Oracle v říši Linuxu

Kategorie:

Štítky:

Mé první setkání s Oraclem proběhlo v roce 2004, když jsem se pokusil pracovat ve společnosti Vigour, respektive ony to byly lidské zdroje Unicornu, takže jsem dělal pro Unicorn (odešel jsem poslední den zkušební lhůty, ne že bych byl nespokojen s prací, ale lidsky to nesedělo). Dělal jsem na jednom rozsáhlém projektu, který využíval Oracle jako datové úložiště a zároveň byl využit aplikační server Oracle, takže frontend bylo opravdu jen uživatelské rozhraní k mohutné aplikaci, která běžela na mnoha serverech. Do Unicornu nepřichází jen kvalitní materiál, naštěstí ten materiál nekvalitní je záhy odstraněn, takže jsem se od jednoho z administrátorů dočkal nesčetných dotazů na instalaci Oracle na server, kde běžel RHEL, mou odpověď „rtfm“ dotyčný absolutně nepochopil, takže nakonec jsem jej nainstaloval i když to nebylo náplní mé práce (ten instalační manuál od Oracle by pochopil student se základy angličtiny na úrovni 1. roku studia).

Oracle dlouhou dobu podporoval instalaci na Red Hat Linux, ale majoritním OS pro provoz Oracle byly MS Windows (alespoň to tak vypadalo). Dalších několik vybraných distribucí (tuším Novell/SUSE a Ubuntu) přibylo časem, ale pořád byl GNU/Linux tak nějak v pozadí. V říjnu 2006 nastal velký přelom, Oracle nabídl vlastní distribuci GNU/Linuxu, která se jmenuje Unbreakable Linux.

Reklama

Podle úplně původních informací vše vypadalo na spojenectví mezi Canonical Inc. a Oraclem, nakonec se tyto pověsti ukázali naprosto liché a Oracle svou distribuci vytvořil stejným způsobem jako vzniká extrémně kvalitní CentOS, rekompilací zdrojových kódů uvolněných RedHatem. Koneckonců ve světě GNU/Linuxu není významnějšího a zavedenějšího tvůrce distribuce, než právě RedHat. Distribuce je šířena naprosto zdarma a není tolik propagována, jako již zmíněný RHEL, CentOS, nebo Ubuntu, primárním záměrem prý bylo mít vlastní distribuci, která je optimalizována pro chod Oracle.

Linux v podání Oracle je tu s námi asi 1,5 roku a za tu dobu údajně získal 2 000 zákazníků (to číslo bych reálně viděl větší, řekl bych že jde o počet oficiálních zákazníků, kteří na Oracle Linuxu provozují jejich server). Oracle chce teď uživatelům nabídnout svobodný software pro clustering. Jde o úspěch, nebo nikoliv? Měřeno oficiálním počtem uživatelů jde o číslo, které hravě překonávají i málo známé komunitní distribuce, ale Oracle Unbreakable Linux je cílen na zcela jiné uživatele, než jakými jsou ti za GNU/Linuxovými desktopy.

Přestože je Oracle znám jako tvůrce komerčních databázových a aplikačních serverů, jsou jeho příspěvky do vývoje svobodného software velmi významné, ať jde o Apache, Toplink Essentials, podporu databází BerkeleyDB a InnoDB, nebo jejich špičkový JDevelopper. Oracle je úspěšná firma, která v náročných nasazeních překonává i známější Microsoft, nebo IBM, ale na rozdíl od Microsoftu se nevyhýbá rozumné spolupráci s vývojáři stojícími za svobodným softwarem.

BTW: Škoda, že Oracle nejde i do podpory FreeBSD, které je výrazněji serverově orientovaný operační systém.