Novináři a hackeři

Kategorie:

DDoS (Distributed Denial of Service) útoky posledních dní (10. týden roku 2013) ohrozily jeden den hlavní zpravodajské weby, další den internetové stránky bank. Další cíl ve chvíli psaní šlánku netuším, nicméně snad všichni novináři lhali, když dění popsali slovy hackerský útok. Prostý lid „nutí“ věřit lživým zpávám, protože počítačníci jsou pro něj stejná verbež.

Pomohu si definicí z Wikipedie:

Reklama

Hackeři jsou počítačoví specialisté či programátoři s detailními znalostmi fungování systému, dokážou ho výborně používat, ale především si ho i upravit podle svých potřeb.

Ten kdo provádí současné útoky je v lepším provedení cracker, ale spíše nějaký script kiddie, nebo nevědomý uživatel počítače, jež kvůli mallware slouží botnetové síti. Osobně se přikláním k poslední variantě, navíc si stačí uvědomit, že pro ochromení služeb není zapotřebí ani extrémně rozsáhlé botnetové sítě, postačuje několikařádkový script (kupříkladu v Pythonu), jenž bude cyklicky zkoušet načítat jen titulní stránku a bude paralelně spuštěn na několika stovkách počítačů. Kdyby útočil cracker, snažil by se být neviditelný a nezanechat za sebou žádné stopy, protože cílem jeho průniku do cizího systému je získání citlivých dat, či dat využitelných pro obohacení.

Novinářům uniká podstata toho co opravdu znamená hacker, ačkoliv by se bez jeho práce ani neuživili. Hackeři jsou programátorská elita, která stojí za vývojem operačních systémů, databází, webových serverů, … Nebýt hackerů, tak by se dnešní novináři neuživili, neměli by zdroj informací a ani by nemohli vydávat články na zpravodajských webech.

Čtenáři a diváci lživým informacím bezmezně věří, co na tom, že bez práce hackerů by se nemohli na zpravodajský web podívat; anžto by neměli webový prohlížeč a nikde na světě by neběžel žádný webový server; nemohli by se kouknout na televizi; jež je dneska více počítačem, než pouhým přijímačem jaký pamatují starší.

Ano, novináři vědomě lžou úchylnou mediální zkratkou a uvádí své diváky v omyl, přičemž v očích veřejnosti poškozují ty, kteří si titul hacker zaslouží díky svým detailním znalostem, jimiž vylepšují práci i zábavu druhým.

Zkrátka a dobře, v tomto podání jsou topič i topenář stejné profese.

PS: Slavný Kevin Mitnick nebyl ani cracker, ani hacker, ale sociální inženýr, protože většinu citlivých údajů mu prozradili sami lidé. Za opravdové hackery považuji například Linuse Torvaldse, Alana Coxe (významní vývojáři jádra Linux), Steva Wozniaka (Apple), Billa Gatese (ano i on byl programátorská špička), či Richarda M. Stallmana.

Komentáře

2 komentáře: „Novináři a hackeři“

  1. Martin Kohout avatar

    Já osobně bych začal fackovat weby O2 a T-mobile, Vodafone padá sám. 🙂

  2. Dominik Fryč avatar

    Zajímavý článek! 🙂