Kalousek mě potěšil

Kategorie:

Štítky:

30. září 2008 jsem po očku vnímal zprávy na TV Nova, spíše to fungovalo jako kulisa, a docela mě potěšil postoj ministra Miroslava Kalouska k pádu firem Krystalex/Porcela, že stát je dofinancovávat/zachraňovat nebude.

Krystalex/Porcela je průšvih a vím, že nemalou část ještě stále vlastní stát, ale za vedení firmy je již dávno odpovědný někdo jiný. Firma měla/má dlouhodobé problémy, jejichž řešení bylo neustále odkládáno půjčkami, pokud by vlastník uvažoval zdravě, již dávno by velkou část provozů zlikvidoval, jenže proč, když banky neustále úvěrovaly další provoz? Nechci rýpat, ale zavádění SAPu při problémech je asi také zcela zbytečným luxusem za dlouhé peníze, nebo chtěli otestovat stabilitu firmy ?. Vyhrocení situace přišlo i díky silnému kurzu koruny, když jsem nedávno psal o posilující koruně a hloupé radosti našich spotřebitalů, dodal jsem, že takto razantně posilující měna může vyvolat nemalé problémy. Stalo se.

Reklama

Asi si teď „naběhnu na vidle“ nejednoho čtenáře tohoto blogu a možná bude zase zajímavá diskuse.

Jsem rád, že ministerstvo financí, potažmo stát, nebude zachraňovat firmu. Podle mého názoru by tím vznikl velmi nebezpečný precedens, protože pak by kdejaká firma v potížích zkoušela získat od státu finance na záchranu. Považoval bych to za velmi špatné znamení, protože to by se to podnikalo, pokud má firma zisk, je to OK, ale jakmile má firma problémy, ať se stát stará. Ano z hlediska zaměstnanců to vnímám jako obrovský problém a jejich podpora bude stát nemalé peníze, nehledě k tomu, že řada z těch starších asi již žádnou práci v dohledné době nenajde, ale být solidární je jedno hledisko.

Nejsme natolik bohatý stát, abychom mohli jen tak sanovat firmy v problémech, kvůli zachování pracovních míst. Velmi často do míst, kde je velká nezaměstnanost, přijdou nové firmy, které tam hledají levnější pracovní sílu, vyrábět cokoliv v Praze je dost šílený luxus, naproti tomu na místech kde je nezaměstnanost nemají lidé tak velké životní náklady a při stejné životní úrovni je provoz výhodnější. Nikdo nepodniká, protože chce poskytovat sociální službu.

Miroslava Kalouska moc nemusím; respektive nemám rád celou KDU-ČSL, přijdou mi až moc ohební v páteři; a nepochopím, jak mohla ODS která má premiéra pustit ministerstvo financí koaličnímu partnerovi, ale ukázal, že je rozumně uvažujícím politikem, který je schopen nepopulární řešení sdělit i během předvolebního boje, kdy se všichni snaží především zalíbit.

Mimochodem jsem jeden z lidí, kteří v duchu zatleskali americkému kongresu, který zamítl záchranné finance pro peněžní instituce. Velmi pravděpodobně by problém dnes zametený pod koberec vyplaval za několik let v mnohem obludnější podobě.

Komentáře

4 komentáře: „Kalousek mě potěšil“

 1. LuFa avatar

  Velmi těžké uvažovat a vyvozovat závěry o tom, jak se správné se v současné krizi zachovat. Na jdenu stranu správné, nepomáhat těm, kteří krzi způsobili. Na druhou stranu tito s sebou vezmou spoustu těch, co za nic nemohou. Těm by asi nějaká solidární pomoc vhod přišla.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Je to asi dost těžké říci ne, protože povědomí toho že padající firma/banka strhne někoho sebou musí být nepříjemné. Ale do budoucna je mnohem nebezpečnější dělat precedensy státních záchran. Teď to pomůže a za pár let to všem přeroste přes hlavy. Asi jsem bezohledný, ale myslím si, že pomoc je spíše danajským darem pro budoucnost.

 3. LuFa avatar

  Katastrofou pro budoucnost je možná dnešní fungování finančního systému :-(. Bohužel, jak to rozumě vyřešit jinak, nevim :-(. To co jsi zde před pár dny psal, se mi také nijak nelíbí. Vím, že tobě také ne.

 4. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Ač tím asi někoho naštvu a vím, že je to drsné a nepopulární, bohužel se musí nechat padnout to co je v nepořádku. Příroda také nechává vyhynout nemocné jedince a nejsme chytřejší, než evoluce za miliardy let (teď čekám, že to někdo vztáhne na lidi, bude tvrdit, že jsem nelida a nemocného člověka bych předhodil lvům).