Poznámky na papíře, které nedržím v paměti.

Neničte si kreativitu skladováním informací

Kategorie:

Mozek není sklad informací, ačkoliv jsme nezřídka přesvědčováni o opaku. Již na základní škole jsme drilováni ke skladování informací: „pamatuj si“, „vyjmenuj všechny německé císaře“, … S mozkem je to však jako s počítačem, zaplnění paměti jej zpomalí.

RAM a swap

Proč je sakra ten počítač pomalý? Podobnou otázku si může položit každý, kdo spustí hodně programů a narazí na technické limity. Počítač pak musí odkládat aktuálně nepotřebná data na pevný disk; do swapovacího prostoru; a ten je pomalý.

Reklama

Úplně stejné je to s lidským mozkem. Mozek je rychlý, ale pokud je zaplněn zbytečnými daty, tak je musí přesouvat naprosto stejným způsobem, jako je přesouvá počítač mezi pamětí RAM a nepoměrně pomalejším pevným diskem; něco stojí i režie takových přenosů.

Tendence zahlcovat si mozek informacemi, úkoly k dokončení, nápady, … je přirozená, ale nežádoucí. Být chodící encyklopedie i kalendář je možná imponující pro okolí, ale kam poté člověk pohřbí svou kreativitu (pokud nějakou má)? Mozek má určitou kapacitu, výkon, a pokud jej zahltíme daty, údaji a encyklopedickými informacemi, které lze mít externě, tak výkon bude chybět jinde. „Bonusová vlastnost mozku“ je jeho neláska k nedokončeným věcem, které připomíná (odpoledne nesmím zapomenout koupit prášek na praní) a to urputně až do jejich vyřešení.

Přesun informací

Pokud přesuneme informace na „externí úložistě“, tak je mozek přestane akutně řešit, protože je nepotřebuje připomínat.

Pro poznámky se mi osvědčil papír, chytrý telefon i počítač. Základem se pro mě stalo nepsat si jeden velký úkol, například připravit web pro SCF Quartet, ale mám rozepsané i podúkoly (hosting, doména, šablona, fotografie, texty, zaučit s kalendářem a editací textů, …) a postupné odškrtávání hotových bodů je velmi příjemné.

Papír je fajn, je na něm pěkně vidět co je vyřešené. Psát ručně je prý i dobré pro myšlení, utřídění si myšlenek. Papír má jednu malinkou slabinu, neumí „pípat“, připomenout termín, pročež papír kombinuji s elektronickými pomůckami. Ono i opisování nějaké delší internetové adresy není žádná výhra.

Chytrý telefon se systémem Android mi vyhovuje a v používání služeb od Google jsem našel mnoho pozitiv, dovolím si doporučit 2 služby od Google, a jednu od Mozilly:

  • Co dělá Google kalendář je evidentní z názvu služby.
  • Google Keep bych popsal jako „lepící lístečky“. Používám je na běžné poznámky (nápady, nákupy, body k úkolu). Poznámkám lze dát i termín.
  • Pocket, dříve Read It Later, používám k odložení článků na přečtení později. Za den dostanu několik odkazů, které hodlám prostudovat v klidu/později a přesně to je prostor pro službu Pocket.

Všechny služby si samozřejmě synchronizují data napříč používanými zařízeními. Pro Keep i Pocket jsou rozšíření internetových prohlížečů, k rychlému uložení poznámky/odkazu.

Co to sakra je?

Inu vedle technických témat a místy osobních poznámek chci dát prostor i na to co se „nalepilo mimochodem“. Z knih, zajímavých podcastů a nakonec i videí. Věnovat se jen odborným věcem je trochu cesta do pekel.