Vyšel CentOS 5.3

Kategorie:

Štítky:

CentOS vyšel ve verzi 3.5. CentOS lze naprosto oprávněně považovat za jednu z nejpovedenějších a nejlépe odladěných distribucí, dostupných zdarma, které lze nasadit na server, nebo produkční desktop/laptop. Uživatel v CentOSu získá systém, který odladili ve firmě Red Hat, který je s RHELem binárně kompatibilní, ale nezíská technickou podporu RH.

Red Hat svou distribuci dost dlouhou dobu dával k dispozici i zdarma, ale někde kolek RH 9 se rozhodl poskytovat ji jen komerčně. Možná bude ve světle změny číslování vypadat podivně, ale myslím si, že pro velkou část uživatelů, kteří používají GNU/Linux více než 9 let, byly prvními distribucemi u nás RH 5.2 a RH 6.x, které tu (pilně) vydával Computer Press i s tenkou příručkou. Až delší dobu po stažení volné verze Red Hatu přišla komunitní Fedora, jenž je jakýmsi nestabilním hracím pískovištěm RH. Protože Red Hat pracuje se svobodnými zdrojovými kódy, které vylepšuje, je možné sestavit distribuci, která je binárně naprosto shodná s RHELem, ale má jen odstraněné ochranné známky a není k ní technická podpora Red Hatu, což je případ WhiteBoxu, StartCOMu, Sceintific Linuxu i právě vydaného CentOSu.

Reklama

Nová verze CentOSu obvykle následuje s několikatýdením zpožděním vydání RHELu, tentokrát mi připadalo čekání na nový CentOS trochu delší, než je obvyklé, ale dočkali jsme se. Verze software, vyjma několika balíků, přesně sledují verze Red Hatu, ty chybějící balíky jsou jen jakési obdoby EULA. Protože jsem o vydání Red Hat Enterprise Linuxu 5.3 na tomto blogu psal, nebudu je zmiňovat. Jedinou výtku z hlediska domácích uživatelů vidím v přítomnosti IM komunikátoru Pidgin 2.5.2, který se již není schopen připojit ke službám ICQ.

Obsáhlejší recenze CentOSu by mohla vyjít v horizontu několika dní na (domovském) portále LinuxSoft.cz, pokud se domluva povede tak i jinde, ale to záleží na zájmu protistran. CentOS rozhodně nebudu hodnotit, stejně jako jeden z mých kamarádů, slovy „taková ošklivá Fedora“.