Koho volit na podzim 2013? (1. díl)

Kategorie:

Štítky:

„A sakra.“ mohl by jeden poznamenat, když zjistil, že se poslanci opravdu dohodli na rozpuštění poslanecké sněmovny a čeká se jen na to, kdy pan prezident Ing. Miloš Zeman rozpuštění poslanecké sněmovny, neboli dolní komory parlamentu České Republiky, podepíše a vyhlásí termín předčasných voleb. Zatím se čeká, že by nové volby měly být 25.—26. října 2013 a ve sváteční den 28. října bychom již mohli sledovat výsledky prvních jednání o tom, kdo nám povládne.

Paní Miroslava Němcová, místopředsedkyně ODS a bývalá to předsedkyně PSP ČR nejspíše správně poznamenala, že od předčasných voleb nelze čekat vyřešení situace kdy by jedna strana, se svými koaličními partnery, měla výraznou převahu s nutností minimálních ústupků ze svého voledního programu kvůli koaliční smouvě. Obavy z možného rudého/oranžového teroru, jež začne brzy nejeden bloger rozebírat nesdílím, jsme daleko od poválečných let, kdy byla situace extrémní a dnes by asi jentak neprošla kriminalizace živnostníků (jíž naznačil místopředseda ČSSD Ing. Jan Mládek, CSc. svým výrokem o parazitech), ani zestátňování firem.

Reklama

Ale přesto, co je na výběr?

Velké a zavedené strany si nechám do pokračování článku, nehodlám vás zavalit přemírou písmenek a vět.

Zahozené a iracionálně udané hlasy

V České Republice je nebývalý počet malých stran a staniček, obvykle se vymezují vůči jednomu tématu, někdy vůči úplně všemu a někdy mají středobod veškerého svého úsilí v jediném okrajovém tématu. Nemusí to být ale pravidlem. Oblíbenými tématy jsou korupce, odvolatelnost politiků, solidarita s chudými a podpora podnikatelů, nebo vystoupení z Evropské Unie.

Z těchto stran mě napadají Balbínovci, LIberální DEMokraté (ano strana LIDEM odštěpená od Věcí Veřejných), Cibulka (asi je ulítlé uskupení kolem pana Cibulky nazvat stranou), nebo Strana Svobodných Občanů (pan Mach promine, ale je moc monotématický). Bohužel jsou to i Soukromníci a Česká Pirátská Strana.

To by projít mohlo, ale chci to?

Stran u nichž je pravděpodobné, že by mohli najít potřebných 5 % potřebných hlasů není málo, ale reálně tohle měřítko splní možná 2. Jen co mě napadá:

KDU-ČSL

Od úmrtí bývalého předsedy Josefa Luxe už to není, ani zdaleka, co bývalo. A nemálo ztratili lidovci i odchodem „pravicově smýšlejících , jež založili hvězdu minulých voleb, stranu TOP09. Ideální středová strana, dokáží spolubracovat na obou stranách našeho politického spektra.

ANO 2011

S miliardářem Andrejem Babišem v čele vede hnutí volební kampaň delší dobu. Na můj vkus je jejich rétorika moc mesiášská a při vší úctě k panu Babišovi si nemyslím, že by bylo rozumné, aby vstupoval do politiky, nechť se radši věnuje svým firmám, které dávají práci nejednomu zaměstnanci. Líbí se mi, že pan Babiš vystupuje sám, jeho názory nepřednáší tiskový mluvka s partou právníků za zády. To že se k hnutí připojila nejedna zajímavá osobnost dává nemalou naději na úspěch. Signální zvonek v hlavě zvoní při vzpomínce na epizodu s Věcmi Veřejnými.

DSSS, Dělnická Strana Sociální Spravedlnosti

Pokud to Vandasovi dělníci udělají správně, mohou využít nepokojů v nejednom menším městě k získání popularity, přeci bojují za „Čechy Čechům“. Osobně bych proniknutí extremistů do Poslanecké sněmovny nekvitoval s povděkem, nejspíše by z toho byla podobná parodie, jako když tam pronikli Sládkovi Republikáni, navíc bych si musel zatraceně upravit svůj názor na inteligenci obyvatel České Republiky.

Proč mají moje prsty tendenci psát jejich skratku jako dsSS? Že by to bylo posledními excesy, které jejich členové a příznivci dělají v Duchcově a dalších městech?

NS-LEV21, SPOZ

Strany odštěpené od ČSSD bych neodepisoval, že alespoň jedna z nich v Poslanecké sněmovně své lidi mít bude a spíše bych vsadil na prezidentskou „Stranu Práv Občanů – ZEMANOVCI“ (už jsem někde viděl výklad Strana Přátel Opilce Zemana), než „Národní socialisty – Levici 21. století“, která stojí a padá na oblíbenosti Ing. Jiřího Paroubka. Paroubek nemůže, pro propagaci své trucČSSD, udělat ani zlomek toho, co Ing. Miloš Zeman pro své přátele. (Nepovažuji za korektní se pohoršovat nad stranickostí prezidenta.)

Solidarita

Korektně (asi) „Suverenita – blok Jany Bobošíkové“, věčné kandidátky na něco (tu poslankyni, tu prezidentké křeslo) může naplnit roli černého koně. Nevím jestli Suverenita patří vlevo, či vpravo, ale pokud se potvrdí pověry o možném připojení Ing. Václava Klause do šiku pod vlajkou Jany Bobošíkové, budou mít našlápnuto k solidnímu výsledku.

Můj tip?

Dovolím si tipnout. Ze zatím jmenovaných stran se do parlamentu dostanou SPOZ (vykládejte si jejich zkratku, jak chcete), ANO2011 a Suverenita, pokud ji podpoří Ing. Václav Klaus. Tipuji, že KDU-ČSL bude ještě jedno období trvat, než se vzpamatuje z oddělení dnešní TOP09.

Komentáře

2 komentáře: „Koho volit na podzim 2013? (1. díl)“

 1. Vlastimil Ott avatar

  Nečekal jsem, že Zelené zařadíš do velkých stran… ale proč ne. 🙂 (Že tys na ně zapomněl a kladeš jim význam menší než Balbínovcům?! ;-))

  1. Marek Olšavský avatar

   Vlastimil Ott: Pozapoměl a stydím, spíš je milosrdná paměť vytěsnila, otázka taky je které zelené brát jako zelené :-D, to napravím v pokračování. První mě zajímali opravdu zahozené hlasy a pak takové ty, co jsou mimo, leč (vcelku pravděpodobnou) šanci mají. S výjimkou KDU-ČSL tam snad nemám nikoho, kdo by byl někdy zvolen (chcíplého LEVa nebrat, nebyl zvolen).
   BTW: Jakže se jmenuje ta strana s tím novinářo-politikem, ze které je asi 5 dalších straniček a spíš mě napadají sprostá slova, než název??