Ubuntu 8.04, upgrade nebo čistá instalace?

Kategorie:

Štítky:

Nedávno jsem na tomto blogu psal o Ubuntu 8.04, které zrovna vyšlo a docela mě potěšilo, už jen proto, že Ubuntu jako takové je LTS. Po minulém LTS, bylo to Ubuntu 6.06 (nabralo zpoždění, proto jeho číslo nezapadá mezi ostatní vydání), jsem rok neupdatoval, pak se mi malinko měnil hardware a kvůli podpoře TV karty jsem přešel na Ubuntu 7.04, následované upgradem distribuce na Ubuntu 7.10.

Bohužel jsem postupem času zjistil, že takovýto upgrade nebyl zcela šťastný krok vzhledem k některým specifikům, která jsem si na domácím pracovním desktopu vyrobil, třeba Automatix, budiž mu země lehká, se s upgradem distribuce vůbec nevyrovnal a nebylo jej možné ani rozumně odinstalovat. Bez Automatixu dokážu existovat, vše co mi byl schopen nabídnout je již nějaký pátek ve standardních repozitářích, nicméně další upgrade distribuce na dotyčném stroji zkusím. Problém tuším v tom, že nesystémově instaluji software, který zkouším kvůli některým článečkům.

Reklama

V den státního svátku, 8. května 2008, jsem doma trochu prohledal zásoby a postavil jeden repasovaný stroj – AMD Athlon XP 1700+ (s 333MHz FSB), 1 GiB RAM, GeForce 6600GT. Výkonově mi na webové prohlížeče, poštovní program Claws-Mail, vývojová prostředí Bluefish a NetBeans 6.1, Gajim, Skype a občas OpenOffice.org postačuje více, než dost. Filmy v HD zatím nemám, ne že bych neměl finančně na BluRay mechaniku, ale zatím je docela malá nabídka, než zajímavě vzroste, tak budou mechaniky levnější a nebudu na koupi mechaniky tratit tolik, zbytek filmů zvládá i podstatně slabší stroj bez nejmenšího zaškobrtnutí.

Nainstalovat Ubuntu je naprosto triviální, o něco více času zabere instalace a nastavení dalšího software, který potřebuji, tj. nějakých kodeků, Javy, NetBeans, Bluefishe, MythTV, … Server je jiné železo, na NetBSD, tak mě aktuálnost PHP, Tomcatu, MySQL a PostgreSLQ v novém vydání Ubuntu opravdu netrápí (navíc jsem konzervativec, který radši drží verze stejné, jako můj preferovaný webhosting Klenot.cz).

Po upgradu jednoho desktopu, který je téměř srovnatelný s druhou mašinkou sestavenou jako repas, jen je v něm grafika GF5200 a Athlon XP 2000+ s 266MHz FSB, a instalaci druhého budu mít porovnání, jestli je 3. upgrade v řadě rozumný, nebo jestli je lepší udělat po takové době instalaci načisto. O nastavení starost nemám, v /etc/ jsem nic měnit nemusel a co se týče osobních preferencí, ty se vyřeší přesunem všeho co je v /home/.

Na laptopu zatím ponechávám Mandrivu 2008.0, protože funguje docela elegantně a jediné, co mě na ní štve je trochu delší průběh aktualizací, protože seznamy jsou dost veliké, stahují se celé a urpmi není nejrychleší nástroj.

Komentáře

Jeden komentář: „Ubuntu 8.04, upgrade nebo čistá instalace?“

  1. LuFa avatar

    Ubuntu 8.04, mám nyní nainstalované na stolním i přenosném počítači. Protože jsem přecházel z MDV, prováděl jsem čistou instalaci. Zatím mi vše funguje jak má, tak Ubuntu 8.04 chválím a každému doporučuji.