Když ve Vysokých Tatrách prší, jeďte na Ľubovniansky hrad

Dovolená ve Vysokých Tatrách představuje pro většinu návštěvníků jen procházky a tůry po vyznačených cestách, případně cestu do nedalekých větších měst, jako Poprad, Liptovský Mikuláš, eventuálně Kežmarok. Jen málokdo dojede do Belianskej jaskyne, která je jedinou zpřístupněnou jeskyní v Tatrách (a název Belianská mi vadí, protože patří do chotára města Spišská Belá, nikoliv Spišská Belia) a další objekty zajímavé na návštěvu jsou naprosto opomenuty.

Kdo mě zná, ten už ode mně určitě slyšel, že jsem v oblasti pod Vysokými Tatrami, spíše pod Belianskými Tatrami (tfuj zase ten patvar Belianské, místo Belanské), napůl doma, protože z města Spišská Belá je můj otec. Před 2 lety jsem z jedné návštěvy psal o místním muzeu Jozefa Maxmiliána Petzvala, které bohužel prošlo dekonstrukcí (opak rekonstrukce) expozice, jež by měl navštívit každý fotograf, který nejen amatérsky cvaká. Když budete přijíždět od Kežmarku, kde je jeden z mála městských hradů (a stojí za vidění), projedete kolem Kaštieľa vo Strážkach, jenž nabízí možnost prohlídky rozsáhlé sbírky díla Ladislava Mednyánszkého a rozhodně lze doporučit jeho návštěvu.

Reklama

Milovníci starých hradů by však rozhodně měli pokračovat v cestě přes Spišskú Belú do Starej Ľubovne, kde je jeden z historicky nejvýznamějších hradů na Spiši, respektive na celém Slovensku. Hrad Stará Ľubovňa (hrady.cz) stojí nad řekou Poprad od přelomu 13.—14. století a z původně vojenského hradu se stal obytný, přičemž poslední majitelé patří k nejvýznamějším evropským šlechtickým rodům dneška a spolupracují na obnově i vybavení hradu. Cestou k hradu, nebo od hradu, lze navšívit skanzen a vedle něj se osvěžit v Reštaurácii U grófky Isabelly.

Prohlídka hradu trvá přibližně hodinu, část je věnována místní historii a část se týká přímo hradu. Úplně na konci prohlídky, otázka je do kdy, jsou v kapli vystavené repliky polských korunovačních klenotů, které zde byly uschovány v letech 1655—1661 během švédsko-polské války, jejichž originály byly roztaveny v 19. století na zlato do mincí. Pokud to počasí dovolí, je z věže Ľubovnianského hradu velmi dobrý výhled po okolí i na siluetu Vysokých Tater ze strany, odkud je zná jen velmi málo turistů.

A pokud toho nebudete mít dost, najdete další zříceniny v nedalekých obcích Plaveč a Podolinec, nebo můžete pokračovat na prohlídku do vzdálenějšího města Bardejov zapsaného na seznam kulturního dědictví UNESCO.

Několik fotek: