Libre.fm vs. Last.fm

Kategorie:

Štítky:

Nový projekt Libre.fm se dočkal obrovské pozornosti médií a bloggerů, přestože není ani zdaleka v provozu a především nelze očekávat, že by nabídka obsahu byla bůhví jak zajímavá. Jde o docela hysterickou reakci na zpoplatnění Last.fm, bohužel si většina nadávajících neuvědomuje, jak hodně je takovýto projekt nákladný.

Stačí jen chvilku počítat. Musíte mít vypořádány práva na několik desítek až stovek tisíc hudebních děl, ne každý umělec/skupina Vám nechá jejich díla streamovat do internetu zdarma. Na tak velké množství hudby potřebujete obrovskou úložnou kapacitu, vždyť při streamování v kvalitě 128 kB/s znamená 1 minuta uloženého záznamu přibližně 1 MiB dat. A potřebujete opravdu obrovskou konektivitu, Last.FM totiž neposkytuje několik streamů, mezi nimiž si vyberete ten pravý, ale každý uživatel má defakto naprosto personalizovaný stream. Mou nejoblíbebější volbou jsou doporučené skladby, protože jsem takto našel několik kapel, které jsem neznal a nakoupil jsem mnoho hudebních alb, jež 100% sedí mému vkusu. Obvykle nakupuji CD, nebo elektronicky na 7Digital, kde mě neobtěžují ptákovinami typu DRM, nebo nutností použít nějakou proprietární aplikaci, přičemž formát mp3 stylu hudby jaký preferuji nikterak neškodí.

Reklama

Hudbu nakupuji i na Jamendo, není to tak dávno co jsem psal o jedné hudební lahůdce – Danielu Bautistovi. Jamendo umožňuje stáhnout libovolné album zdarma, hudba je distribuována pod licencemi Creative Commons, některé přehrávači umí hudbu z Jamenda pouštět, jako by šlo o streamované rádio, můžete si pustit například „Progressive Metal“, a to že na Jamendo nejsou umělci běžně prodávaní v kamenných obchodech neznamená nekvalitu. Už jsem pár zajímavých kousků objevil. Platba je ryze dobrovolná, ale považuji za slušné (snad nejsem sám) zaplatit za něco, co se mi líbí a co poslouchám.

Hudbu z Last.fm streamovalo mnoho lidí a i v našich končinách jsem často četl poznámky, že lepší internetové rádio by nikde jinde nenašli. Vše šlo bezplatně, ale bylo zřejmé, že trvale bude tento stav neudržitelný. Došlo k tomu, že kdo chce poslouchat streamované rádio, bude muset platit a to velmi přijatelnou částku. Všechny ostatní služby Last.fm zůstávají bezplatné.

Nevidím nic odsouzeníhodného na tom, že Last.fm je placené, předplatné na této službě využívám přibližně rok a musím říct, že jsem 100% spokojen. Dokonce povinné zavedení předplatného vítám, jelikož se zmenší zatížení serverů a nebudou problémy s nedostupnou konektivitou, prostě odpadnou lidé, kteří si představují, že na internetu je všechno veřejná služba zdarma. Ať se na mě nikdo nezlobí, ale rádio, které hraje muziku přesně podle mého gusta za 2,50 € měsíčně je v podstatě zdarma, kdybych si takovéto množství hudby měl nakoupit a ještě to rozumným způsobem kombinoval, třeba proto že poslouchat Absurd Minds 4 hodiny v kuse prostě nejde, tak mě to vyjde nepoměrně dráže a nemám šanci objevit něco zajímavého, co neznám.

Jedna z hysterických reakcí, alespoň mě přijde hysterická, je založení Libre.fm, projektu, který by měl nabídnout podobné služby jako Last.fm, co se týče vytváření vlastní hitparády, sociálních sítí a také by mělo Libre.fm nabídnout streamování hudby. Streamování má být ve formátu Ogg Vorbis a streamovat by se měla jen hudba pod svobodnými licencemi (takže zdrojem hudby možná bude Jamendo). Řekl bych, že tímto je projekt odsouzen k neúspěchu. Takže Matt Lee z FSF plácl do vody, vyvolal šplouchnutí, ale projekt to je docela zbytečný, radši zaplatím Last.fm, aby mohli dále rozšiřovat archív.

Ogg Vorbis považuji za povedenější ztrátový kodek, pro hudbu. Je komprimovaný, ale dle vícero měření, jež jsou k nalezení na internetu, má menší ztrátovost, při stejném datovém toku, jako populární MP3. O kodecích mohu někdy napsat článek, zde jen konstatuji, že v tomto volili zakladatelé Libre.fm lepší variantu, odhlížím od licencování kodeku/algoritmu.

Mimochodem, na internetu je k poslechu tisíce rádií a přes Shoutcast naleznete žánrová rádia podle svého gusta. Rozumné přehrávače (BMPx, Amarok) mají podporu zabudovánu a nemusíte se nejprve proklikávat webem. Last.fm je však unikátní v tom, že na základě toho co jsem poslouchal v minulosti umí doporučit, co by se mi mohlo líbit.

Komentáře

Jeden komentář: „Libre.fm vs. Last.fm“

  1. spock avatar
    spock

    Problém je v tom, že posluchačů z USA, Německa a Anglie se to netýká – ti to mají nadále zadarmo 🙁