Firefox 3.0 – moje dojmy

Kategorie:

Štítky:

Prohlížeč Mozilla Firefox používám od verze 0.6 a za ty poslední roky jsem si jej docela oblíbil, byť to není ase ten úplně nej… prohlížeč, co existuje. Poslední verzi Mozilla Firefox 3 používám zhruba 2 měsíce, tj. od nějaké z posledních beta verzí, která byla v instalaci Ubuntu Linuxu 8.04 Hardy Heron.

Na pracovním počítači používám trochu archaicky vypadající Seamonkey, což je sice stejné jádro Gecko, ale subjektivně pro pouhé prohlížení je rychlejší, než Mozilla Firefox, bohužel možnosti jeho vylepšení pomocí extensions jsou omezenější, ale to mi v práci nevadí. Mozillu Firefox mám nasazenu na počítačích, které používám pro webový vývoj, protože s extenzemi Firebug, Web Developer Toolbar a Live Headers, jde o velmi šikovný nástroj.

Reklama

Renderovací jádro Gecko (tj. ta část prohlížeče která se stará o vykreslení obsahu webové stránky) je na velmi dobré úrovni a velmi se vylepšila i paměťová náročnost, která byla v minulých verzích opravdu úděsná. Rychlostí je lepší KHTML/WebKit.

Používám snad všechny běžně rozšířené webové prohlížeče (spíše míněno ve vztahu k jejich renderovacím jádrům) a nemám vyhraněného favorita, na něco mám radši Gecko, na něco KHTML, Operu pořád tak nějak ignoruji, byť ji minoritně používat musím, protože mě naštvala svým přístupem.

Hodně často čtu porovnání Opery a Firefoxe, bohužel je často píší vyhranění příznivci jednoho, nebo druhého prohlížeče. Opera, ještě ve verzi 9.2x, měla několik podivných bugů, díky nimž nechodil třeba editor FCKeditor, ale hodně bylo opravené ve verzi 9.50, která vyšla 13. června 2008. Opera je prohlížeč, který v rozumně rychlém balení nabízí vše, možná až tolik, že pro věžného uživatele počítače to může představovat problém a ne zrovna malý. Opera je kvalitní a je hodně zarážející, že je tak výrazně minoritní v podílu na trhu webových prohlížečů. Mozilla Firefox má trochu jinou filozofii, samotný prohlížeč poslouží opravdu jen k prohlížení webových stránek, vše ostatní je nutné si doplnit pomocí extensions, což pro zkušeného uživatele znamená, že si defakto připraví webový prohlížeč na míru.

Já jsem s novým Firefoxem spokojen, rozšíření, která používám chodila i po přechodu na novější verzi prohlížeče. Zlepšilo se jeho hospodaření s pamětí, ale o něco se znepřehlednila (alespoň dle mého subjektivního názoru) nabízená historie, když začnu psát do adresního řádku (v defaultním nastavení). Mozilla Firefox je rozumný prohlížeč, byť nechápu nadšenectví některých uživatelů s výkřiky „Firefox RULEZZZ“, a v utajení vedle něj žijí Epiphany, Galeon a další, která využívají Gecko jádro, ale nemají okolí napsané v XULu, nýbrž pomocí nativních kompilovaných frameworků, což nemálo přispělo k jejich rychlosti a použitelnosti (za cenu ztráty podpory extenzí, jenže ty mimo vývoj opravdu oželím).

Pár týdnů před oficiálním uvedením Mozilla Firefox 3, ve finální verzi, začal pracovat virální marketing. V den uvolnění nové verze chtěli autoři překonat rekord v počtu stažení za 24 hodin, získat zápis do Guinessovy knihy rekordů. Nevím, jestli 8 500 000 stažení je hodnota, která postačí, ale vím, že servery Mozilly nápor naprosto nezvládly. Zajímavý cíl, ale bohužel s nepříjemnými následky.

Komentáře

6 komentářů: „Firefox 3.0 – moje dojmy“

 1. hibi avatar

  imho…pro linux je firefox stále nejlepší. Ja teda zatím pořád používam verzi 2, ale jsem spokojen.

 2. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Díky, Marku, za tento post. Já osobně jsem na tom jinak. Opera už několik let jako hlavní prohlížeč, Firefox sice nainstalovaný mám, ale jen abych zjistil, jestli už je to lepší 🙂

  On FCKeditor, pokud vím, chodil (nevím, jestli na 100 %). Problém byl AFAIK v tom, že Operu nepodporoval a když na ni narazil, odmítl ji. Pomáhalo zamaskovat identifikaci prohlížeče.

  Mně zase ta filozofie Firefoxu absolutně nevyhovuje. Nechápu, proč toho Firefox nemůže v základu umět přeci jen více. Napadá mě práce s taby, integrace správce stahování, manažer bookmarks apod. přímo do prohlížeče atd. Myslím, že na toto jsou rozšíření zbytečná.

  Jednu věc ale opravdu nechápu. Proč Firefox pro linux zabírá v bzip2 stejně, jako Opera se statickým Qt (8.5 MB)?

