59. Sezona začala, VC Austrálie

Kategorie:

Štítky:

A je to tady. Dneska začal další ročník seriálu Formule 1, predikovat, kdo bude nakonec ten nejlepší je v podstatě nemožné. Protože Formuli 1 sleduji dlouhou dobu, pokusím se na tomto blogu občas napsat nějaký z postřehů, jak jsem vnímal aktuální závod.

Hint

Docela fajn je moci sledovat během závodu live timing (aktuální časy, rozestupy, kdo je v boxech, …) a protože se mi moc nelíbí livetiming, který je dostupný na stránkách Formula1.com, který běží v jakémsi Flashi, preferuji program Live-F1, který běží v Un*xové konzoli (budiž, kompilace malého prográmku chtěla trochu mnoho dalších knihoven). Mimochodem registrace na stránkách Vás nemine, utajeně nelze livetiming využívat.

Reklama

Dnešní závod

Dnešní závod mohl ukázat, jaké je reálné rozložení sil v poli, ale tak nějak podle mě neukázal, jako klasicky každý rok, Velká Cena Austrálie byla trochu zmatená. První závod v roce je spíše soutěží v udržení nervů na uzdě (po několika měsících testů a nezávodění) po startu a velkým testem výdrže techniky na plné délce závodu za normálních teplotních podmínek (většinou se testuje v Evropě, kde je v zimě trochu chladněji a vůbec se nemusí projevit chyba v konstrukci chlazení). Reálněji bude rozložení sil vidět až po třech závodech.

Když jsem viděl startovní pořadí, byl jsem potěšen vynikající pozicí mého oblíbeného týmu BMW, zejména 2. pozicí Roberta Kubici:

 1. Hamilton (Brit./McLaren-Mercedes) 1:26,714
 2. Kubica (Pol./BMW-Sauber) 1:26,869
 3. Kovalainen (Fin./McLaren-Mercedes) 1:27,079
 4. Massa (Braz./Ferrari) 1:27,178
 5. Heidfeld (Něm./BMW-Sauber) 1:27,236
 6. Trulli (It./Toyota) 1:28,527
 7. Rosberg (Něm./Williams-Toyota) 1:28,687
 8. Coulthard (Brit./Red Bull-Renault)

Bohužel jsem se radoval předčasně, Robert Kubica nedojel, naštěstí Nick Heidfeld dotáhl team na 2. místo v cíli. Třetí místo ukázalo, že Nico Rosberg, potomek Kekeho Rosberga, si místo v nejvyšší automobilové soutěži na světě zaslouží. Hned na začátku závodu byla klasická strkanice, po níž už několik aut nepokračovalo v závodě, škoda. Největším překvapením pro mě byla jízda Francouzského pilota Sebastiana Bourdaise, který byl ještě 3 kola před koncem na vynikajícím 4. místě, ale technika nevydržela, tak byl kvalifikován na celkovém 8. místě, a to závodí s jedním z nejslabších monopostů, jen nechápu mentalitu francouzů, kteří pořád chtějí vlastního pilota a Bourdaise musel vyhrát 4 tituly v řadě v zámořské, zaniklé, sérii Champ Cars, aby se dostal alespoň do jednoho z nejslabších týmů, kdyby jej vzal Briatore do Renaultu, nemusel být Alonso dvojnásobným mistrem světa.

Konečné pořadí tedy vypadalo následovně:

 1. Hamilton (Brit./McLaren) 1:34:50,616
 2. 2. Heidfeld (Něm./BMW) +5,478
 3. Rosberg (Něm./Williams) +8,163
 4. Alfonso (Šp./Renault) +17,181
 5. Kovalainen (Fin./McLaren) +18,014
 6. Nakadžima (Jap./Williams) -1 kolo
 7. Bourdais (Fr./Toro Rosso) -3 kola (DF)
 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) -5 kol (df)

Bourdais ukázal, že je to vynikající pilot, který měl v F1 závodit už dávno. Williams ukázal, že je zase po letech na cestě vzhůru, oba piloti na bodech jsou důkazem i když díky počtu odpadnutí se tento závod nedá brát zcela 100% směroplatný (tohle slovo je z filmu „Kulový blesk“ a líbí se mi :-)). Myslím si, že letošek nesplní predikce, které tvrdili, že budou dominovat pouze 2 stáje, McLaren a Ferrari, ale o vítězství bude velmi pravidelně bojovat i BMW, kterému fandím.

BTW: Ranní vstávání na Velkou Cenu Austrálie je docela děs, díky šílenému časovému posunu.

Update: Několikátý rok hraji jednu on-line hru na virtuálního managera F1, výsledek prvního závodu byl více, než pozitivní a díky bonusům budu velmi rychle patřit k těm, co mají vybudovaný jeden z nejsilnějších týmů.

Komentáře

Jeden komentář: „59. Sezona začala, VC Austrálie“

 1. LuFa avatar

  Díky Marku moc za tip na šikovný prográmek Live-F1 a trochu toho občasného formuláckého zpravodajství. Příspěvky s touto tématikou si vždy rád přečtu.