Cisco kupuje Jabber Inc.

Kategorie:

Štítky:

Cisco je nepochybně jednou z vůdčích firem, díky níž využíváme počítačové sítě tak snadno a v takovém měřítku, jako dnes. Cisco jako jedna z prvních firem na světě technicky vyřešila síťové směrovače a nabídla je zákazníkům. Jabber Inc. je open source firmou, která komerčně nasazuje IM komunikaci, Jabber je i starší název pro protokol XMPP, který jsem si oblíbil.

Firma Jabber Inc. by měla i po akvizici fungovat stejně, jako fungovala doteď, jen bude své produkty nabízet pod hlavičkou Cisco, které ji koupilo kvůli nabídce komerčních služeb/řešení založených na otevřeném protokolu XMPP. Cisco již udělalo několikátou akvizici firmy, která poskytovala řešení nad svobodnými technologiemi a stává se vedle „Velké Modré“ (IBM) jedním z nejvetších komerčních podporovatelů svobodného software, namátkou z poslední doby jmenujme koupi PostPath. Cicso postupně doplňuje mozaiku produktů pro firemní komunikaci, kterou začalo koupí WebExu na jaře roku 2007 a zjevně se chystá oprostit od závislosti na dodávkách řešení pro síťovou infrastrukturu, ale chce vydělávat i na službách v enterprise sféře.

Reklama

Pochopitelně, že na vývoj XMPP protokolu, serverů a klientů nebude a nemůže mít tato akvizice žádný vliv. XMPP je svobodný, dobře zdokumentovaný protokol, který využívá pro výměnu zpráv XML. Svobodná řešení se nevylučují s možností jejich komerční nabídky a podpory, pokud je tedy někdo začal nabízet a postupně již začíná být etablovaný hráč v profesionálním nasazování některé technologie, je logické, že jej může mít zájem koupit někdo, kdo by rád rozšířil své portfólio služeb a dosáhl větších zisků (je výhodnější koupit někoho, kdo už má nějakou historii a zkušennosti, než sám začínat zcela od nuly).

XMPP je nejrozšířenějším protokolem pro okamžitou výměnu zpráv, ve srovnání s ním jsou známé sítě, jako Skype, MSN, nebo ICQ, trpasličí, protože je implementován nejen na komunitních serverech, z nichž bych si dovolil vypíchnout Jabbim.cz (u něhož jsem VIPem), nebo je nabízen internetovými giganty (Google), ale je přijat jako standard v mnoha firmách pro rychlou vnitřní komunikaci. Docela mne překvapuje, že nejnavštěvovanější český portál Seznam.cz ještě XMPP server pro své uživatele neimplementoval, rád nasazuje stejné služby, jako Google.com a mohl by mít zajímavou konkurenci proti spojenému Centrum.cz/Atlas.cz, kteří spolupracují se Skype a AOL (ICQ). Setkal jsem se s několika uživateli, kteří tvrdili, že by něco jako XMPP nepoužívali, protože mají GTalk a Skype, což jim bohatě stačí, jak vidno není důležité, že nevědí o tom, jakou síť vlastně používají, ale jaký to má obal (GTalk je jedna z méně úspěšných ukázek fungování Goonomiky, ale o té chci psát jindy).

Nevím, jestli tato akvizice bude mít nějaký pozitivní dopad na další vývoj XMPP a jeho částí, třeba pomalu se vyvíjející Jingle pro hlasovou komunikaci prostřednictvím XMPP, ale negativní dopady nečekám, protože Cisco získalo v podstatě jen jednoho proprietárního klienta a řešení Jabber XCP. Na několika zpravodajských serverech jsem zaznamenal obavy o budnoucnost XMPP, ale ty považuji za zcela liché, Cisco je velmi vstřícné co se týká otevřeného software a především, koupili společnost která XMPP nasazovala komerčně, ale na vývoj protokolu, svobodných klientů a serverů nemá žádný klíčový vliv.