Články o alternativních prohlížečích

Kategorie:

Štítky:

Delší dobu nemám chuť psát články pro portály a časopisy. Na LinuxSoft.cz mi chybí rozumná témata, teda teď jedno mám, a to co se děje a dělo kolem časopisu Linux+ mi vzalo i zbytky chutí do psaní. Přesto jsem zareagoval na výzvu šéfredaktora, abych přiblížil čtenářům Živě jeden alternativní prohlížeč, ale nakonec jsem napsal články dva.

Články (jsou to odkazy ):

Reklama
 1. Konqueror: Velmi rychlé prkno pro linuxové surfaře
 2. Ti druzí aneb Amaya, NetSurf a Dillo

Konqueror používám, přestože jsem uživatel GNOME a XFce, a docela se mi jeho KHTML jádro líbí, ale na vlastní kompilaci Epiphany s tímto špičkovým jádrem si netroufám. Jsou weby, pro něž potřebuji mít něco na jádře Gecko, v tom případě používám Galeon. Pokud někoho napadá otázka, proč nepoužívám Mozillu Firefoxe, když má stejné jádro, tak odpověď je triviální, mám jej totiž opluginovaný, pro vývoj webů, takovým způsobem, že se z něj stala pomalá příšera s obrovským footprintem, ale bohužel tato rozšíření potřebuji pro svou práci.

Pak mě napadlo proč psát jen o těch známých prohlížečích a přiznejme si, že Konqueror je mezi Linuxáři dost známé jméno. Pokud ne Konqueror, tak Safari, kteréžto je postavené na jádře webkit, jež z KHTML vychází. Koukl jsem, co jsem měl v balících mnou používaných distribucí GNU/Linuxu a našel jsem pár jmen, textové prohlížeče jsem přenechal kolegovi. Amayu a Dillo jsem znal, ale NetSurf bylo docela překvapení, kdyby uměl JavaScript a alespoň plugin na Javu, měl bych fantastickou miniaturu, když potřebuji rychle spuštěný prohlížeč.

Aktualizace 2022: Válka prohlížečů je dávno za námi. Z někdejšího KHTML je jádro Webkit (Safari, Chrome, a mnoho dalších prohlížečů). Malé prohlížeče jako byl NetSurf asi s dnešními weby, jež masivně využívají JavaScript, moc slučitelné nebudou. Bohužel Firefox se dostal také na vedlejší kolej, byť je mou výchozí volbou.

Komentáře

3 komentáře: „Články o alternativních prohlížečích“

 1. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Jak je to s tím Safari? Je pro linux, či ne? Já jen, že ho v Portage nemám, což mi připadá divné. Co není v Portage, neexistuje 😀

 2. MaReK Olšavský avatar

  Jiří Jakeš: Safari je primární na Mac OSX a jedna z alternativ v MS Windows. Pro Linux v podstatě je a není, není přímo Safari, ale Epiphany se dá zkompilovat tak, aby používal jádro Webkit (tj. jádro vzniklé u Apple upravením KHTML) a pokud vím dobře, tak Konqueror 4 by měl mít jádro Webkit, protože postupně se spojují, ale to ukáže čas, zatím je na KDE4 a Konqueror 4 moc brzo, je to moc nestabilní.

 3. Jiří Jakeš avatar
  Jiří Jakeš

  Aha. Takže Safari není, webkit použít můžu. Díky za objasnění…