pro mě není hračka, takže rozhodování mezi několika hodinami hledání řešení, anebo okamžitou přeinstalací na jinou distribuci, mělo předem daný výsledek.

Reklama

Přešel jsem na CentOS 5.3, který je vlastně jen překompilovaný Red Hat Enterprise Linux 5.3, takže maximální odladěnost a špičkovou kvalitu lze nejen očekávat, ale i požadovat. Jeden z lidí kolem původního LinuSoftu, Ondřej Krejčík, používal CentOS na servery i vlastní desktop a pokaždé dával najevo maximální spokojenost, takže jsem měl minimálně jednu dobrou referenci. Mimo Ondry jsem RHEL potkal především na serverech velkých firem a na několika desktopech profesionálních vývojářů. Tyto indicie mi ukázaly, že RHEL by mohla být ideální distribuce pro nasazení jaké potřebuji a nepočítám se mezi obyčejné hobby uživatele.

Bohužel peněz nemám tolik, abych mohl koupit RHEL jako takový, ale díky GNU licenci mohou existovat forky RHELu a jedním z nich, je CentOS, aktuálně ve verzi 5.3. V podstatě je to RHEL, je binárně kompatibilní, vyvíjí jej stejní lidé, jen nikde neuvidíte ochranné známky Red Hatu a nebudete mít technickou podporu.

Instalace trvala se vším všudy přibližně 90 minut, cca 10 minut proklikání Anacondy, 20 minut se instaloval systém. Pak zbývala instalace madwifi ovladačů pro čipset Atheros a instalace ovladačů pro grafickou kartu ATI eXpress M200. Nebylo nainstalováno několik programů, které běžně využívám (Gajim, Bluefish, VLC, …), které jsem doinstaloval s pomocí yumexu. Nepotřebuji nejnovější verze OpenOffice.org, GIMPu a dalšího software, mnohem radši jsem když vše chodí 100% stabilně.

Zatím jsem spokojen, podle toho, co ukazuje Gkrellm je zatížení hardware menší, než bylo při používání Mandriva Linuxu, a subjektivně mi systém přijde o něco svižnější. Vzhled je o něco chudší, než jsem viděl v Mandriva Linuxu, nebo jaký vídám v Ubuntu, které je na obou domácích desktopech, ale vše vypadá podstatně vyváženěji a nepřeplácaně. CentOS se mi dost líbí.