Netbooky MSI: Linux je špatně?

Kategorie:

Štítky:

Kategorie levných malých laptopů, neboli netbooků mě dost zaujala, sice si nedokážu představit, že bych něco takového měl jako hlavní laptop na práci, ale jako vedlejší laptop pro cestování za zákazníky, kde potřebuji jen terminál, nebo pro to abych se dostal k poště, či na internet, je fajn jeden vlastnit.

Myslím si, že netbooky jsou tou správnou hybnou silou, která významně pomohla v rozšiřování GNU/Linuxu mezi běžné koncové uživatele, výkonově jsou totiž netbooky na provoz MS Windows Vista naprosto nedostatečné a provoz MS Windows XP také není 100% bezproblémovou a pohodlnou záležitostí (představte si ty omalovánky na minimalistickém displayi s rozlišením 1024×600 pixelů). GNU/Linux jde krásně přizpůsobit a nedostatečnému výkonu se lze přizpůsobit i volbu správce oken, nebo desktopu, vhodný se mi jeví E17, který má nízké nároky, funguje skvěle, jen si zatím moc nerozumí s kódováním UTF-8. Tedy nemyslím si to jen o netboocích, protože poslední dobou je na trhu opravdu nepřeberná nabídka zajímavých minimalistických počítačů, nettopů, které svou roli v běžné domácnosti splní skvěle a velká část z nich je nabízena právě s GNU/Linuxem.

Reklama

MSI vstoupilo na trh s netbooky jako jedna z posledních velkých firem, přesněji řečeno MSI na trhu laptopů působí relativně krátkou dobu, ve srovnání s ostatními výrobci, takže i mezi netbooky je pozdější uvedení vlastních modelů vcelku očekávatelné. Jejich netbook MSI Wind je docela povedený, mj. je dostupný i pod českou značkou Mivvy, a má velmi konkurenční cenu. Na trh připravují MSI Wind2 (neboli model U120) a jak to vypadá, GNU/Linux nebude mít na nové verzi netbooku MSI na růžích ustláno, v rozhovoru s Andy Tungem se lze mj. dočíst, že Linuxových netbooků se vrací 4× větší množství, než netbooků s MS Windows XP.

Zajímaly by mne důvody, proč zákazníci vracejí častěji modely s GNU/Linuxem, než modely s MS Windows. Osobně si myslím, že příčinou nebude vyšší výskyt technických závad, to je hloupost, programové vybavení, které funguje jinde naprosto skvěle a bez nejmenších problémů bude jen těžko na konkurenčních strojích ničit hardware. Spíše za to může nezvyk, uživatelé jsou navyklí na MS Windows a najednou zjišťují, že na GNU/Linuxovém počítači jim zcela triviálně nefungují programy, na něž byli zvyklí, nezkusí najít nějakou alternativu, ale rovnou vrátí zakoupený laptop, protože jim nefunguje, tak jak jsou zvyklí ze světa MS Windows.

Stále jsem přesvědčen, že pro rozšíření GNU/Linuxu jsou netbooky a nettopy ideálním startovním impulsem. GNU/Linux, nebo *BSD, je výborný a technicky velmi propracovaný systém, teď je větším problémem změna zvyků, ale pokud dokážou uživatelé přejít z MS Windows na Mac OSX, tak by se postupně mohli začít sžívat i se zajímavým, byť marketingově minimálně podporovaným, GNU/Linuxem.

Komentáře

2 komentáře: „Netbooky MSI: Linux je špatně?“

  1. LuFa avatar

    Hmm, tak to je smutné. Právě netbookům ve spojení s Linuxem jsem osobně také dával velkou šanci :-(. Vracení mě fakt překvapuje.

  2. MaReK Olšavský avatar

    LuFa: No také jsem koukal, ale jak jsem napsal, spíše to přisuzuji tomu, že je to „trochu jinak“, než jsou zvyklí. To víš, zvyk je nepříjemná vlastnost.