Připravuje HP vlastní distribuci GNU/Linuxu?

Kategorie:

Štítky:

GNU/Linux je neustále na vzestupu, sice žádný z předpovídaných roků se nestal tím kýženým „rokem GNU/Linuxu“, ale to není podstatné, důležité je, že jeho podíl neustále roste. Já říkám a už jsem to několikrát psal i na tomto blogu, že rok 2008 se stal tím průlomovým, kdy GNU/Linux vstoupil mezi běžné uživatele a je to zásluha netbooků a nettopů, tj. malých a levných počítačů, které na MS Windows nemají rozumný výkon.

Na podporu GNU/Linuxu od „Velké Modré“ IBM jsme si již nějak zvykli, ale IBM nevytváří vlastní distribuci, nýbrž podporuje vývoj Linuxu (neboli jádra), protože jej na svých serverech nasazuje. Myslím, že jsem několikrát zaznamenal informace o úzké spolupráci mezi IBM a Novell/SUSE. Údajně jsou roční investice IBM do vývoje GNU/Linuxu ve výši US$ 1 mld.

Reklama

Docela nová a překvapivá pro mně byla informace, že Hewlett-Packard by měl připravovat vlastní distribuci GNU/Linuxu. Přesněji řečeno, nemusí jít přímo o „pouhou distribuci“ GNU/Linuxu, kterou HP připraví, ale mohlo by jít o vlastní sytém, který využije pouze Linux (tj. jádro bez GNU ekosféry okolo), protože díky někdejšímu vývoji unixového systému HP-UX má potřebný balík zdrojových kódů aplikací k dispozici. Především by mělo být cílem nabídnout systém, který je k běžnému uživateli vstřícnější, než většina současných distribucí GNU/Linuxu a zároveň nebude v podmínkách užití tak svazující, jako operační systémy Microsoftu.

Pokud mě paměť neklame, výrobců osobních počítačů, kteří GNU/Linux využívají, nebo přímo podporují je více. Vím o nabídce počítačů s předinstalovaným Ubuntu Linuxem od Dellu a vím o Linpusu (který je takovým docela podivně vypadajícím forkem Fedory) u Aceru. I když jsem uživatel jiné distribuce, tak pokud mi dodavatel dodává plně funkční počítač s předinstalovanou distribucí, mám téměř zaručeno, že vše bude fungovat i v jiné, konkurenční, distribuci.

HP by mělo být, podle některých pramenů, největším dodavatel osobních počítačů a laptopů na světě. Žijeme však tak trochu v banánistánu a neznám moc lidí, kteří by si kupovali značkové počítače domů, protože jim značky (HP, Dell, Acer, FSC, …) připadají drahé, jdou radši za nějakým lepičem, malou firmou, která jim počítač uplácá z nakoupených dílů. Detail je v tom, že velcí výrobci nakupují komponenty v masivních balících, čímž se dostanou na zajímavější cenu, a mají odzkoušeno, že komponenty spolu fungovat budou, garážoví lepiči toto garantovat nedokážou, toť fakt a nejedna zkušenost. Já mám sice počítač doma stavěný, ale kupodivu ten stroj kdysi začal život jako továrně dodaný Compaq, teda ono to už bylo HP, ale na case byl nápis Compaq a kromě výměny pamětí, pevných disků a dodání grafické karty funguje počítač dodnes, byť já už jej nevyužívám jako pracovní stanici. Díky tomu, že jsem se poučil, radši připlatím pár korun za takovéhoto dodavatele, než koupit počítač od „Procházka, Nováková & bratranec“.

HP by především díky své velikosti mohlo velmi významně pomoci penetraci GNU/Linuxu na desktopech koncových uživatelů, ale nemyslím si, že významněji, než současná vlna netbooků/minilaptopů, pro něž je GNU/Linux extrémně vhodnou volbou. Ze všech informací, které jsou zatím k dispozici; a jsou spíše v oblasti fám; to vypadá, že HP chce zmenšit svou závislost na Microsoftu a podle některých se lze domnívat, že by HP mohlo připravit vlastní operační systém na základech Linuxu, ale proprietární, tj. nikoliv svobodný. Osobně bych radši uvítal podporu vývoje některé ze stávajících distribucí, ať již Ubuntu, nebo Mandrivy, (Open)SUSE/Novell, či RHELu.

Komentáře

3 komentáře: „Připravuje HP vlastní distribuci GNU/Linuxu?“

 1. LuFa avatar

  Paráda, pokud HP svou distribuci vyvyne, tak jedině dobře. Díky Marku za info.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: No já jsem skeptik, radši bych viděl podporu některé ze stávajících distribucí i v podobě pomocných lidských zdrojů, než vytváření další distribuce. Podívej se třeba na Oracle a jeho pojetí GNU/Linuxu, který forkoval CentOS. Samozřejmě, je to OSS, takže co se objeví v jedné distribuci, může být postupně i v dalších, ale nelíbí se mi vytváření dalších a dalších distribucí.
  Na jednu stranu je fajn, že i takovýto výrobce bere GNU/Linux na vědomí, ale nechci se dočkat distribuce od každé počítačové značky.

 3. LuFa avatar

  Tak Linux je zatím stále jen Linux a to bez ohledu na distribuci. Osobně je mi už dnes celkem jedno, jakou distribuci mám, nebo dostanu s notebookem. Podstatné pro mě je, že k počítači dostanu Linux namísto Windows.