Přechod na Windows 10, MS něco podělal

Kategorie:

Štítky:

Byl jsem poctivý blbec, mohu zkonstatovat, pokud najdu fakturu od Windows Vista Bussiness. Koupil jsem je v době, kdy jsem potřeboval přezbrojit ze stařičkých Windows 2000 a docela nutně jsem potřeboval nějakou dobu používat i downgrade na Windows XP. To jsem ještě netušil, že počítači zbývají řádově měsíce života a s koupí nového stroje mi přijdou na stůl Visty Home Premium.

Windows Vista jsou asi tím nejméně povedeným systémem, jaký Microsoft vydal, počítáno od přechodu na pouze NT jádro (WinXP). Před vydáním vše vypadalo velmi slibně, bohužel výstupem byl systém extrémně náročný na tehdejší hardware a s chybějícími vlastnostmi, oproti původnímu příslibu. Však také vydržel v prodeji pouhé 2 roky a velmi rychle byl nahrazen Windows 7.

Reklama

Uživatelé Windows Vista měli nárok na přechod na Windows 7, ovšem museli je pořídit (tuším) maximálně 3 měsíce před vydáním. Možná to zní divně, od člověka propagujícího GNU/Linux, ale Windows 7 jsou povedený a velmi dobře použitelný systém. Následovník (Windows 8) jsou zase průšvih, jakoby Microsoft střídal povedené a pr*serové verze.

Kdo má (a Microsoft neřešil legalitu) licenci na Windows 7, nebo Windows 8.x, ten může přejít na Windows 10. Na přechod má celý rok, tj. do 29. července 2016. Tady udělal Microsoft, z mého pohledu, poměrně brutální chybu.

A co uživatelé Windows Vista?

Rád trochu mystifikuji, že Windows mám pouze jako spuštěč na rFactor. K mojí práci patří i nástroje jako webové prohlížeče, editor BlueFish (ano opravdu mi nic komplexnějšího a za mě myslícího nevyhovuje), nebo Visual Studio. A právě Visual Studio 2015 je to, co mě donutí přejít na Windows 10, protože už si s Vistami nerozumí.

Bohužel Windows Vista je z možnosti přechodu už vyloučen. Snad nejméně povedený systém, který Microsoft vydal, s absurdními nároky a se zanedbatelným podílem na trhu. Že není možný přechod pro uživatele Windows XP dovedu pochopit, to jsou opravdu staré počítače, ale že vyloučili i Visty nechápu.

Uživatelům Windows Vista nezbyde nic jiného, než si upgrade zaplatit. Zatím to jde relativně levně, koupit Windows 8.x a přejít, protože licencování Windows 10 je dražší.

Komentáře

Jeden komentář: „Přechod na Windows 10, MS něco podělal“

  1. Marek Olšavský avatar

    BTW: Článek jsem napsal se zpožděním, kdybych psal dříve, byl by tak plný sprostých výrazů, že by neprošel firewally ;-).