Město Teplice pod vládou ODS

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

V lázeňském městě Teplice (v Čechách) žiji teprve 6. rok, tj. od roku 2002, ale to město se mi líbí jako takové a velmi se mi líbí jak je řízeno. Ano já jsem členem ODS, ale ne tupě přikyvujícím, ale samostatně přemýšlejícím, asi jako většina inteligentních lidí a jsem rád, že žiji ve městě, kterému inteligentně vládne ODS v čele s primátorem/senátorem Jaroslavem Kuberou.

Reklama

Město Teplice je nejen pěkné, byť socialistický realismus udělal dost otřesné zásahy do architektury, třeba v podobě naprosto příšerné telefonní ústředny na Náměstí svobody, skleněné kolonády u domu kultury vedoucí „jakoby odnikud, jakoby nikam“ (slova Davida Vávry ze seriálu Šumná města), či zapomenuté stavby mezi středem města a čtvrtí Prosetice. Někteří spoluobčané nelibě nesou přítomnost Arabů ve městě, ale tito návštěvníci lázní jsou obrovským plusem pro ekonomiku celého města.

ODS v Teplicích vládne od roku 1994, kdy se Jaroslav Kubera stal starostou (primátorem je od roku 2001, kdy se Teplice staly statutárním městem) a protože je zde dodržována hlavní ideologie ODS, město prosperuje a není v tak katastrofickém stavu, jako před rokem 1989. Jen pro zajímavost uvedu, že listopadový převrat začal v podstatě v říjnu 1989 v Teplicích, když se díky silným inverzím sešla ekologická demonstrace a představitelé tehdejší KSČ začali poprvé mluvit s běžnými občany.

A co je na Teplicích pod vládou ODS lepší, než v jiných městech?

 1. Teplice nemají dluhy. Jako jedno z mála měst v ČR Teplice nedluží. Posledních 15 let se razí politika „na co nemáme, to se neudělá“, která vedla k tomu, že dnes Teplice mohou investovat více, než větší města, kterým podstatný díl rozpočtu ukusují splátky dluhů a úroků.
 2. Neexistují zbytečné vyhlášky. Demokracie by měla znamenat co nejmenší omezení občana všemožnými příkazy a zákazy. Často si některé město vymyslí nějako vyhlášku a X dalších ji bezmyšlenkovitě zkopíruje, občas to vypadá, že ani nepřemýšlí nad aplikovatelností v místních poměrech.
 3. Zvelebené město. To bych ani tak nepřikládal vládě ODS, snad každý městský úřad se snaží, aby se občanům a turistům ve něstě líbilo. Kritizované „Kuberovo fontánky“ údajně nic město nestojí, každou z nich platí sponzoři.
 4. Neplatíme svoz odpadu. Tento důvod považuji za vcelku minoritní výhodu nastavení podmínek v Teplicích. Domovní odpad tvoří asi 1% z veškerého odpadu a úklidu, které musí město zaplatit. Výběr tohoto 1% stojí téměř ty samé peníze, které se touto činností získají, alespoň ve městě velikosti Teplic.

Našlo by se toho pochopitelně více, ale nehodlám na tomto blogu vyjmenovávat 1000 důvodů, proč se mi toto nastavení podmínek líbí a byl bych rád, kdyby racionální a nepopulistické kroky prostoupily i do nejvyšší politiky. ČSSD chrastí před volbami zbraněmi, jak je vše pod vládou ODS špatně, ale Teplice mohou posloužit jako perfektní příklad dobré vlády ODS bez naprosto populistických kroků. Ano více si vážím toho, když se dělá něco s tím co je aktuálně k dispozici, než aby se udělalo populistické monstrum bez ohledu na budoucí následky jen proto, aby se někdo zalíbil voličům.

Blíží se volby a v Teplicích možná budeme mít vážný problém něco přislíbit. Ne proto, že by nebylo co řešit, ale témata, která tíží jiná města a příslib jejich řešení může přinést hlasy, tu už nemáme, jsou vyřešeny. Na úrovni Ústeckého kraje bude tím nejvetším trhákem doprava, je zcela evidentní, že ČSSD bude tvrdit, jak ODS vládla v  špatně, že dopustila kolaps hromadné autobusové dopravy, budou ale lhát, to samé by se stalo, kdyby zde vládla ČSSD, protože Dopravní Podnik Ústeckého Kraje (zajímalo by mě jakým právem se takto pojmenovali) začal mít nehorázné požadavky a neméně zajímavý je fakt, že když lidé jezdili zadarmo a vše financoval pouze kraj, stálo to stejné peníze, jako když dopravu provozoval DPUK s dotacemi kraje, který navíc vybíral jízdné.

Komentáře

4 komentáře: „Město Teplice pod vládou ODS“

 1. LuFa avatar

  Nevím Marku, jak ODS v Teplicích, ale co píšeš asi fajn. Co však jako občan pozoruji je ODS ve vládě. Nejsem z nich nadšený, ale nas..ný. Jak jsi na tom s Topolánkem a spol. ty?

 2. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: No ODS v Teplicích docela fajn, snaží se aby město prosperovalo a nedělá dluhy, které svazují ruce do budoucna (viz. třeba Mariánský most v Ústí nad Labem, který tam docela rozjel dluhovou spirálu), ale chyby se najdou, jako všude a vždy, otázka pak je, co převládá.
  Na celostátní úrovni nejsem s ODS moc spokojen. Vidím dost započatých věcí, které i míří správným směrem (viz. třeba reforma plateb zdravotnitví, …), ale to jak jsou prodány je naprosto špatně. Nelíbí se mi třeba jak a proč byl odstaven Vlastimil Tlustý, protože měl všechno, stran reformy daní, důsledněji připravené. Vystoupení premiéra radši nekomentuji, podle mě není Mirek Topolánek zrovna talent na takovouto funkci a já sám bych velmi rád viděl změnu v našem vedení. Ano jako všude, není to jen o programu a cílech, ale je to i o lidech, jak tyto cíle prodávají dál, jak vysvětlují, proč je to potřeba a obecně o jejich vystupování a pověsti.
  Ono díky bídné prezentaci, která jde z naší strany, se budu občas snažit na tomhle blogu podat věci tak, jak je vidím zezdola, nevím, jestli to pomůže propagaci, tolik lidí mě nečte. Hlavně mám pohled jen z oblasti a tady funguje politika úplně jiným způsobem, než na celostátní úrovni.

 3. LuFa avatar

  Díky Marku za obsáhlejší odpověď. Tak mi to stačí. Jsem rád, že ODS na tom v regionech zas tak špatně není. Na další tvé zápisky se těším.

 4. MaReK Olšavský avatar

  LuFa: Jo občas se rozkecám trochu moc. Prostě mě ta (ne)prezentace výsledků a proč se to dělá dost štve. Před volbami se slibuje snadno, úplně nejlépe když zrovna nemáš podíl na moci, to slíbíš věci, které jsou mimo realitu a okořeníš-li to správnou mírou populismu, máš skoro vítězství v kapse. No vyhraješ a jsi v realitě, protože zjistíš, že buď nemáš tak silnou pozici, nebo zjistíš, že ne vše je realizovatelné v intencích rozpočtu. Něco děláš a buď necháš na voličích, aby to viděli, nebo prezentuješ co se (ne)udělalo a proč. Jak jsem napsal v příspěvku, spousta věcí se tu daří a jsou záležitosti, které se nedaří, ale chybí zpětná vazba vůči voličům, prostým okem není vidět vše a běžný občan neví, proč se nemohlo udělat to, či ono. Podávat informace je sakra důležité.