Počítač je pán nebo sluha?

Kategorie:

Štítky:

Počítačoví profesionálové jsou trochu zvláštní skupina lidí. Lépe si rozumí s protějškem na druhé straně planety, jehož zná jen přes sociální, či komunikační, síť, než s člověkem ze sousedství, kterého zná 20 let. Počítačník je člověk nezávislý, ale jen do doby, než mu jeho počítač začne chybět, nebo začne mít pocit, že neví co se děje, protože dlouho neviděl maily a nečetl nejnovější zprávy.

Kdo komu vlastně slouží? Člověk počítači, nebo počítač člověku? To záleží na tom, co kdo na počítači dělá. Obyčejným uživatelům slouží počítač, usnadňuje jim práci, šetří čas (většinou) a ulehčuje jim přístup k informacím i usnadňuje komunikaci. Ale jak to je u počítačových odborníků? Ti spíše slouží počítačům, nebo jejich spokojeným uživatelům, neboli; slovy jednoho z Murphyho zákonů; „řeší problémy, které by bez počítačů neexistovaly.“

Reklama

Někteří slouží počítačům opravdu velmi důkladně, nedovedou si představit, že by existoval svět bez počítačů. Počítač je pro ně středobodem veškerého dění a pravděpodobně by bez počítače ani neodešli na schůzku se zajímavým potenciálním protějškem. Snad jsem ještě tak daleko nedospěl já sám.

Nejzábavnější, z vnějšího pohledu, je skupina lidí, kteří povýší některý produkt téměř na úroveň náboženství a bojují jen za něj pravdivými i naprosto smyšlenými argumenty. Ano jsou to ti, kteří budou sloužit svému náboženství (Windows, Linux, PHP, …) bez ohledu na to, že jde jen o prostředek, nikoliv o cíl. Pravdou je, že takovéto příznivce opravdu nemám rád a za výkřik „cokoliv_divného rulezz“ se mi otevírá nůž v kapse.

Při psaní tohoto krátkého příspěvku si uvědomuji, že ten pohled je opravdu dvoustranný. Jsou místa, kde počítače slouží lidem, v podobě řídících počítačů, kancelářské stroje, … a jsou uživatelé, kteří slouží počítačům, hlavně mezi vývojáři a administrátory.

I když jste profesionály, nestaňte se sluhou počítače.

Komentáře

Jeden komentář: „Počítač je pán nebo sluha?“

  1. Dalibor avatar
    Dalibor

    Ono je třeba rozlišit, zda se člověk počítačem živí (programátor, síťař) nebo slouží jen jako prostředek k dosažení jiných cílů a tak je k tomu třeba i přistupovat. Ale v obou případech je operační systém jen způsob řešení problému a nikoliv náboženství .. Mohu fandit Linuxu nebo používat jen Windows, možnost volby je vždycky výhodou, ale to je tak vše. Počítač určitě nenahradí lidské vztahy – ty virtuální jsou je náhražka. Takže ať se počítačem živím nebo ne, je třeba občas na něj zapomenout a jít třeba s přáteli na procházku (nebo i do té hospody). A bavit se třeba o hokeji nebo o holkách ..:-)