Firefox OS: první zkušennosti

Kategorie:

Štítky:

Mozilla se snaží. Nejvíce je známá webovým prohlížečem Mozilla Firefox a poštovním klientem Thunderbird, ale vedle zajímavého příspěvku na bojišti programovacích jazyků (Rust), začíná být vidět i jako vývojář mobilního operačního systému Firefox OS. Zatím mám s tímto OS jen mobilní telefon, ale určitě se zanedlouho objeví v běžné nabídce i tablet, nebo „HDMI počítač“(tj. konkurent Chromecastu, který z obyčejné TV udělá „chytrou“).

Pokusím se o krátkou recenzi asi nejlevnějšího chytrého telefonu na českém trhu, který však není nezajímavý a nepoužitelný. Milovníci iPhone, špičkově vybavených Androidů, nebo přístojů Microsoft Lumia, nechť odejdou, hodlají-li jen „plivat“ a urážet.

Reklama

Alcatel Onetouch 4022D Pixi 3

Firefox OS jsem získal s telefonem Alcatel, což už není ten stejný francouzský výrobce, od nějž jsem měl legendární Alcatel One Touch 303, ale čínský TCL, který koupil zavedenou značku kvůli jménu (naprosto stejně koupil pro televizní techniku jméno Thomson). Žádný technický zázrak to není, napadá mě příměr k posledním mainstreamovým přístrojům s Androidem 2.x, jen Firefox OS funguje plynuleji, protože Mozilla zpočátku mířila na slabé přístroje, s malým výkonem (čemuž prý odzvonilo).

Parametry přístroje

 • Mikroprocesor Mediatek 6572 (2 jádra 1 GHz)
 • LCD TFT TN, 3,5″ 320×480 px (koukat na filmy na mobilu nehodlám, takže tohle mi nevadí), kapacitní
 • GPS: A-GPS, datová konektivita G2/G3 (LTE nemá na takto levném přístroji význam), WiFi 802.11 b/g/n, Bluetooth 3.0.
 • RAM a ROM: 512 MB; podpora MicroSD až 32 GB (uživatelská data nezabírají místo interním datům aplikací).
 • „Fotoaparát“ s rozlišením 1600×1200 px (tj. zhruba 2 MPix).
 • Firefox OS 2.0.0.0 (Gecko 32).

Telefon Alcatel Onetouch 4022D Pixi 3 mi dodal Mironet, kde za poslední roky realizuji drtivou většinu objednávek IT zboží.

Firefox OS

Původně se Firefox OS vyvíjel pod názvem Boot to Gecko (B2G), ale již první přístroje přinesly systém pod aktuálním názvem. O nejnižší vrstvu práce s hardware se stará jádro Linux. Aplikace se píší v kombinaci HTML5 a JavaScriptu, přičemž s hardware přístroje se komunikuje přes Web API. O vykreslování obahu se stará jádro Gecko, fakticky to stejné, které používá každý uživatel webového prohlížeče Mozilla Firefox

Základní funkčnost Firefox OS si může vyzkoušet každý, stačí si stáhnout simulátor. Simulátor je v neustálém vývoji, tak nemusí být vždy stabilní, byť pro seznámení se systémem a práci vývojáře je naprosto ideální. Androidisté mohou vyzkoušet b2gdroid, který je ve chvíli psaní článku nedokončený a nepodporuje veškerý hardware.

Aplikace

Apikace to je aktuální slabina pro Firefox OS na mobilním telefonu. Asi není potřeba psát, že telefonovat a posílat SMS umí :-). Dále potřebuji webový prohlížeč, u Mozilly je asi naprosto zřejmé, že je použit Firefox. Pojďme dál, alespoň v tom, co používám já:

 • Integrovaná kalendářová aplikace umí propojení na Google Calendar, Yahoo! i normální CalDav, ale Jorte lépe splňuje mé představy o funkčnosti.
 • Loqui IM si rozumí s protokolem XMPP (Google Tapl, Facebook Chat, …), Microsoft Lync, Nokia ovi, nebo stále populárnějším WhatsApp.
 • Pro práci mi výborně slouží Todolista a Pomodoro.
 • A samozřejmě WordPress.

Pokud je pravdou, že 75 % aplikací na Google Play je v HTML5, tak je potenciál pro razantní navýšení počtu aplikací.

S aplikacemi pochopitelně souvisí i práce vývojářů, jimž Mozilla dodáva WebIDE, pochopitelně vystavěné na vlastních technologiích. WebIDE disponuje editorem, emulátorem s minulými i připravovanými verzemi Firefox OS a je možné jej propojit s reálným přístrojem (v GNU/Linuxu to vyžaduje nějaký podíl ruční práce, avšak nic na co by vývojář nestačil). Jak jsem psal výše, aplikace se píší v kombinaci technologií HTML3/CSS3/JavaScript. Vybrané technologie omezuje snad jen fantazie vývojáře, Bitcoiny snad nikdo na telefonu těžit nechce.

Použitelnost

Jde snad o nejlevnější „chytrý telefon“ na trhu, zatím jeden z prvních se systémem Firefox OS. Cena samozřejmě přinesla i nikterak oslňující hardware, nicméně díky perfektní optimalizaci je přístroj mnohem použitelnější, než nejlevnější; a přesto dražší; Androidí telefony. Potenciál systém má, není to unikátní výtvor jediného výrobce, ale může jej použít kdokoliv. Nepříjemným limitem je 1 150 mAh baterie, přístroj udrží v provozu přibližně 1,5 dne.

Chci telefonovat, SMSkovat, chci na cestách mít přístup k mailu, Facebooku i Twitteru a nepostradatelný kalendář s upozorněními, synchronizovaný přes účet Google. To vše a mnohem více přístroj s Firefox OS umí.

Doporučuji jej, pokud nechcete koukat na FullHD videa, vestavěný fotoaparát s extrémním rozlišením (jež je stejně na prd vzhledem k optice o velikosti zrnka hrachu), nebo hrát oslnivé hry. Zpočátku jej asi ocení spíše nadšenci a experimentátoři, je to nová platforma, byť očekávám, že bude mnohem životaschopnější, než Bada, Tizen, či WebOS. Osobně dávám Firefox OS větší šance, než snaze Canonicalu s „mobilním Ubuntu“

Komentáře

2 komentáře: „Firefox OS: první zkušennosti“

 1. Peter Kotrčka avatar
  Peter Kotrčka

  mam ho tiez, zatial 2 dni a super. mal som uz Fire E a ten ma teda tak neuchvatil, toto je maly sympaticky telefon, ktory dokaze takmer vsetko to co dospelejsi pristroj (pre mna tiez podstatne Twitter, IM, kalendar, popocuvat radio ci hudbu).

  1. Marek Olšavský avatar

   [Peter Kotrčka]: Po nějaké době používání jsem už našel několikero chybek. Bude pokračování článku, ale tentokráte kritické, leč přikládám to převážně a pouze „mladické nezralosti“ nového systému.