SW Novinka: WordPress 3.5 „Elvin“

Kategorie:

Štítky:

Vývojáři populárního CMS (Content Management System, česky: Systém pro správu obsahu) WordPress vydali verzi 3.5, s kódovým jménem Elvin. Novinka má redesignovaného správce vkládaných médií, aktualizované výchozí téma „Twenty Twelve“ a někteří uživatelé počítačů Apple, s displayem Retina, uvidí přepracovanou administraci.

WordPress je nejpoužívanější CMS na světě, na počátku prosince 2012 jej využívalo 17,5 % webů. Svou popularitu si získal přímočarostí používání, snadným zprovozněním a velkými komunitami na straně tvůrců rozšíření i designerů šablon. WP je vyvíjen v PHP, s využitím jQuery (JavaScript) a s MySQL jako databázovým backendem.

Reklama

Verze jsou vždy pojmenovány na počest významných jazzových hudebníků, nová verze WP nese jméno Elvin, na počest Elvina Jonese.

Co je nového:

  • Nové téma Twenty Twelve (2012) s responzivním designem, tj. s optimalizacemi i pro mobilní zařízení, jež mají nevelký display.
  • změny v administraci
    • Nová přihlašovací obrazovka.
    • Podporovány displaye Retina (HiDPI), které se zatím týkají snad jen uživatelů Apple.
    • Přepracovaný správce médií, jenž nyní nabící komfortní drag-&-drop, inline editaci, multivkládání.
    • V nové instalaci, nebo pokud nejsou definovány odkazy, je skrytý správce odkazů (blogroll), což je podle mého názoru změna k horšímu, možná jde o přípravu na definitivní vyřazení a potřebu dalšího pluginu, přičemž vývojáři doporučují vlastní Link Manager.

V nedávném článku „WordPress – moje kombinace“ jsem sepsal pluginy, jež používám. Nová verze nenarušila činnost žádného, ačkoliv většina zatím udává poslední podporovanou verzi WP 3.4.2.

WordPress je vyvíjen a distribuován pod licencí GPLv2.

PS: Abych jen nechválil pokroky. Přestože jsem s Wordpressem spokojen, chybí mi možnost použít jinou databázi, než MySQL, osobně bych uvítal podporu SQLite, či PostgreSQL, ale to by znamenalo značné úpravy. Bohužel nejsem jediný, kdo má pocit, že Oracle postupně uzavírá (proprietarizuje) vývoj MySQL.