Koruna posiluje…

Kategorie:

Štítky:

… A prostí lidé se radují, že levněji nakoupí, i Jiří Paroubek dostal trochu vody na svůj mlýn kritiky vlády.

Prostý lid, který ekonomiku nesleduje v trochu širších souvislostech, ale vše vidí jen optikou toho, co nacpe do nákupního košíku, případně nalije do nádrže svého vozidla, se pochopitelně raduje, za svůj plat si koupí o něco více, protože zboží dovážené ze zahraničí se značně zlevňuje. Dokonce zde pod hranicemi je k vidění neobvyklá věc, ještě před cca měsícem byl nákup v hypermarketech nepříjemný, protože všude jsem narážel na Němce, kteří nakupovali, jako by doma žádné obchody neměli, ale teď se nám vyplácí jezdit na nákupy do Německa (po dálnici to mám relativně blízko do Drážďan, ale radši tuto cestu pojmu jako pěkný výlet do pěkného města a třeba při cestě zpět něco pěkného koupím). Jedinou výhodu posilující koruny vidím v tom, že utlumila pro našince rychlý růst cen ropy.

Reklama

Bohužel optika sahající za vlastní lednici je o dost nepříjemnější. Zlevňuje dovážené zboží, zatímco to domácí provenience stojí stále stejně. Typický Čech je často až iracionální spořílek a jde za nejmenší cenou bez ohledu na kvalitu. Pochopitelně, že tímto nemálo přispěje k finančním potížím českých výrobců a to nemluvím o zdraví (v levných potravinách jsou náhražky, které nejsou ani dobré, ani zdravé). Ale pohled z hlediska českých výrobců je ještě více nepříjemný, většina z nich zboží vyváží a pak je jen otázkou jak moc pevně mají nasmlouvané ceny u svých zahraničních odběratelů1.

Jedním ze zajímavých artiklů České Republiky byla turistitka zahraničních návštěvníků do ČR. Ač se to nezdá, máme obrovské množství historických památek a zajímavé možnosti turistiky do přírody (Slovenská Republika s Tatrami je v tomto ohledu zajímavější lokalitou). Do ČR vždy jezdilo dost velké množství turistů, kteří zde utratili relativně dost peněz a nemálo tomu pomáhala i slabší koruna. Dnes zahraniční turisté jen shlédnou památky a moc neutratí za zábavu, protože při současném kurzu koruny mají zcela pochopitelně mnohem vyšší náklady, ale nejde jen o návštěvníky ČR jako takové, zahraniční cestovní agentury nastavili vloni ceny za zájezdy při ceně 28,- KČ za 1 €, při současném kurzu na předobjednaných zájezdech prodělávají, případně je ruší a pro další rok nabízejí zájezdy za vyšší ceny, což potenciální návštěvníci nevítají s povděkem.

A co na to Jiří Paroubek?

Pochopitelně, že Jiří Paroubek hned začal napadat současnou vládní koalici, že problém nijak neřeší. Prý to je vláda, která odložila přechod na Euro a ponechala Českou Korunu jako hračku spekulantům. Musím s panem Paroubkem nesouhlasit. Pokud bychom měli Euro zavést ve stejnou dobu jako Slovenská Republika, museli bychom splňovat klíčová kritéria již asi 3. rok, mezi klíčová kritéria patří i výše schodku státního rozpočtu, který byl za vlád ČSSD mnohonásobně vyšší (holt kupování hlasů voličů je drahé), než povolují kritéria a míra inflace (která se bohužel trochu rozjela, protože reformní kroky, které bylo nutné už začít naprosto změnily skladbu cen). Jiří Paroubek brečí hezky, ale na špatném stromě, kdyby měla současná vládní koalice začít připravovat přechod na Euro, musela by první kroky dělat již vláda Jiřího Paroubka.

Osobně jsem tak trochu skeptik vůči Euru, pro obchod je jednodušší, ale více svazuje možnosti tvorby státního rozpočtu. Příkladem budiž Itálie a Řecko o nichž jsem slyšel, že by nejradši alespoň na chvíli měli vlastní měnu. Bez Eura to jde, stačí se podívat na Švédsko, nebo Velkou Británii, tj. státy, které jsou členy Evropské Unie, ale nepoužívají Euro.


1/Ti kteří mají dlouhodobé závazky mají na dlouho dopředu stanovenou cenu v Eurech za kus a logicky mají pro své lidi méně českých korun. Ti kdož nemají dlouhodobé smlouvy se svými odběrateli mohou teoreticky vývoz zdražit, ale tím značně ochromí prodeje, protože kvalita není ještě konkurenční vůči zavedenějším a dražším značkám.

Komentáře

3 komentáře: „Koruna posiluje…“

 1. Dalibor avatar
  Dalibor

  Kurzovní rizika jsou v současné době velkým problémem a nejen u nás. Je to zejména dolar, který oslabil z 41 Kč v roce 1999 na necelých 15 v současnosti a likviduje náš export do dolarové oblasti.
  Co se týká EUR, přechod na něj nám příliš nepomůže. Okamžitě stoupnou ceny vstupů, takže co se ušetří na prodejní ceně, to proděláme na materiálových vstupech. Jiná věc je, že je koruna předmětem spekulací, které vyhánějí její kurz vzhůru.

 2. MaReK Olšavský avatar

  Dalibor: Díky za Tvůj názor. To co já vidím jen teoreticky a na okolí pár firem v okolí; jimž se trochu starám o IT; kterým už zatraceně záleží na tom, kde co utratí (malovýroby) a zatraceně zmenšlili množství požadavků na správu IT, protože jim začíná v kase chybět dostatek prostředků (jj. sekundárně se mi zmenšily příjmy), vidíš Ti z pozice insidera, který o jedné firmě obchodující na zahraničních trzích rozhoduješ.

 3. DanQ avatar

  Jak asi víš, v cestovním ruchu okrajově dělám, a hlavní pracovní poměr mám v zahraniční firmě. V té jsme nakonec museli přestat účtovat ceny v USD ale přejít na CZK.

  Sílící koruna ale není z principu zlá věc, je vidět, že naší ekonomice se „daří navzdory vládě“ jak pravil klasik (tady si dosaď vládu jakou chceš, to je nadčasový ~_^), a výkyvy jednou nahoru, jednou dolu jsou přirozený vývoj.

  Ale pozastavovat se nad výroky pana Paroubka… a zrovna takovémhle generickém, stokrát slyšeném… to bys pomalu nepsal o ničem jiném.