Reinkarnace Commodore…

Kategorie:

…ale pro koho? Přibližně před 18 měsíci (na konci března 2007) jsem četl o nových počítačích Commodore, které nebyly nic jiného, než PC s parametry vhodnými pro aktuální hry, nyní Commodore připravuje vlastní netbooky a je tímpádem další firmou, která chce uspět v tomto segmentu.

Počítače značky Commodore jsou pro mně nostalgickou a nádhernou vzpomínkou, je pravda, že v klasické éře 8 bitových počítačů jsem měl Sinclair ZX Spectrum, ale kolem mně pár uživatelů se stroji Commodore bylo a hrát s nimi u nich hry bylo docela fajn. První Commodore měl kamarád a byla to Plus4, což byl do C128 nejpovedenější stroj, bohužel nekompatibilní s C64 a to jej odsoudilo k neúspěchu. Později se v mém okolí objevily nějaké C64 a to byly počítače, pro které bylo nezměrné množství kvalitních her (co do počtu ale naprosto nesrovnatelné se Sinclairem) a u těch jsme se něco vyhráli. Teprve později jsem se setkal s jedním majitelem C128, který byl tím nejlepším 8 bitovým počítačem firmy Commodore a jeho tvůrci domysleli i takový veledůležitý detail, jako kompatibilitu s C64 kvůli hrám. Hry z 8 bitových Commodorů si dodnes zahraji díky emulátoru VICE.

Reklama

Commodore Amiga už byla úplně jiná záležitost a zpočátku jsem ji záviděl majitelům, kteří ji měli. Já jsem ji ukořistil až v době, kdy jsem měl doma PC (v té době postarší 386DX s matematickým koprocesorem), které však bylo jen strojem na moje první rozumnější programátorské pokusy, tehdy v Turbo C++. Postupně jsem měl herní Amigu 600 a dodnes vlastním jeden exemplář Amigy 1200, na kterém si občas zahraji hry jako Shadow of The Beast. Ano, existují emulátory, ale pustit si originální stroj je naprosto úchvatná nostalgie, které se jen těžko něco vyrovná.

Commodore Amiga 1200

Docela se zájmem sleduji vývoj platformy Pegasos, jejíž tvůrci mají ambice vytvořit nástupce legendárního Commodore Amiga. Byl nabízen poměrně zajímavý stroj Pegasos, ve dvou verzích, ale současná nabídka je smrsknutá na jediný produkt, Efika. Tým kolem firmy Genesi vyvíjí vlastní operační systém MorphOS, který zatím znám jen ze screenshotů, protože Pegasos jsem promeškal, dokud jsem neměl dostatek financí, a do Efiky se mi nechce kvůli jejímu docela tristnímu výkonu. Takový CherryPal vypadá zajímavě, ale MorphOS na něm nejspíše nepůjde i když já jsem příznivce GNU/Linuxu, tak by to nemuselo být na překážku.

Poslední dobou jsem na blog napsal několik článků, které v nichž jsem svou pozornost věnoval netbookům/minilaptopům, kategorii, která mě docela zajímá jako druhý (alternativní) přenosný stroj. O netboocích si nemyslím, že mohou ohrozit silnou pozici klasických plnohodnotných laptopů, kdo laptop potřebuje jako opravdový pracovní stroj, bude další přenosných stroj hledat zase mezi klasickými laptopy. Netbooky budou jako alternativa pro občasné použití v terénu a jejich cílová skupina jsou spíše příležitostní cestovatelé a studenti, kterým se perfektně vejdou do školní brašny.

Se značkou Commodore se bude možné setkat i v segmentu nesmírně populárních netbooků, konkrétně se bude jednat o model Commodore UMMD 8010/F, ale kromě nostalgiků nemá asi koho oslovit, pohled na parametry, jako mikroprocesor VIA C7, 1 GB RAM, 80 GB pevný disk a 10″ display s rozlišením 1024×600 px, nijak neoslní, nabídka bílého, černého, šedivého a růžového case také neohromí, ani možnost zvolit mezi Windows XP a GNU/Linuxem. Co však ohromilo mně je předpokládaná cena US$ 600, která nezapadá mezi jinou nabídku, prostě je předražený a opravdu bude určen jen pro šílené nostalgiky. Mimochodem, Commodore už nemá nic společného s původním výrobcem, ale jméno vlastní nizozemská firma Yeahronimo Media Ventures.

Komentáře

4 komentáře: „Reinkarnace Commodore…“

 1. LuFa avatar

  Tak já mám doma v krabici stále ještě Atari 800 XL. Před lety jsem si bláhově říkal, nechám si ho, co kdybych si ho chtěl někdy jen tak z nostalgie zapnout. Bohužel v době emulátorů na všechno je to zcela zbytečné :-(.

  Ohlašení Commodore noťásku mě mile překvapilo. Docela se na něj těším.

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Tak Amigu jsi u mně viděl a postupně se mi ta sbírka historických strojků rozbíhá, bohužel ne vše je snadno sehnatelné, třeba takový Jupiter Ace.
  Já se na netbooka Commodore netěším, co nabídne více než HP, Acer, Mivvy a další? Mohli alesoň rovnou použít procesor VIA Nano a ještě to drsně poprděli cenou. U nás bude tak za 15 000,— KČ, což je cena za kterou koupíš plnotučný 13,3″ laptop (to už je mobilní podstatně lépe, než 15,4″). Netbooky se pohybují obvykle mezi US$ 350—500.
  Mimochodem ta Amiga na fotce je ta do mam doma, proklikni si ji pro zvětšení.

 3. Jiří avatar
  Jiří

  prosím o radu. Mám předělanou A1200 Tower a potřebuji ji přestavit znovu do původní desktop.poraďte, kde bych mohl sehnat původní desktop (pouzdro ) a orig zdroj. Mám 1230 IV a SCSI 16+32MB. 1. nemám dostatek místa. 2. chci mobilní verzi využivaná denně min 4 hod. děkuji za odpověď.

 4. MaReK Olšavský avatar

  Jiří: No prázdné to seženete těžko, leda pomůže eBay.com a aukro.cz. Také tyhle strojky nakupuji z aukcí.