Zapomeňte na ICQ!!

Kategorie:

,

Štítky:

Poslední dny jsem řešil pár problémů s ICQ u několika lidí kolem mně. Nepochopím, proč je penetrace ICQ u nás tak vysoká, především mezi teenagery, pro něž komunikace po internetu znamená pouze ICQ a sem tam rozeslaný řetězový mail.

Množství lidí, kteří u nás používají ICQ je abnormálně vysoké, některé statistiky uvádějí, že čtvrtina až třetina uživatelů ICQ je z ČR, což je při celosvětové působnosti dost zarážející. Ta síť je opravdu špatná a podivně spravovaná. Ano byli to pionýři v IM, ale kdeže loňské sněhy jsou.

Reklama

ICQ má obrovskou výhodu a nevýhodu v tom, že celou síť obhospodařuje jediná firma, AOL. Výhodou je pro ně možnost se neustálými změnami protokolu bránit používání alternativních klientů, jenž nezobrazují reklamu a nemají nesmyslné systémové nároky jako jejich vlastní klient, jenž je k dispozici pouze pro téměř monopolní systém MS Windows. Každá změna znesnadňuje uživatelům těchto alternativních klientů komunikaci pouze několik dnů, jelikož pak je k dispozici oprava :-). Nevýhodu vidím, alespoň je to můj subjektivní dojem, v jediné farmě neredundantních serverů, jejichž občasné výpadky odstavují uživatele od možností komunikace.

Novinkou je nasazování novějšího protokolu, Oscar, se kterým mají problém alternativní klienti (Miranda, Pidgin, Qip, …) a mnou využívaný transport z Jabber sítě. To chování je teď takové prazvláštní, kontakty vidíte off-line a přesto s těmi lidmi můžete komunikovat. Více informací je v článku na stránkách Technet.iDNES.cz.

Přes co tedy komunikovat?

První alternativou, která většinu lidí napadne je MSN provozované firmou Microsoft. Proč ne. Sice jde o uzavřenou síť, provozovanou jedinou firmou, ale opravdu funkční. V podmínkách je sice uvedeno, že je zakázáno používat neoficiální klienty, nicméně Microsoft neznesnadňuje život jejich uživatelům tak, jak to s oblibou dělá AOL u svého ICQ. Identifikátorem v síti je Váš email, tudíž nemusíte nikde registrovat další přezdívku. Protokol je velmi dobře navržen, mj. jej využívá i Yahoo pro svou IM síť.

Druhá alternativa, která vypadá relativně rozumně je Skype, ale to je jen zdání. Opět se naráží na proprietarní řešení, u nějž není ani rozumně rozluštěný komunikační protokol a Ti, kdož mají veřejnou IP adresu fungují pro další uživatele jako uzly (potěš widle, pokud platí přenesená data). Komunikace prý je šifrovaná, ale vzhledem k tomu, kdo Skype naprogramoval (předtím pracoval na p2p síti Kazaa), není jisté, jestli není uživatelův počítač využíván pro další účely a jaká data jsou odesílána.

A máme tu Jabber

Poslední rozumnou variantou, jenž mě napadá, je využít komunikačního protokolu XMPP, známějšího pod názvem Jabber.

  • Identifikátor vypadá jako email, takže se pamatuje snadněji, než-li ICQ číslo.
  • Síť je decentralizovaná, neprovozuje ji jediný poskytovatel, defacto každý může zřídit vlastní server, jenž bude komunikovat s ostatními.
  • Specifikace protokolu jsou standardizovány v rfc.
  • Protokol v rozšířené formě, rozšíření je Jingle pro hlasovou komunikaci, využívá i Google.
  • Jde o nejpoužívanější komunikační protokol pro IM.
  • Nikdo uživatelům nevnucuje používání jednoho jediného klienta.

Samozřejmě, že těch bodů bych mohl napsat daleko více, ale o Jabberu jsem již psal. Využívám jej, zatím i s transporty do ICQ a MSN, jenže ty transporty jsou pouze otázkou času. U ICQ si myslím dokonce jen otázkou týdnů. Kdo chce se mnou komunikovat, bude muset začít používat Jabber (můj jid je penguin_007@jabber.cz), protože kvůli němu nebudu kupovat (i když někteří rovnou kradou) MS Windows a instalovat software ICQ klienta, který je velmi podivně naprogramovaný. Důvody k přechodu a návod na začátky v Jabber sítích jsou hezky sepsány na Jabber.cz wiki.

:wq