Automatix končí (konečně)

Kategorie:

Štítky:

<disclaimer>Tento článek vyjadřuje jen můj osobní názor. „Může se Vám nelíbit, můžete s ním nesouhlasit, ale to je vše co s tím můžete dělat.“ — Jára Cimrman</disclaimer>

Ubuntu je jedna z distribucí GNU/Linuxu, která mi vyhovuje, přesněji řečeno, vyhovuje na desktopu, na server bych dal jedině Debian, nebo RHEL (eventuálně z finančních důvodů jeho klon CentOS). Uživatelé Ubuntu a Debianu měli donedávna připravený jeden nástroj, který doinstaloval mnoho software, který z licenčních důvodů nemohl být v oficiálních repozitářích, tím nástrojem byl Automatix.

Reklama

Čas minulý je tam napsán zcela oprávněně, protože 24. března 2008 se na fóru Automatixu objevilo oznámení o ukončení vývoje tohoto pomocníka. Prý již není potřeba a je to pravda. Již ve verzi Ubuntu 7.10 bylo vše potřebné automaticky po instalaci, jen při pokusu o otevření souboru s neznámým formátem se objevila žádost o povolení doinstalování potřebných kodeků. Podobné to asi je dneska i v Debianu.

Já jsem Automatix použil v Ubuntu 6.06 (ano to byla první LTS verze), ale díky tomu, že jsem využil možnost automaticky přejít mezi jednotlivými verzemi Ubuntu, mi straší některý software nainstalovaný Automatixem v systému dodnes. Díky koncepci Automatixe je docela problematické tento software odebrat a odinstalace nástroje je na prd díky tomu, že mi v systému visí verze určená pro mnohem starší verzi distribuce. No budiž, Ubuntu 8.04 nainstaluji „z čisté vody“, protože po dvou letech bude asi opravdu čas na důkladnou očistu systému.

Automatix uměl skvěle posloužit málo znalým uživatelům, ale také uměl způsobit docela dost problémů, třeba tím, že do zdrojů software zatáhl dost obskurní repozitáře. Já osobně jsem dost rád, že se jej konečně zbavím a dokonce jsem poslední rok několika uživatelům jeho použití rozmluvil.

BTW: Automatix pochopitelně nekončí úplně, připravuje se jeho 3. verze, ale ta už bude určena exkluzivně pro Pioneer Linux, jenž je také jedním z forků Ubuntu.