Ofenzíva GNU/Linuxu

Kategorie:

Štítky:

Poslední měsíce mám pocit, že nastalo období slušného prosazování GNU/Linuxu na koncové počítače, tj. na desktopy a laptopy/notebooky. Nástupu nepomohla žádná z velkých firem pracujících na svých špičkových distribucích, ale sami výrobci počítačů, když vyšli vstříct lidem, kteří chtějí malé a energeticky nenáročné počítače, pro které jsou náročné MS Windows absolutně nevhodné. Pomohli nejen tito výrobci, nemalou měrou se podílí na nástupu špičkové a dostupné distribuce, jako Ubuntu, Mandriva, nebo Fedora.

Výrobci malých počítačů museli vsadit na GNU/Linux, protože tyto počítače jsou pro současné Windows Vista naprosto nevhodné. Počítače jsou totiž koncipovány tak, aby se na nich dal přehrát film, hudba, pracovat s kanelářskými aplikacemi a byla zajištěna plná dostupnost internetu (browser, poštovní klient, IM) a přitom vše jelo na hardware s co nejmenší spotřebou. Nezřídka jsou využívány mikroprocesory VIA, Intel Atom (no zatím jsou tyto jen představeny), nebo podtaktované mobilní Intel Celerony. Ať se na mně nikdo nezlobí, ale dávat Windows Vista na hardware slabší, než dvojjádrové CPU a 2 GB RAM hraničí se šílenstvím, byť takové počítače vídám v nabídkách výrobců a distributorů. Díky ofenzivě GNU/Linuxu udělal Microsoft ústupek a prodloužil život Windows XP.

Reklama

Ano, Microsoft jim prodloužil život, ale způsob, jakým to udělal je naprosto nešťastný. Prodloužení života se týká Windows XP Home, které mají omezení třeba v tom, že se nedají běžným způsobem připojit do domény (možná jsem jen špatně hledal). Malé laptopy nejsou koncipovány pro hráče, nebo domácí uživatele, jsou to stroje, které využije profesionální uživatel, který často cestuje, potřebuje prezentovat výsledky, připravovat dokumenty a sdílet data v síti. Navíc podle některých ohlasů snížil funkčnost Windows XP pro tyto minipočítače.

Ano tyto malé a nenáročné počítače se stali dalším bitevním polem, kde mohl GNU/Linux zvítězit, dokonce toto pole je optimální pro přiblížení se uživateli. GNU/Linux je vůdčím systémem na internetových a intranetových serverech, kupříkladu pro Oracle by měl být hlavní platformou Linux, nikoliv Windows Server. GNU/Linux je jednoznačně dominujícím systémem na nejvýkonějších počítačích a pro rendering filmů je používán téměř výhradně GNU/Linux. Servery a superpočítače jsou oblasti, které běžný uživatel absolutně nevnímá, nebo o nich ví jen velmi okrajově.

Ano, GNU/Linux se díky výrobcům „minilaptopů“ dostal na stoly nových uživatelů, byť doteď jej měli na desktopech spíše nadšenci, nebo profesionálové a odborníci. Jen se mi neustále nabízí otázka, je-li toto žádoucí stav, aby GNU/Linux byl rivalem MS Windows na desktopech, protože pak se stane zajímavým cílem i pro tvůrce virů a další havěti.

Z takto masivního nástupu mám rozporuplné pocity. Na jednu stranu jsem rád, že GNU/Linux prokázal svou konkurenceschopnost vůči MS Windows, nebo Mac OSX, na desktopu, ale … Pokud bude nástup pokračovat takto rychle, bude se nutné potýkat s dotazy uživatelů, kteří si nevědí rady, nebo uživatelů, kteří jsou „auf“ z toho, že ne vše je jako v MS Windows. Pokud bude nástup pokračovat, možná se ještě o něco výrazněji rozštěpí svět distribucí a budou další nesmyslné forky těch existujících. Pokud bude nástup pokračovat, bude během pár let Linuxový desktop atraktivním cílem pro útočníky. Pokud bude nástup pokračovat, bude vývoj GNU/Linuxu silně akcelerován a to je největší pozitivum!

Komentáře

3 komentáře: „Ofenzíva GNU/Linuxu“

 1. LuFa avatar

  Moc hezký článek Marku. Naprosto souhlasím. Pokud se má Linux dostat k širšímu spektru uživatelů, teď má k tomu velmi dobré podmínky.

 2. Dalibor Smolík avatar
  Dalibor Smolík

  Ano, tak jsem si uvědomil, že na žádný z počítačů, který mám v kanceláři nebo doma bych nové Windows ani z technických důvodů nedal… Ty stroje mají 512 MB RAM až 1 GB, samý Celeron. Pod Linuxem dělají a ještě nějakou dobu budou dělat dobrou službu. Investice do Windows by znamenala další investice do hardwaru. Syn má na notebooku 1 GB RAM dual boot s Vistou a Kubuntu, ale Windows téměř neotevírá, když nemusí. Je to prý příšerně pomalé, zatímco Kubuntu jede svižně. … Takže souhlas. Nástup méně nákladných na hw slabších strojů otevře Linuxu nové možnosti – jen je potřeba ještě „dotáhnout“ nějaké věci, jako je lepší podpora wifi karet, různých integrovaných webových kamer a čteček karet v notebooku, apod. Ale vývoj vidím pozitivně.

 3. Dalibor avatar
  Dalibor

  Někde jsem se dočetl, že pokud bude trend nástupu Linuxu na dektopu pokračovat stejným tempem, dosáhne hranice 50 % uživatelů již v roce 2201.
  Na tento okamžik se těším a rozhodně si připiju šamaňským. 🙂
  P.S. zatím jsem si dal jen panáka rumu. Ať je to za dvěstě let nebo dříve, vůbec mi to nevadí. Windows si kvůli tomu rozhodně nenasadím do domu.