Výchovný zákaz

Kategorie:

Štítky:

Zákazy herních automatů jsou správný předvolební tahák a objevuje se zcela pravidelně před komunálními volbami, často ve formě „čím méně myšlenek, tím větším písmem zdůrazněný zákaz herních automatů“. Nejsem jejich příznivce, upřímně mi vadí, ale vadí mi i jejich zákaz z pozice vševědoucího „pachatele dobra“ sedícího v úřadě.

Automaty jsou zlo

Souhlasím s tím, že „výherní“ automaty jsou zlo, nelze vyhrát a lze v nich leda utratit peníze. Statistika je neúprosná, i pokud by byl nastaven na 95% návratnost peněz, co do nich někdo vhodí, v důsledku člověka obere o vše s čím přišel hrát. Bohužel vidina výhry a neumětelství v počítání snadno vytváří závislost, gamblerství.

Reklama

Závislost na hraní a zruinované finance gamblerů jsou ten nejhorší a nejviditelnější důsledek. Protože si gambler způsobil problém sám, měl by sám uhradit veškeré náklady na své léčení a na náhradu škod. Nemilosrdně jen exekucemi, bez možnosti insolvence.

Rozumnému člověku se stačí rozhlédnout po automatové herně, aby věděl, že tam chodit nechce.

… ale

Zakázat herny s automaty, nebo automaty v hospodách je hloupost. Razantním zpřísněním pravidel pro herny se chlubí politicko-podnikatelský projekt ANO 2011, přitom by mě zajímalo, jak by Andrej Babiš kopal, kdyby jeho podnikání někdo omezil stejným způsobem.

Jejich provozovatelé do nich investovali nemalé peníze. Určitě si předem spočítali návratnost a mají zisk započítán do cash-flow podniku. Investovali do nich, protože je to legální a najednou by tento zisk byl nelegální, takže by zcela oprávněně mohli požadovat náhradu investice a vyrovnání provozních peněz od instituce, která jim provoz zakázala (bez ohledu na to, že zakazujícím byl stát, nebo obec).

Po oficiálním zákazu heren zcela logicky vzniknou herny nelegální, v hospodě nebude automat na očích, ale skrytý s přístupem jen „pro vyvolené“. Kde je poptávka, vznikne nabídka a v případě „nelegálního“ (utajeného) podnikání pochopitelně nezdaněná. Jak to bylo v USA během prohibice?

Pokud dnes zakážeme herny, přestože dnes jsou legálním podnikáním, co bude na řadě příště? Pivnice a hospody, podle starého pojetí IV. cenové skupiny; lidově řečeno „knajpy“; jelikož útrata za pivo ruinuje rodinné rozpočty? Prodej vybavení pro adrenalinové sporty, protože jsou návykové a nesou riziko úrazu? Vysílání soukromých TV, jejichž bulvární zprávy ve stylu černé kroniky určitě neprospívají psychickému zdraví, nehledě na dopady sezení před televizním přijímačem na fyzické zdraví?

Jak je vymýtit

Kdo najde recept na boj s hernami by asi měl dostat Nobelovu cenu, otázkou je zda tu za medicínu, nebo za ekonomii. Zákaz jako takový může nejen situaci zhoršit, přesunem heren do nelegálního sektoru, ale vytváří precedens využitelný „pachateli dobra“.

Bohužel, když už má někdo peníze v ruce, tak je jen jeho věc, jak s nimi naloží. Vychovat člověka k odpovědnosti a naučit jej finanční gramotnosti nejde hrubou silou. Pravdou je, že čím menší vzdělání a příjmy člověk má, tím je náchylnější k finančně rizikovému chování a gamblerstí. Ale jak naučit to, čemu se říká finanční gramotnost?

Podle mého názoru je fakticky jediná cesta v osvětě, ne v potlačování hrubou silou.