K dění v Duchcově

Kategorie:

Štítky:

Dovolím si pár poznámek k současnému dění v Duchcově, ze svého pohledu. Svobodu slova máme, takže svůj názor napsat mohu a rovnou upozorňuji případné diskutující, že nenávistné komentáře budu nekompromisně mazat, pište si je na své weby.

Kdo mě zná už nejspíše slyšel/četl větu „Rom je národnost, cikán způsob života“. Zatímco vedle prvního klidně bydlím a bez problému s ním půjdu na pivo, druhým opovrhuji a budu rád, když bude co nejdál.

Reklama

Video z napadení manželského páru si určitě dokážete najít sami, nehodlám na něj odkazovat. O neadekvátním napadení bych mluvil až od chvíle, kdy přiběhla „pomoc“, do té chvíle to byla jen šťouchaná nachmelených.

Házet na hlavu současného vedení města aktuální stav je nesmysl, problém postupně rostl minimálně posledních 10 let a defakto začal za socialismu. Část Duchcova, v níž je problematické gheto, byla dlouhá leta odsouzena k zániku, byla v ní stavební uzávěra kvůli uhlí, jež máme pod nohami, a počítalo se s její likvidací. Co to udělalo s cenami nemovitostí a dlouhodobě znemožněným větším opravám snad není potřeba vysvětlovat. Nemovitosti byly tak levné, že se vyplatilo nejedné realitní kanceláři koupit celý dům i s byty a Romy sestěhovat sem, koho z realitky v Praze by zajímalo, že tady buduje potenciální časovou bombu.

Mezi usedlé a Romy, s nimiž vycházeli sousedé bez nejmenších problémů a mezi nimiž má kdekdo z místních známé, se dostalo hodně přivandrovalců, kteří se stali problémem. Problémem i pro samotné starousedlé Romy. Ačkoliv nerad přidávám odkazy na cizí články, tak iDNES.cz v článku „Problém Duchcova jsou přistěhovalci, říkají starousedlíci včetně Romů“ popisuje situaci takovou, jaká je ve skutečnosti.

Nelíbí se mi, kdo se problému chytil a jaká je najednou mezi lidmi poptávka po rychlém a konečném řešení. Při shromáždění na duchcovském náměstí byla zřetelně vidět psychologie davu, kdy pár jedinců, jež chtěli problém „řešit“ silou a nenávistí, dovedlo strhnout mnohem větší množství lidí. Bohužel pohár trpělivosti většiny lidí přetekl a naštvanost dosáhla míry, kdy už se necílí na skutečně problémové, ale uvažuje se v intencích jediné škatule cigán/rom a hotovo, v níž jsou všichni bez rozdílu. Vadí mi takovéhle škatulkování, ale bohužel velmi dobře rozumím tomu, proč nastalo.

Duchcov se na chvíli dostane do centra pozornosti sdělovacích prostředků, kdekdo slíbí pomoc, ale nakonec si bude muset vedení města samo najít cestu k nápravě. Jak je obvyklé, tak každý bude vedení města kritizovat, jedni za to že dělá málo, kdežto druzí za to, že zvýšená aktivita města je pro ně omezující a diskriminační (Ano už jsem zaznamenal, že větší policejní hlídky v ulicích se chovají jako jednotky SS během fašismu). Každé vedení má více kritiků, než spolupracujících a je snad českým fenoménem, že v hospodách máme geniální starosty, ekonomy a trenéry, jimž jen skromnost a stydlivost nedovolila dělat to, čemu rozumí.

V neposlední řadě se v Duchcově vyrojí zástup sociálních a integračních agentur. Doufám že město s nimi nebude moc spolupracovat. Peníze které spolkne provoz agentur (myslí si někdo, že tam pracují zdarma, ve stanech a nepotřebují energie?) jdou využít účelněji, přímo. Opravdu si nepřeji, aby firma která chce obecnou zakázku musela propouštět své lidi, protože agentura protlačuje kvótu na lidi z vyloučených skupin (ano, ano slavná EU kvóta na povinné množství žen ve vedení firem je ukázka toho, jak se nemá kecat do podnikání) aby mohla firma pro obec pracovat.

BTW: Nerad bych nadále potkával cokoliv z dalších fotek:

Komentáře

3 komentáře: „K dění v Duchcově“

 1. Pavel Stehule avatar

  Problemy, ktere popisujes (a dalsi) se nemuseli takhle vyhrotit, za predpokladu, ze by se resily pred 10, 20 roky, kdy na ne par socioligu a inzenyru upozornovalo a predvidalo je (ciste jenom proto, ze to same se resilo v tu dobu na zapade). Dostalo se jim opovrzeni a nadavek do levicaku a socialnich inzenyru. Tohle neni nic, co by dokazal resit trh, spis tyto problemy jen zhorsuje, a zrovna tak to nevyresi politici, bo jeden z 20 se snazi tem lidem pomoct a dalsich 19 urvat svoji slavu a problem eskalovat. Bohuzel ceska pravice vyvolala demony – utoky na seniory, utoky na romy, utoky na bezdomovce, nezamestnane a bohuzel ceska levice nedokaze inteligentne kontrovat, pripadne kontruje stejne hloupymi utoky (na cirkve, na zivnostniky, …) Tady neexistuji jednoducha reseni a reseni v horizontu roku (řešení, která by nevyvolávala další démony a nepřinášela krev). Je potřeba se domluvit, pro mlade zajistit vzdělání a nějakou práci a naději na perspektivu, staré a starší nechat nějak dožít a minimalizovat škody.

  1. Marek Olšavský avatar

   @Pavel: Pravdu díš, jednoduché řešení neexistuje, teda nejsem optimista, myslím si, že problém nastartoval velmi rychle po válce. Neuznávám řešení, jež zavání pozitivní diskriminací (tj. zvýšit všemožné příspěvky, dětem nacpat školy i kdyby v nich bez umělých zásahů neměli šanci uspět), která se dělají. Díky podobným umělotinám, jež jsou vidět, taky nemám moc slušných slov pro sociální inženýry a začleňovací agentury. Uměle udržujeme rádobysmír. Stojí za to ujít od nás těch pár metrů a bavit se s usedlíky, kteří svoje děti vedou k normálnímu životu. Sami nadávají na přivandrovalce a docela bych uvítal, kdyby si sami mezi sebou udělali pořádek, protože zásah neRomů bude vykládán jako rasový útok. Nemyslím si, že je to u nás tak horké s rasismem, jak se s oblibou líčí. Vietnamci, Rusové a další imigranti nikoho neštvou, prostě přišli a buď se věnují svému podnikání, nebo pracují.
   BTW: Zajímavé je, že nejvíc problémů je v území Sudet, kde vlastně nemáme původní obyvatelstvo, které tu žilo už generace před WWII.

   1. Pavel Stehule avatar
    Pavel Stehule

    Tohle neni jen o penezich a pozitivni diskriminaci – na druhou stranu sam o sobe se problem ghet nevyresi. Ti lide jsou totalne mimo a prezivaji a vicemene je jim sumak co si ostatni mysli jelikoz jedou po svoji koleji. Na druhou stranu budez to mit z prvni ruky az skonci ten radoby urzovany smir.