SAM Coupé – výtečný domácí počítač

…který však přišel pozdě.

Světu osobních počítačů dominovala především 8 bitová zařízení Commodore 64, Atari XL/XE a Sinclair ZX-Spectrum. Poslední jmenovaný počítač se dočkal obliby především v tehdejším socialistickém bloku a vedle několika vývojových stupňů i neskutečného množství kompatibilních klonů. (Ne)klonem byl i SAM Coupé, který byl velmi dobře navržen, avšak přišel pozdě, do domácností se dostávali 16/32 bitové počítače, především Commodore Amiga a Atari ST.

Reklama

SAM Coupé byl uveden na trh v roce 1989, prodával se do roku 1992 a údajně se prodalo pouhých 12 000 kusů. Dodnes si pamatuji, jak jsem jej obdivoval v některém ze Spectristických magazínů, protože to byl faktický nástupce legendy ZX-Spectrum (technicky dokonce spíše té mnohem lepší verze +128K, ale rozuměl si se softwarem pouze ze 48K verze). Bohužel v době výroby byla jeho cena vysoce nad mými finančními možnostmi a nikdy jsem jej nekoupil ani na eBay. Pro jeho tvůrce přišel dost pozdě na to, aby sklidil úspěch, Amstrad dokázal ZX-Spectrum 128K prodávat ještě po zániku MGT (firma která původně vyráběla periférie pro Speccy a vytvořila SAM Coupé).

Výbava a software

 • Mikroprocesor Zilog Z80 s frekvencí 6 MHz
 • Zvukový čip Philips SAA1099, který zvládal 8 zvukových kanálů
 • Základní paměť 256 KB, rozšiřitelná až na 4 MB
 • 32 KB ROM se SAM BASICem, inspirovaným Beta BASICem pro Sinclair ZX-Spectrum
 • Přípojka na klasický magnetofon, ale uvnitř bylo místo na 2×3.5″ floppy

Co se týče software, bylo to pro SAM Coupé hodně špatné. Počítač přišel velmi pozdě na to, aby získal masivní podporu ze strany vývojářů, jejichž pozornost se již upínala k PC, Commodore Amiga, Apple a Atari ST. Přesto pár pěkných kousků vzniklo a jeden z těch kousků (hra Prince od Persia) nese i českou stopu, hudbu od Františka Fuky.

Emulace

Emulátory jsem našel 2 (a půl):

 1. ASCD (dokumentace) pro platformu MS Windows 2000 a novější. ASCD emuluje ZX-Spectrum (modely 48K i 128K) a SAM Coupé. Pravděpodobně jde o práci českého vývojáře, ale moc informací se mi nepovedlo dohledat.
 2. Sim Coupe, běžící na všemožných OS, další text příspěvku budu věnovat pouze SimCoupe.
 3. Speccy-Android by měl umět i emulaci SAM Coupé. US$ 2 nepovažuji za přemrštěnou cenu, kvůli které by měl uživatel používat verzi zdarma (s reklamami a několika omezeními).

SimCoupe

Vývoj emulátoru SimCoupe teoreticky stagnuje(nepočítám dmg balík pro Mac OS X), ale evidentně není na emulátoru již co zlepšovat, funguje téměř 100%. Narazil jsem jen na několik malých chybiček.

Emulátor je napsaný s využitím knihoven SDL, Allegro a SAASound (emulace zvukového čipu Philips SAA 1099). Programovacím jazykem je C++, ale vzhledem k zastoupení v repozitářích distribucí GNU/Linuxu i snadné dostupnosti binárních souborů pro ostatní platformy nebudu doporučovat instalaci „magickou trojkombinací“ configure, make a make install (neboli vlastním sestavením ze zdrojových kódů).

 • Klady:
  1. Multiplatformní, pro běžné operační systémy, tedy až na Android.
  2. Odladěný natolik dobře, že dlouho uspaný vývoj není problém. I když podle verze optimalizované pro Raspberry Pi s libSDL 2 se zdá, že prostor k růstu je.
 • Zápory (na které jsem narazil):
  1. Při nastavené české klávesnici nebyly dostupné některé znaky, ale pokud jsem měl nastavenou anglickou, bylo vše OK.
  2. Při návratu z full screen mi zůstalo párkrát rozlišení 800×600 px (distribuce Fedora 20, x86-64).

Když máte emulátor nainstalovaný a stažené hry, je další postup velmi jednoduchý:

 1. Stisknout F12 pro reset emulovaného SAM Coupé
 2. Přes klávesu F1, eventuálně F2, vybrat některý z obrazů diskety/pásky.
 3. Stlačit klávesu 9 nebo napsat BOOT a stlačit Enter.

Emulátor nenabízí klasické ovládací menu, ale k nabídkám se uživatel dostane klávesami F1F12, například nastavení jsou pod F10, či přepnutí do režimu celé obrazovky je namapováno na klávesu F8.

Odkazy:

 • Sim Coupe – (snad jediný použitelný) emulátor počítače SAM Coupé, běžící na dnes běžně používaných OS.
 • World of Sam je asi nejkompletnější zdoj software pro SAM Coupé, bohužel nemůže být tak bohatý, jako archivy pro C64, Sinclair ZX-Spectrum, nebo Atari (zkrátka počítač vznikl moc pozdě a nezaznamenal výrazný tržní podíl). Některé tituly mají neschválené, takže jsem musel zaGooglit, abych našel místo ke stažení.
 • Uživatelská příručka, jaká se dnes k počítačům a tabletům prostě nedává. Ještě počátkem 90. let 20. století bylo kolem počítačů dostatek uživatelů, kteří uměli více, než jen klikat na ikony.