MUDr. David Rath odsouzen a popraven

Kategorie:

Štítky:

Českou mediální scénou vede jednoznačně případ středočeského hejtmana, poslance, lékaře, bigamisty, … MUDr. Davida Ratha. Ačkoliv vystoupal k moci v ČSSD, ve straně jejíž ideologie mi je na hony vzdálená, nepřeji jim negativní pozornost, jíž se jim dostalo.

MUDr. David Rath v cestě za kariérou vystřídal postupně ODS, SD-LSNS (ani v jedné straně zřejmě nebyla cesta za velkou kariérou), aby nakonec zakotvil v ČSSD, kde se stal jednou z nejviditelnějších tváří. Ostatně nehodlám tu rozepisovat jeho lékařsko-politickou kariéru, vhodnějším zdrojem bude článek David Rath na české Wikipedii. Kolem změny názoru na regulační poplatky ve zdravotnictví by se dal napsat velmi rozsáhlý článek „jak se zastánce vysoké spoluúčasti stal největším bojovníkem proti ní“.

Reklama

Za svou „prořízlou hubu“ by David Rath dostal u piva v hospodě pěknou nakládačku, ale mezi tak obyčejné lidi by se bez ochranky neodvážil vstoupit. Tam se uráží jen jednou, bohužel ne tak v Poslanecké Sněmovně Parlamentu České Republiky.

14. května 2012 přišla zpráva o zatčení Davida Ratha jako blesk z čistého nebe. Že je jeho životní styl neufinancovatelný z příjmů poslance a hejtmana mohlo být zřejmé každému, evidentně se nad tím ale nikdo nepozastavoval. MUDr. David Rath se stavěl do čela bojovníků proti korupci a nejednou zdůrazňoval jak svou inteligencí slouží prostým lidem. Mimochodem, MUDr. David Rath jako čelní představitel ČSSD mi připadal jako velký „protimluv“, protože nepochází zrovna z chudé rodiny, jako podnikatel dosáhl nemalých úspěchů a získal nemalé bohatství. Ať se nikdo nezlobí, ale uvěřit v jeho sounáležitost s normálními pracujícími mohl jen naivka. Leč ČSSD v něm měla zlého muže, který uměl strhnout pozornost a snad i to je důvod proč si jej Ing. Jiří Paroubek vytáhl nahoru.

Je opravdu divné jak naivně se nechal chytit při předání úplatku a jaké výmluvy používal.

Bohužel se stalo a nebudu tvrdit, že nejsem rád za neslavný konec korupčníka. Na Facebooku i Twitteru bylo poměrně zajímavé sledovat lidovou tvořivost, bohužel ve stejném momentu mě napadalo jaká je škoda, že Český Národ nevyužije ten obrovský potenciál kreativity k užitečnějším účelům.

Myslím si, že MUDr. David Rath již byl odsouzen, pravděpodobnost že by mohl ještě někdy mít vliv považuji za limitně blízkou nule. Další psaní napříč blogy, novinami, či další házení špíny nemá význam, teď je to jen záležitost dalšího vyšetřování, na jehož konci se budeme nejspíše ještě divit kam až tato další Krakatice vede, MUDr. David Rath a další dnes zatčené osoby určitě měli další společníky. Zatím soudí lid, soud ještě ani nezačal a napadá mě příměr k lynčování z divokého západu. Dokud nepadne definitivní rozsudek, je MUDr. David Rath nevinen, i kdyby všechny důkazy prokazovaly jeho vinu.

Současná davová hysterie se mi nelíbí a škodolibá radost nikomu neprospěje. Naopak můžeme se bát, že v nejbližších volbách vynese nahoru některou extrémistickou stranu, nebo někoho tak neprůhledného, jako jsou dnešní Věci Veřejné. Pletu se, prospěje. ČSSD vytěží (nejen) politické body za rychlé distancování se od Davida Ratha. Již teď je vidět, že se ČSSD stmelila a táhnou za jeden provaz, nejmarkantnější to je na křídlech Mgr. Bohuslava Sobotky a JUDr. Michala Haška.

Nelíbí se mi, jak je vše přisuzováno Davidu Rathovi. Například peníze nalezené pod podlahou i funkční samopal nebyly v jeho domě, nicméně tato informace pronikla na stránky internetových periodik ve formátu hlavní zprávy a po prokázání mylné informace se už snad žádné médium neobtěžovalo napsat opravný článek. Nasazujeme MUDr. Davidu Rathovi větší psí hlavu, než jakou by měl mít. Zbytečně se téměř všechna pozornost soustředí pouze na něj.

