Fedora 10 „Cambridge“

Kategorie:

Štítky:

Jedna z nejočekávanějších událostí ve světě distribucí GNU/Linuxu, vedle pravidelných vydávání *Ubuntu, je vždy nová verze Fedory (plstěný klobouk), která je vyvíjena jako komunitní distribuce pod záštitou Red Hatu a která je docela velkým průkopníkem v zavádění nových technologií, případně nahrazování uzavřeného software jeho svobodnými variantami. Nová verze je Fedora 10 s kódovým jménem Cambridge.

Mou druhou distribucí GNU/Linuxu, kterou jsem používal, po Slackware 4.x, byl Red Hat 5, který vyšel s útlou příručkou ve vydavatelství Computer Press a v roce 1998 jsem byl touto distribucí nadšen. Byl jsem uživatel RedHatu až do verze 7, kdy jsem prchl k Mandrake Linuxu (dnes Mandriva) a později jsem se přesunul k Ubuntu/Debianu, ale v současné chvíli používám střídavě (téměř každé PC je na jiné distribuci) Ubuntu 8.04.1 LTS, Mandriva 2009.0, CentOS a FreeBSD (jasně, to není Linux). Red Hat jsem víceméně neopustil, byť pro něj nemám místo na domácím desktopu, ale na firemním.

Reklama

Fedora 10 Cambridge má několik docela zajímavých vlastností, které mě snad přesvědčí, abych na ni přešel i na svém domácím desktopu, jen mi trochu vadí pomalý yum/yumex, který je opravdu lenoch ve srovnání s aptitude. Z nových vlastností bych vyzvedl:

  • Automatická instalace pluginů pro GStreamer (tato vlastnost se mi hodně líbí už několik verzí Ubuntu)
  • Přechod na OpenJDK od uzavřené Javy SUN Microsystems
  • Vylepšená podpora webkamer

Líbí se mi, že výchozím desktopem je GNOME a konečně je v repozitářích desktop LXDE, který je ještě méně náročný proti mému oblíbenému XFce. Zajímavou akcičkou je zařazení Sugar Desktopu, který je vyvíjený pro potřebu XO (původně se projekt jmenoval OLPC), takže se budete moci podívat, jak vypadá desktop vyvíjený pro potřeby levného a dost nevýkonného laptopu.

Zprávičku jsem původně psal pro Živě.cz. Během 26. Listopadu 2008 se distribuce objeví na Linux CD Shopu.