WordPress – moje kombinace

Kategorie:

Štítky:

Od počátku mého psaní na internetu používám WordPress, netýká se pochopitelně článků zveřejněných na jiných webech. Od čisté instalace WordPressu jsem se dostal k nějakému balíku pluginů, jež mi vyhovují a asi se líbí i fulltextovým vyhledávačům (Google, Bing, Seznam, …), protože nemám články zapadlé někde na tisícítřístépadesátésedmé stránce výsledků vyhledávání.

Protože mám rád otevřenost, nabízím malý souhrn pluginů, jež mám vyzkoušené a instaluji je standardně i dalším uživatelům, kteří ode mne chtějí zprovoznit WP.

Reklama

Doporučené a užitečné

Wodpress a Akismet

Čím jiným začít než WordPressem? Aktuální by měl být samozřejmostí.

Akismet; nemusíte stahovat, je přímo ve WordPressu; je ochrana proti komentářovému spamu. Musíte aktivovat klíč, funguje velmi spolehlivě, jen málo komentářů bylo označených jako pouze potenciální spam, drtivá většina je označena správně a končí ve spamovém koši.

All in One SEO Pack

All in One SEO Pack je mocný nástroj, v rukou toho kdo není líný použít hlavu. Pod editorem článku je navíc několik políček, kam se zadá SEO titulek, stručný popisek příspěvku (to je ten co zobrazuje při vyhledávání Googlem, je-li, nebo při postování na Facebook) a klíčová slova (ty údajně bere v potaz jen vyhledávač Yahoo)

All in One SEO Pack je vynikající sluha, ale je dobré pochopit alespoň základní SEO pravidla, jinak svému psaní můžete velmi ublížit, budou Vás číst pouze vybraní jedinci, jimž o svém blogu řeknete.

Social Widgets

Ve staré šabloně jsem měl ručně zaintegovánu komponentu AddThis. Uměla mnohem více, než plugin Social Widgets, ale po aktualizaci šablony jsem se v ní musel ručně hrabat a komu se chce, že?

Google XML Sitemaps

Nevím proč je v názvu Google XML Sitemaps vyhledávač Google, sitemapy pomáhají i našemu Seznamu a pochopitelně je využívá i vyhledávač Bing od Microsoftu. Vyhledávačům je lepší usnadnit život úpravou souboru robots.txt:

User-agent: *
Disallow: /feed/
Disallow: /trackback/
Disallow: /wp-admin/
Disallow: /wp-content/
Disallow: /wp-includes/
Disallow: /xmlrpc.php
Disallow: /wp-

Sitemap: https://marek.olsavsky.cz/sitemap.xml

Kvůli nastavení práv musím do kořenové složky webu; kam nelze jen tak zapisovat; nakopírovat (prázdné) soubory sitemap.xml a sitemap.xml.gz, jež vytvořím z terminálu příkazem touch a nastavit jim práva rw-rw-rw-. Dále se o ně stará plugin.

Lightbox Gallery

Plugin Lightbox Gallery jsem přidal jako jeden z posledních, až po přechodu na WordPress 3.3. Pokud chcete občas vystavovat fotografie/obrázky (k článkům) přehledným způsobem, tak různé LightBoxy jsou ideální řešení. Dnes již nemají úplný „haló efekt“, kdoy jsou čtenáři paf ze zobrazení.

Contact Form 7

Kontaktní formulář, Contact Form 7 je novinkou na mém blogu. Donedávna jsem nevítal možnost přímého kontaktu na mail, avšak potřebuji začít prodávat sebe a své služby, takže se ukázal jako nutná součást blogu.

Aby to neměli roboti úplně snadné, pomáhá na kontaktní stránce Really Simple CAPTCHA. Přes svou slabost (snadno čitelná pomocí OCR) snad odstíní alespoň ty nejhloupější roboty.

BackWPup & WP Database Cleaner

Dlouhou dobu jsem používal, pro zálohování článků a stránek, plugin WordPress Database Backup, ale bohužel už jej autor nejspíše dále neudržuje (přesto plugin bez problémů funguje). Potřeba zálohování celého WordPressu, tj. nejen obsahu databáze, mě dovedla k BackWPup, jež zálohuje nejen databázi, ale i témata a soubory příloh. Mimo jiné umí soubor poslat třeba na Dropbox, Google Storage, …

Rozšíření WP Database Cleaner souvisí jak se zálohováním, tak s komentáři. Po delším provozu WordPressu je, kvůli pokusům (zachyceným Akismetem) o komentářový spam i průběžným revizím příspěvků, databáze až neadekvátně rozsáhlá. WP Database Cleaner je rozšíření, jež použiji jednou za čas, abych ulehčil databázi u webhostera, případně abych zmenšil zálohu.

WordPress Related Posts

WordPress Related Posts se stal malou nutností, podle štítků (tagů) nabízí za článkem odkazy na další možné články. Původní rozšíření Simple Tags fungovalo v mnoha ohledech lépe, bohužel si ne zcela rozumělo s aktuální šablonou a dlouhodobě stojící vývoj mě poněkudsi odrazuje.

W3 Total Cache

Hodně dlouho jsem používal plugin wp-cache, ale delší dobu již byla nedostupná i webová stránka projektu, proto jsem přešel na W3 Total Cache (dále jen W3TC). Pokud se pro tento plugin rozhodnete, nemine Vás zásah do .htaccess (povolíte-li zápis, zvládne jej plugin sám). W3TC se nestará jen o cache, ale umí vyřešit i kompresi přenosů, tudíž se výrazně promítne v dostupnosti webu, spojené s úbytkem zátěže na webhostingu.

Disable Comments & Comment Reply Notification

Disable Comments možná nebude muset instalovat každý, bohužel se mi nedařilo zakázat komentáře u „statických stránek“, přičemž u blogových příspěvků komentáře povolené chci. Pokud jen neumím hledat, můžete mě upozornit v komentáři.

Pro zpestření a monetizaci 🙂

th0th’s Quotes

Ano, používám rád citáty a postupně rozšiřuji sbírku takových, které mě dokázaly oslovit. Plugin th0th’s Quotes nemá žádný užitek pro lepší dohledatelnost blogu, mám jej tu jen pro radost.

Flattr

Pokud patříte mezi pravidelnější návštěvníky mého blogu, nástěnky mých myšlenek a místa projevu mírné grafomanie, nejspíše jste si všimli, že vedle nové šablony je i nová monetizace webu. Reklamní blok Google AdSense byl nahrazen ryze českým SKlikem a především příbylo tlačítko mikroodměn Flattr. [Ačkoliv používám svobodný blogovací systém, provoz blogu několik desítek € (ročně) stojí a 20 % ze zisku posílám vývojářům WordPressu i mnou používaných rozšíření.] Bohužel to zcela bez peněz nejde.

Nevyužité, ale vysoce hodnocené

Jetpack by WordPress.com

Jetpack by WordPress.com jsem nikdy nepoužíval, ale patří mezi velmi dobře hodnocené. Prozkoumání nechám laskavým čtenářům, mě by se jeho funkcionalita nejspíše „tloukla“ s některým z dlouhodobě používaných pluginů.

Komentáře

2 komentáře: „WordPress – moje kombinace“

  1. Zdeněk Burda avatar

    Přidal bych ještě „Broken Link Checker“ na kontrolu existence odkazovaného cíle. OpenID plugin a „WP YouTube Lyte“ pro snadné vkládání videa z YT.

    1. MaReK Olšavský avatar

      @Zdeněk Burda: Díky za doplnění. „Broken Link Checker“ mě nenapadl, zbytek jsem zatím nepotřeboval.