Takže ještě jednou. Ano jsem rád že policie dokázala rozjet vyšetřování jednoho velkého případu, budu rád když budou pokračovat, bez ohledu na politickou příslučnost i moc dotyčných. Ale nesouhlasím s lynčováním MUDr. Davida Ratha veřejností, to je práce soudu. Nicméně odsouzen veřejností už je a těžko znovu povede normální život.

BTW: Korupci vnímáme negativně, ale myslím si že přes svou nelegálnost je mnohem méně škodlivá, než to co se děje legálně. Co si myslet o miliardách Eur daných do sanací bank, nebo utopených v rozmařilém hospodářství a přehnaně štědrém sociálním systému (viz. Řecko kráčející z Eurozóny a blížící se ke krachu)? Co si myslet o „legálním odsouzení Julie Timošenkové“, jež nevýhodnou smlouvu podepsala pod tlakem Ruska i EU a vlastně tím i zachránila Ukrajinu před zmrznutím?

Komentáře

3 komentáře: „MUDr. David Rath odsouzen a popraven“

 1. kam avatar
  kam

  Mas hned na zacatku prisernej protimluv. 
  "Že je jeho životní styl neufinancovatelný z příjmů poslance a hejtmana mohlo být zřejmé každému, evidentně se nad tím ale nikdo nepozastavoval."
  o dva radky nize:
  "David Rath jako čelní představitel ČSSD mi připadal jako velký „protimluv“, protože nepochází zrovna z chudé rodiny, jako podnikatel dosáhl nemalých úspěchů a získal nemalé bohatství."
   
  ale jdu cist dal 🙂

  1. MaReK Olšavský avatar

   @kam: Nemyslím si, že by jeho podnikání mohlo být tak výnosné aby vydělávalo, i ve spojení s platem poslance a hejtmana, takové peníze jaké odpovídaly jeho životnímu stylu. Když si jako bonus vzpomenu na teatrální darování ?hejtmanského? příjmu je mi vše už opravdu divné. Mimochodem, platby v hotovosti jsou od určité výše (teď nebudu hledat) defakto nemožné, už koupě domu za hotovost i u nás; na relativně levném severu; může být poměrně problematická, tak jak mohl mít tolik hotovosti doma?

   Když jsem jej poslouchal z PSP PČR, apeloval hezky na city, obvinil všechny okolo a sám byl čistý jak lilie. Připravený byl tedy excelentně, to se musí nechat. Doufám však, že se nenaplní jeho slova „Rathem to začalo, Rathem to skončí“, protože to by pak opravdu ukazovalo že vše je smyšlený politický proces na odstranění Davida Ratha.

 2. kam avatar
  kam

  Vcera jsen si poslechl na youtube cely 58 min projev. Zajimalo me to spise z psychologickeho hlediska, byl jsem zvedavy na demagogii par excellence a dockal jsem se. Neznam jakou mel zivotni uroven, ale vim ze tihle papalasi maji temer vsechno placene, takze se sveho zase tolik neutrati. Vzdyt on mel na hejtmanstvi zasitou za erarni penize i milenku. Doslova placenou devku za statni penize. Netvrdil bych, ze byl pripraven excelentne. Venoval tomu jiste dostatek casu, ostatne toho ma na vazbe dost. Byla to vsak snuska nesmyslu a cista demagogie. Nebylo to chytre, nybrz hloupe a ubohe. Tim ze byl chycen doslova za ruku a mesice sledovan, jsem si jist ze je proti nemu dostatecne mnozstvi dukazu. Proste z toho by se "nevyargumentoval" ani Goebels. Jenom krici ostatni kradou taky a jenom me sledovali. K tve dedukci pokud se naplni jeho slova, ze to Rathem zacina a konci, si myslet ze je to potvrzeni politicke objednavky o odstraneni DR neni spravna. Nema-li jiz policie rozpracovane dalsi velke ryby, je logicky prvni a posledni velka ryba. Od nynejska jiz nikdo nebude takovy idiot jako Rath, ktery si myslel ze je nedotknutelny s  poslaneckou imunitu. Bude se krast dale, napric politickym spektrem, jen sofistikovaneji. I tak je to vsak silny signal, a jsem presvedcen ze te korupce zacne nepatrne ubyvat. Tohle se da povazovat za prekroceni Rubikonu. Rath by mel dostat exemplarni trest v horni sazbe.