FreeBSD 7.0

Kategorie:

Štítky:

Pravidelní čtenáři mého blogu, nebo mých článků na jistých nejmenovaných portálech, LinuxSoft.cz a Živě.cz, vědí, že jsem aktivní uživatel GNU/Linuxu. Poslední dobou mě začínají neustále více a více zajímat systémy z rodinky BSD. Později, než měl vyjít, ale přece, vyšlo FreeBSD 7.0, zpoždění nebyla rozhodně dána leností vývojářů, ale přidání některých nových vlastností bylo náročnější, než se původně čekalo.

S FreeBSD jsem již nějakou dobu pracoval, byť jsem jej nikdy přímo neinstaloval, ale dost se mi líbí PC-BSD a DesktopBSD, které mají základ právě ve FreeBSD, byť ty současné používají za základ řadu 6.x. FreeBSD na desktopu samozřejmě být může a není problém s použitelností, dokonce mám pocit, že je odladěnější, než libovolná distribuce GNU/Linuxu, problém je třeba s podporou hardware, protože FreeBSD je podstatně méně používané, já mám kupříkladu nemalé problémy s hybernací/suspendem laptopu a nepodařilo se mi zatím zprovoznit Winfast TV Dongle pro sledování DVB-T. Současný stav je takový, že FreeBSD lze najít spíše na serveru, než desktopu a třeba Yahoo! se chlubí tím, že jejich servery jsou provozovány na FreeBSD.

Reklama

Nová verze FreeBSD 7.0 se chlubí přepracovaným jádrem, které disponuje novým plánovačem procesů, jenž má zvednout výkon o 100%. FreeBSD 7.0 má dokončenu podporu SMP, která byla dosud v experimentálním stádiu, a majitelé víceprocesorových počítačů, nebo počítačů s vícejádrovými procesory, mohou konečně i pod FreeBSD naplno využívat potenciál svých strojů. ZFS poslouží zejména na serverech, kde uložené velké množství souborů, byť je teprve v experimentální fázi, plní svou funkci skvěle.

FreeBSD se mi začíná líbit stále více, postupně začínám inklinovat k přechodu některých svých počítačů na tento kvalitní operační systém. Na serveru se octne nejspíše NetBSD, které je podle mého názoru více orientované na serverové nasazení a na minimálně jednom desktopu doma bych viděl nasazení FreeBSD jako reálné, byť se tento přechod bude týkat jen produkčního desktopu, na němž hry a další podobné obskurdnosti neprovozuji, občas si pustím film, ale potřebné kodeky umím v FreeBSD nainstalovat. Laptopu se změna OS tákat nemůže, důvody jsem napsal výše.

Komentáře

2 komentáře: „FreeBSD 7.0“

  1. LuFa avatar

    PC-BSD jsem doma zkoušel. Na první pohled se mi líbilo moc. Na ten druhý, jsem ale zjistil, že naučit se s ním bych chvíli trvalo, tak jsem ho zas zrušil. Linux mi zatím vyhovuje, takže nemám důvod měnit.

  2. MaReK Olšavský avatar

    LuFa: Já jsem ho měl nějakou dobu a testoval pro články. Musím přiznat, že tolik toho jinak nebylo, v KDE 100% ne a v konfiguraci minimum, trochu jiný balíčkovací systém mě nemohl rozhodit. Dost se mi FreeBSD líbí a fakt jsem nakloněn na přechod.