Muzeum Jozefa Maximiliána Petzvala

Původně jsem měl chuť napsat pozvánku do muzea Jozefa Maximiliána Petzvala ve městě Spišská Belá, jenž by se mohla hodit návštěvníkům mého blogu, jedoucím pod Vysoké Tatry, do okolí Popradu, pokud se jim urodí počasí vcelku nevhodné na tůru. Bohužel věci jsou trochu jinak.

Jozef Maximilián Petzval patří mezi zapomenuté velikány, ale právě jemu vděčíme za objektiv fotoaparátu takový, jaký jej známe dodnes. On byl prvním člověkem, který když viděl, že větší čočka více světla do fotoaparátu výrazně více světla nepřenese, a ještě více se zvýrazní její optické vady, nasadil matematiku (údajně počítal jen s použitím logaritmických tabulek na 7 desetinných míst) a výsledkem je objektiv složený z více čoček, jenž nezkresluje, ani nemá barevnou vadu.

Reklama

Znám muzeum Jozefa Maximiliána Petzvala už mnoho let a přestože se tam nic neměnilo, tak jsem snad nevynechal jedinou návštěvu Spiše bez prohlídky muzea. Muzeum je ve stejném městě, kde se narodil můj otec a kde jsem přibližně do 18 let trávil snad každé prázdniny. Nejsem odborník na fotografii, ale poslední návštěvy jsem tak trochu vysvětloval průvodkyním některé technické detaily optiky a fotoaparátů.

Bohužel Košické Technické Muzeum udělalo rekonstrukci muzea Jozefa Maximiliána Petzvala. Exponátů je tam přibližně jen jedna třetina (soukromý odhad), plné vitríny u stěn byly nahrazeny minimalistickými vitrínkami uprostřed a na zdech jsou jakési podivné koláže moderní fotografie. Zmizela celá řada fotoaparátů a někdejší místnosti věnované vývoji vyvolávání fotografií, nebo přípravám desek, jsou v depozitáři.

Ano doba se zrychluje a v tomto duchu se nejspíše snažili přestavět naprosto jedinečné muzeum (návštěvník rychle vypadne). Doplatilo na to jedno z nejzajímavějších muzeí, které jsem znal. Rekonstrukci sbírky si představuji naprosto jinak, čekal bych opravy vitrín, obnovení štítků a případně nějaké doplnění.

Na J. M. Petzvala si dnes už nejspíše vzpomene málokdo, přestože jemu vděčíme za to, jaké dnes máme k dispozici fotoaparáty. I když se muzeum proměnilo, stojí za návštěvu. Fotoaparát má své místo, byť jej většina lidí vyměnila za mobilní telefon, který na instantní fotografie pro sociální sítě stačí.