
Pokud už počítačník píše ručně (ano, zvládáme to), tak okolí očekává, že vytáhne levnou propisku na jedno použití, případně obyčejný liner. Nemusí to však být pravdou. Já preferuji klasické plnící pero, nebo bombičkové s konvektorem, aktuálně zcela obyčejný Parker Vector (Black), přičemž ještě nedávno jsem běžně nosil Pelikan Classic M200 Black.
Pelikan je sice luxusní, perfektně se drží a špičkově píše, leč je trochu moc drahý na denní nošení, kde je riziko ztráty, nebo poškození. Parker Vector je velmi levná záležitost, která je nenápadná, a pokud o něj přijdu, tak jej snadno/rychle nahradím.

Proč psát „plničákem“?
- Není potřeba tlačit, ani při dlouhém psaní nepociťuje zápěstí únavu.
- Nepřeberné množství barev inkoustů, třeba od Diamine je minimálně 100 barev/odstínů.
- Plnící pero je ekologické. Jedna lahvička inkoustu vydrží několik let a od kvalitních výrobců je skleněná (žádný ropný plast), za tu dobu je potřeba několika propisek/linerů/náplní do rollerů.
- Dlouhodobě vzato je to levný psací nástroj, ačkoliv počáteční náklady umí být značné.
Nevýhody
- Pokud jste levák, píše se špatně. Pohyb ruky přes čerstvě napsaný text prostě vede k rozmazání.
- Pokud má písař těžkou ruku, zničí hrot. Na druhé straně, kopírák, nebo propisovací smlouvu prostě člověk plničákem „neprotlačí/nepropše“.
- Ne každý má na psaní plnícím perem. A nemyslím to finančně.
- Opravdu kvalitní pero a špičkový inkoust jsou velká položka, ačkoliv se rozpočítává do mnoha let.
- Je potřeba se o něj starat. Doplňovat inkoust, občas pročistit.
Mimochodem, opomenul jsem bombičky. Jsou pohodlné, ale docela prodraží používání a je to plast na vyhození. Osobně je považuji tak trochu za nedůstojné, přestože jednu sadu do Parkera mám, „pro strýčka Příhodu“.