Jabber a já

Kategorie:

,

Štítky:

Opět je to otázka od kolegů, proč jsem začal používat Jabber, když ICQ i MSN obsahují rozšíření které jsou zábavné a krásné. Já jsem zvolil jabber z důvodů, které mnoha lidem přijdou lehce iracionální, ale podle mě jsou zcela logické.

  • Jabber používá otevřený protokol. Tak teď vás zklamu, toto pro mě nebyl primární důvod. Otevřený, a kvalitně, formát dokumentů, je základ pro jakoukoliv rozumnou výměnu dat a informací, ale jak jsem napsal, nejsem ideolog, který by se za toto pral až do krve. Strávím uzavřený formát, pokud bude dobře podporován v tom, co potřebuji a především bude fungovat, což se třeba o stabilitě služeb ICQ/AOL říci nedá.
    Většině běžných uživatelů na otevřenosti/uzavřenosti protokolu v podstatě nezáleží, prostě chtějí aby to fungovalo. Pro ně má otevřený protokol jedinou, podstatnou, výhodu, může jej do svého software integrovat každý tvůrce.
  • Šifrovaná komunikace a bezpečnost obecně jsou tím hlavním důvodem, proč Jabber. Většina, snad, Jabber serverů dovoluje šifrovanou komunikaci, díky čemuž je komunikace mezi mnou a serverem jednoduše nečitelná, bohužel tomu tak nemusí být u toho, s kým komunikuji. Především moje heslo na server nejde v čitelné podobě, tak se nemusím bát jeho snadného prozrazení. Mimochodem, délka hesla je libovolná, kdežto ICQ akceptuje pouze prvních 8 znaků hesla.
  • Transporty, díky nimž jsem připojen ke službám ICQ a MSN považuji také za příspěvek k bezpečnosti, jelikož z historických důvodů mám mnoho známých i na těchto službách, ale nemusím mít na firewallu otevřeny porty pro tyto služby, vše je řešeno na Jabber serveru. Pochopitelně je pouze libovůle majitele serveru, zda-li budou tyto transporty aktivní, nebo ne. Tedy není to jen na něm, třeba ICQ má tak striktní podmínky, že Google na svém Jabber serveru (GTalk) tyto transporty nepoužívá, prostě je to otázka licence.
  • Výběr serveru, ke kterému se připojíte je možnost k nezplacení a pokud Vám nebude žádný veřejný vyhovovat, můžete si spustit svůj vlastní, třeba uvnitř firmy. U služeb, jako je ICQ, MSN, YahooIM, AIM, … jste vázáni na jednu serverovou farmu, která je, díky tomu, že na ní jsou všichni uživatelé, značně zatížená a občas je téměř nemožné se rozumně připojit. Výpadky jsou pochopitelně i na Jabber serverech, ale díky decentralizaci mohu mít účty souběžně u několika nezávislých serverů, nic se v podstatě neděje a mohu komunikovat dále.
  • S předchozím bodem souvisí i možnost nasadit vlastní server, například pro vnitrofiremní komunikaci, přičemž, pokud to je nežádoucí, nepovolím komunikaci s dalšími Jabber servery na světě, nebo nenainstaluji a nepovolím transporty na ostatní protokoly. Svým firemním uživatelům ponechám možnost volby komunikačního programu (případně mohu omezit výběr na několik prověřených) a nemusím kupovat drahé řešení, například od IBM/Lotusu.
  • Protokol XMPP je navržen dobře a například Google si jej vybral pro svou službu Google Talk, byť, doufejme že zatím, nepodporuje transporty a další služby mimo instant messagingu. Google k protokolu přidal rozšíření Jingle pro VoIP, čímž umožnil i hlasovou komunikaci a postupně jej do svých produktů zahrnují i další vývojáři. (Aktualizace: Google už jede jen na vlastním řešení, uzavřeném vůči okolnímu světu.)

XMPP je dobře navržený protokol a servery mohou do budoucna nabídnout velké množství velmi zajímavých služeb. Možnost komunikovat i s ostatními sítěmi je plus, které jsem u žádného jiného poskytovatele IM neviděl. Z toho co jsem napsal je zřejmé, že v Jabberu/XMPP vidím jednu z možných, dobrých, budoucností IM komunikace.

Reklama

Pokud Chcete mnohem více informací o Jabberu, zkuste se podívat na stránky Jabber.cz, kde, mimo jiné, najdete i názory několika spokojených uživatelů, kteří na komunikaci pomocí tohoto protokolu přešli.