Microsoft-Nokia: uvařeno, servírujeme

Kategorie:

Když v roce 2011 začala velmi úzká spolupráce mezi finskou Nokií a Microsoftem na nových telefonech pro mobilní Windows, před níž opustila Nokia své aktivity s GNU/Linuxovými zařízeními a prodala divizi stojící za vývojem frameworku Qt (z nějž je třeba vystavěn KDE), tak mnozí předpovídali konec samostatné mobilní Nokie a koupi celé divize Microsoftem. Mnozí nevěřili, nicméně proroci měli pravdu.

Pamatujete mobilní telefony Nokia Nokia N810, následovanou přístrojem Nokia N900, či tablet Nokia 770, s následovníkem Nokia 800, jež měly systém Maemo (GNU/Linux). O Nokii N9 se systémem MeeGo (následovník Maemo) jsem snad všichni už jen četli, prodalo se jich málo.

Reklama

Ve výčtu legendární přístrojů Nokie by se dalo pokračovat ještě dlouho, za všechny mě napadají přístroje, které „chtěl téměř každý“ manažerská Nokia 6110, vysouvací Nokia 7110, jíž zpopularizoval film Matrix, nebo miniaturní Nokia 8850. Samozřejmě že si vzpomínám na telefony, jež naopak téměř každý kupoval, Nokia 5110 (snad první mobilní telefon s výměnnými kryty), nebo snad historicky nejprodávanější přístroj Nokia 31xx.

Nokia docela důsledně zaspala nástup chytrých telefonů s OS Android, moc dlouho stavěla na Symbianu, který poslední roky vyvíjela sama. Nástup do vlaku přístrojů s OS Microsoftu nepovažuji za úplně dobrý, protože pro „velký úspěch“ z něj firmy spíše vystupují.

Leccos naznačovaly rozprodeje částí Nokie a vynucené exity. O Qt jsem psal, projekt nyní patří firmě Digia. Další skupina vývojářů založila, po nuceném odchodu, společnost Jolla, která připravuje mobilní systém Sailfish.

Dá se úspěch koupit za 5,44 mld. €?

Částka 5.44 mld € nevypadá impozantně, přestože to je (po přepočtu aktuálním kurzem) cca 140 mld. Kč. Za firmu, jejíž jméno je pro mnohé téměř synonymem mobilního telefonu a která není jen prázdnou schránkou se jménem, je to až hříšně malá částka. Microsoft určitě mohl zaplatit více a rozhodně to pro něj je investice z kategorie nutné, protože o jeho mobilní verzi Windows je pramalý zájem a přímá výroba mu může pomoci nasadit takovou cenovou politiku, která získá rozumný kus trhu. Třeba tímto nákupem dokáže Microsoft že není jen vyběračem podivných licenčních poplatků za Android, ale dodavatel vlastních použitelných řešení.

Bude to však stačit? Poslední dobou spíše čtu články o pomalém ztrácení Microsoftu ve všech segmentech. Windows 8.x jsou méně úspěšné, než byly Windows XP a Windows 7. V kancelářských řešeních začal Microsoft ztrácet kvůli Google Office, které pokrývají veškerou funkčnost domácích uživatelů a hodně nepříjemným konkurentem jsou „dvojčata“ OpenOffice.org/LibreOffice. Tablety Surface už snad Microsoft vzdal úplně. Microsoft slábne a nejspíše by to nezměnil ani Bill Gates, z monopolního postavení nám vzniká heterogenní směs systémů a řešení, kde jsou klíčové přenositelné formáty dokumentů a dat, nikoliv operační systémy a konkrétní programy.

Co se týče úspěchu Microsoftu, jako výrobce mobilních telefonů, spíš věřím v úspěch naprostého nováčka Firefox OS, než v získání zajímavého podílu Microsoftem. Dokonce jde moje důvěra tak daleko, že tipuji přístroje s Firefox OS na tržní trojku, za Androidem a iOS, v horizontu jednoho roku. Nehledě na přípravy dalších 2 mobilních OS, SailfishOS a Tizenu.

Kdo další

Klasických výrobců moc nezůstalo, Erricsson byl pohlcen firmou Sony, Bosch i Siemens už jsou zapomenutou kapitolou, stejně jako Alcatel a Sagem (ty alespoň existují jako jméno) a teď vlastně končí i Nokia. Motorola přežívá přímo pod křídly Google. Trh si rozebrali korejské firmy (Samsung, LG), kterým zdáli sekunduje Sony a drápky hodně vystrkují čínské firmy Huawei (není to tak dávno, kdy jsem kroutil hlavou nad jejich ADSL modemem, se slovy „co mi to, proboha, přivezli“), či ZTE. Další na trhu jsou různé pidiznačky (Evolve, Prestige, …) které jsou podle mého názoru jen univerzální a různě nabrandovanou stavebnicí Androidího telefonu.


Edit (4. září 2013): A začíná to být zajímavé, Stephen Elop (odcházející CEO Nokie) je považován za kandidáta na křeslo CEO Microsoftu, kde by nahradil Stevea Ballmera. Že by proto udělal vše, aby byla Nokia co nejlevnější??

Komentáře

2 komentáře: „Microsoft-Nokia: uvařeno, servírujeme“

  1. Pavel Stehule avatar
    Pavel Stehule

    Inspirace v ČR 90 let?

    1. Marek Olšavský avatar

      @Pavel Stěhule: No nejsem sám koho napadlo, že Elop byl „trojský kůň“ :-). Spíš vidíme konspirace, kde nejsou. Fakt je, že Nokia to prokoučovala sama a byla to jen otázka času, za jak dlouho by ji někdo koupil „jen na jméno“ ještě levněji.