  Často slýchávám výtku, že Opera je přeplácaná, že obsahuje spoustu zbytečností jako mail, RSS, IRC apod. Jenže tyto položky ani nejsou v menu, dokud si nepřidám první kontakt, nejsou zkrátka nijak vidět.

  Ať tak či tak, musíme být rádi, že máme takový výběr 🙂 To je ta svoboda.

  Jiří

  P. S. Jo, a jsem zvědav, co provede WebKit 🙂

 3. PANTHER avatar
  PANTHER

  Konečne nejaký objektívny článok. 🙂

  Operu požívam, podobne ako Jiří Jakeš, už zopár rokov a Firefox mám v kompe len kvôli webdesignu. Ale aj napriek tomu dosť často zapínam Firefox a za tú dobu som si na ňom niečo všimol. Ako si vyššie spomenul, je nadmerne náročný na pamäť. Časom som úplne znenávidel jeho dlhé cold/warm štarty (Firefox štartuje pomaly na každom kompe); potreba nainštalovať množstvo rozšírení; a v poslednom rade aj rýchlosť prehliadania stránok.
  Dosť ma naštvalo, keď som na stránkach Mozilly našiel článok o novom rozšírení, ktoré by fungovalo ako e-mailový klient. Naštvalo ma to preto, lebo Opera to v sebe už dávno mala a Mozilla znovu musela opakovať, aby priniesla niečo „nové“. Podobne to bolo aj s inými vecami…
  Ale pre hlavný účel Firefox dobre poslúžil a to je hlavné.

  Samozrejme, aj Opera má svoje slabé stránky (tak ako každý prehliadač). Napr. verzia 9.27 bolo možno ešte horšia verzia ako 9.26 či 9.25. Vyskytli sa problémy s picasaweb.google.com a určite aj s inými stránkami. V novej verzii 9.50 sa všetky chyby, ktoré som v 9.2x postrehol, opravili. Hoci sa mi nezdá, že nové jadro „Kestrel“ renderuje stránky o niečo rýchlejšie než starý „Merlin“ (developeri popisujú nárast výkonu až o 40-70%).

  Jiří Jakeš: Opera je podľa veľmi kvalitný nástroj, ktorý patrí do rúk skúsenejším užívateľom. Tí už dokážu oceniť IRC, RSS, download alebo bookmarks manager atď.
  Napr. nová funkcia vo verzii 9.50 – „Opera Link“ – je mi nanič, ale nepovažujem to za zbytočnosť, lebo niekomu sa to určite zíde a v budúcnosti sa môže zísť aj mne. Takže hlášky o Opere a jej „zbytočných“ kravinách od bežných užívateľov treba jednoducho ignorovať. Jednak o tom prd vedia, jednak to hovoria len preto, aby mohli nejako nakydať na konkurenčný prehliadač a prilákať tým ďalších užívateľov k tomu svojmu.

  Ak môžem dodať, tak prehliadače by sa porovnávať nemali. Autori volia často len jednostranný pohľad a ich cieľom je čo najviac zosmiešniť konkurenčný prehliadač. A keď tomu tak nie je, v komentároch sa vždy nájde len FLAME, FLAME a FLAME.

  Čo sa týka toho „Download Day“, Mozille sa podarilo sprístupniť nový Firefox pre osem miliónov ľudí a ostatní si ho mohli cucať akurát tak z prsta a nie zo serveru. A zapisovať do Guinessovej knihy počet stiahnutí za 24 hod. je z môjho pohľadu úplna blbosť. Opera Software niekedy žiadala o zápis do knihy za najrýchlejšie renderovanie stránok?

 4. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Autor FCKeditoru blokoval Operu zámerně, protože měla dost bugů v interpretru JavaScriptu. Opera mě docela zaujala, kdykoliv jsem ji používal na slabém hardware, tam nic jiného lépe nefungovalo. Nová verze mi přijde srozumitelnější pro uživatele neodborníka.

  PANTHER: To rozšíření na mailového klienta jsem také nepochopil, to byla koncepce původního Netscape Communicatoru, Mozilla Suite a dneska Seamonkey, ale já preferuji rozdělení na dva nezávislé programy. Já osobně mám Thunderbirda v práci na Windows a na GNU/Linuxu používám Claws-mail.

 5. PANTHER avatar
  PANTHER

  Marek Olšavský: To rozšírenie nie je niečo ako Thunderbird alebo podobné aplikácie určené (len) pre narábanie s poštou. Je to extension (addon) do Firefoxu. Už si nepamätám jeho názov, ale pomocou Google by sa to dalo vypátrať.

 6. Vlastimil Ott avatar

  Nenapsal bys něco o těch prohlížečích jako Galeon a Epiphany? Stále přemýšlím, proč jsou tak upozaděné, když jsou kvalitní. Jak je to s těmi pluginy? Je to takový problém nějaké pořádné napsat, třeba něco jako Web Developer? Firefox mně pije krev… ale používat ho musím, raději mám ale Konquiho… 🙂