Fedora 9

Kategorie:

Štítky:

GNU/Linux používám nějakým rozumným způsobem od roku 1997, první distribucí byl pro mně Slackware (asi nezapomenu, jak jsem po 14.4kbit modemu stahoval z BBS zhruba 20 instalačních disket), ale pak přišly asi 3 roky s Red Hatem, od verze 4.0 do verze 7.1. Pak RH postupně ustoupil od distribuce, kterou dával i volně ke stažení a já migroval k Mandrake (dnes Mandriva), abych nakonec skončil u Ubuntu/Debianu na desktopu a NetBSD na serveru. Red Hat se však nedá přehlédnout a kolem mě je pár lidí, kteří používají Red Hatem sponzorovanou Fedoru (fedora je také levný plstěný klobouk). Ve středu 14. května 2008 vyšla nová verze Fedory a já musím přiznat, že jsem byl docela překvapen.

Když jsem koukal na poznámky k vydání Fedory 9, tak aktuální GNOME 2.22, Firefox 3 (Beta 5) nijak zvláštním překvapením nebyly, ani 100% svobodná implementace OpenJDK6 (slučuje to co uvolnil SUN Microsystems s tím, co napsala komunita jako náhradu za části, které SUN Microsystems uvolnit nemohl). Tím největším překvapením pro mě je absence KDE3. Ano, čtete dobře, KDE3 v nové Fedora 9 není, je tam jen KDE4 (konkrétně KDE 4.0.3). Ne že by se mi nové KDE4 líbilo a dokonce jej používám jen občas, když chci skouknout pokroky, jsem uživatel mnohem elegantnějšího a nenáročnějšího XFce, ale nasazení KDE4 před verzí KDE 4.1 chce odvahu, protože dle slov vývojářů není ještě ani zdaleka nasaditelné na pracovní stanice.

Reklama

Vývoj Fedory po očku sleduji od verze Fedora Core 1, téměř vždy byl někdo v okolí, kdo Fedoru používal, nebo jsem ji občas na nějakém stroji otestoval. Ve verzi 7 zmizelo z názvu distribuce slovíčko Core a byly sloučeny repozitáře distribuce. Mě osobně připadá Fedora jako Alfa verze Red Hatu, na domácí desktop je to OK, ale na produkční stroj bych opravdu hodně váhal, vůči Fedoře mi přijde Ubuntu mnohem lépe odladěné. Oceňuji volbu GNOME, u Fedory, coby primárního desktopu, je technicky propracovanější (byť trochu méně líbivé vě srovnání s KDE) a má rozumnou licenci (to je hlavní důvod, proč profesionální distribuce počítají s GNOME a KDE je v ústraní).

Protože v rozumně krátkém čase (vypadá to na červen) je plánována další objednávka strojů Efika, kterou organizuje Svéťa z PegasosPPC, které disponují PowerPC procesorem, kvituji s povděkem, že PowerPC je u Fedory nadále podporovanou platformou. Docela se na Efiku v kitu, doufám, že půjde takto objednat, těším, protože dostat se k PowerPC hardware není zcela triviální, v podstatě zbývají jen starší stroje Apple, Sony Playstation 3 a servery IBM (ale to jsme cenově jinde).

Já novou Fedoru 9 zkoušet nebudu, alespoň prozatím. KDE4 je velmi nevyspělým produktem a GNOME verze mi nemá co nabídnout. Protože jsem ji už stáhl pro všechny architektury (i386, x86-64 a PowerPC) na instalačních DVD, která potřebuji pro své známé, mohu je zaslat za stejných cenových a platebních podmínek, jaké má LinuxSoft.cz, tj. 99,- za médium + 30,- poštovné a balné, platba přes PayPal, klidně si o ně napište na adresu marek_kyselaryba_olsavsky.cz a domluvíme zbytek.

Zdroj: Fedora Project

Komentáře

Jeden komentář: „Fedora 9“

  1. Dalibor Smolík avatar
    Dalibor Smolík

    Pokukuji po KDE 4.0, ale nasadit si ho netroufnu. Již jsem si odvykl nasazovat nevyzkoušené věci, většinou se s tím stráví mnohem víc času než je z toho užitku. Ale zajímaly by mě poznatky.. 🙂