Nemám rád (některé) uživatele GNU/Linuxu a *BSD

Kategorie:

,

Štítky:

„Všichni jste lamy a tupci, před týdnem jsem si nainstaloval Linux, nemá viry a je zadarmo.“ Tato, nebo podobně znějící věta se objevuje v diskuzích stále častěji. Naštěstí, zatím, se jakobylinuxáři a jakoBSDčkaři tohoto ražení vyhýbají opravdu odborným serverům, ale komentují především články na obecných IT stránkách. Obvykle se podobného výroku chytí zhruba stejně „zkušený“ uživatel MS Windows a je zaděláno na flame, který svědčí o pseudointeligenci a pseudovyzrálosti obou zúčastněných stran.

O inteligenci takovýchto jakobypříznivců GNU/Linuxu a *BSD nemám vysoké mínění. Dokonce mám za to, že to jsou lidé, kteří si nainstalují Linux jen proto, aby byli patřili k bandě frikulínů (free-cool-in), ale v reálu jen chodí na net, sem tam hrají nějaké flashové hry a ještě méně často napíší nějaký dokument, na který by s jejich schopnostmi stačil i velmi hloupý wordpad, jenž je standardní součástí MS Windows.

Tito lidé tvrdí, že Linux mají proto, že je zdarma (velmi oblíbený mýtus), ale pochybuji, že by MS Windows, nebo jiný komerční systém někdy koupili. S oblibou se pak ohánějí tím, že pro Linux mají zdarma OpenOffice.org, Gimp, Inkscape a mnoho dalšího software. Ve vlastní slepotě odmítnou vidět, že stejný software (v drtivé většině v identických verzích) existuje i pro MS Windows. Ale ono působí lépe, když se k MS Win přičte cena za MS&Office, Adobe Photoshop (bez ohledu na to, že nejsou schopni využít ani 5% možností obyčejného malování :-D) a to vše se postaví proti verzi distribuce, která je stažitelná zdarma.

Dalším jejich oblíbeným argumentem je stabilita a kvalita. Sice mají pravdu, ale z drtivé většiny neumí správně nastavit služby, které potřebují, nebo odstranit ty, jenž nevyužijí. Mají oblíbený systém instalace „dám tam vše“, ale naštěstí systém je stabilní. Tvrdit, že je něco kvalitního, aniž systém alespoň částečně zná, aniž ví cokoliv o přednostech a omezeních, je naprostá hovadina. Jenže on výkřik „Linux rulezzzzz“ je velmi IN.

Pokud zůstanou na Linuxu, jsem občas dokonce i rád, protože systém instalace „dát tam vše a nestarat se“ v MS Windows je zárukou brzkých problémů a nepoužívání mozku, když něco přijde mailem, vede často k vytváření zombies využívaných spammery. Děkuji, radši se budu někomu občas starat o Linux, než bojovat s tím, co jeho počítač odesílá do světa.

Sám sebe považuji za normálního uživatele, který se naučil žít a pracovat v obou světech, v obou mám potřebné aplikace a v obou prostě udělám svou práci. Při práci pro firmu C.A.C spol. s r. o. využívám MS Windows a Visual Studio 2005. Pro psaní článků a práci na webech využívám možností Linuxové distribuce. Linux propaguji, ale rozhodně ne z cenových důvodů, protože některé projekty finančně i jinou spoluprací podporuji.

Ano opravdu mám velmi nerad pouhé uřvance, kteří nic jiného neumí. Pokud někteří vytrvají, mohou být dobří, ale jsou pouhé zlomky procent těch, kteří se něco naučí, přestanou být uřvanci a přispějí k dalšímu vývoji systémů. Linux a BSD by neměli být cílem, ale pouze prostředkem, velmi kvalitním prostředkem.