I Tetris někomu patří

Kategorie:

Štítky:

Není to tak dávno, co jsem na webu JustIT.cz četl krátkou zprávičku o stažení bezplatného Tetrisu z Appstore pro mobilní jakobytelefony Apple iPhone. Docela mě ta zprávička zaujala, protože vyšla nedávno poté, co jsem na televizním kanále Viasat Explorer viděl zajímavý dokument o Tetrisu, jak vznikl a především, jaká byla bitva o možnost jeho prodeje.

Práva na hru Tetris vlastní firma The Tetris Company, jež patří Henku Rogersovi, který je vítězem v boji o licenci Tetrisu, jíž prodával sovětský ELORG, a v němž porazil i velikány jako Mirrorsoft Roberta Maxwella a Atari, které dokonce mělo přípravené cartridge, ale po vítězství HR je mohli vyhodit do smetí. Ano boj o Tetris byl velmi tvrdý a jeho autor Alexej Pažitnov z prodejů této historicky nejúspěšnější hry neviděl dlouhá léta ani dolar. Alexej Pažitnov na základě deskové hry pentomino vytvořil hru, která je naprostým fenoménem a s klidným svědomím mohu napsat, že žádná jiná hra nebyla tolikrát naprogramována, dokonce to vypadá, jako by každý začínající programátor měl za povinnost napsat vlatní verzi Tetrisu.

Reklama

Tetris má jednoznačná pravidla, jak mají vypadat jednotlivé bloky kostiček, které skládáte i jak funguje bodování za zmizelé linie, přesněji je všechno popsané na patřičné stránce anglické wikipedie. Kdyby byly standardizované jen tvaru bloků, ale podle wikipedie to vypadá, že jsou standardizovány i jejich barvy.

Mě osobně ta zprávička o vyřazení Tetrisu nijak neděsí, protože podle množství klonů Tetrisu se dá usoudit, že The Tetris Company je velmi liberální, chrání především původní jméno a ztvárnění Tetrisu před verzemi, které mají stejné jméno, ale chovají se jinak. Neděsí mě ještě z důvodu, že iPhone mi fakt přijde divný (už jsem jej měl v ruce a spousta prvků i vlastností byla hodně divných).

Tahle noticka byla jen pro víkendové odlehčení blogu. V týdnu se budu věnovat zase závažnějším tématům.