SimRace.cz: 24 hodin Le Mans 2010 na vlastní kůži

Kategorie:

Štítky:

24 hodin Le Mans je fenomén, který má v úctě snad každý fanda motorsportu. Start v legendárním závodě je snem snad každého závodníka. Já nezávodím v reálu, ale jen virtuálně na serverech SimRace.cz, což je jeden z největších herních serverů v Evropě, se simulátorem rFactor.

Asi týden před startem virtuálního 24 hodinového závodu jsem se rozhodl, že na vlastní kůži chci zažít atmosféru vytrvalostního závodu. Vím, že závod za simulátorem proti dalším „stejně střeleným“ nadšencům není úplně srovnatelný s opravdovým závodem, ale rozechvění bylo veliké a nadšení všech, kteří se této akce zúčastnili, bylo nezměrné. Oproti opravdovému Le Mans jedeme s jedním rozdílem, nepředáváme auta mezi piloty, ale používáme systém 2 hodinových stintů, takže odpadnutí jednoho pilota ve svém stintu (ať již kvůli nehodě, nebo kvůli pádu připojení na internet) nezkazí možnost týmu na dobré umístění. Termín našeho virtuálního klání byl 26.—27. června 2010, tj. 14 dní po reálném závodě.

Reklama

Bohužel naše klání se neodehrálo bez drobných technických problémů. Několik dní před startem vytrvalostního klání se aktualizoval mód GT_All, v němž jsou auta i pro legendární závod, leč při pokusu o výběr LMP1 Aston Martin a příchodu na herní/závodní server spadl simulátor těm, kdož byli aktuálně na server připojeni. Bohužel bylo nutné rozhodnout o zákazu startu s monopostem Aston Martin a startovní pole nejsilnějších monopostů se zúžilo jen na 3× dieselové Audi R15, 3× Peugeot 908 HDI FAP a jediného, leč značně zaostávajícího, zástupce zážehových motorů – Pescarolo. Třídu slabších prototypů reprezentovaly jen monoposty 3 monoposty Acura ARX-01B a jedno Porsche RS Spyder. Nejméně obsazenou třídou byla LMGT1, kde se spolu utkaly pouze 2 posádky s vozy Aston Martin DBR9 a Ferrari 575 GTC. Ani kategorie GT2, která je vhodná pro začátečníky ve vytrvalostních závodech, nebyla příliš nabytá, po jednom autě se na startu objevily Audi R8 GT (což byla moje posádka), Mosler MT900R a Chrysler Viper CC. Kompletní seznam posádek (4 MB!) nabízím jako pdf.

Já jsem zatím začátečník ve virtuálním závodění, ale sen o 24 hodinovém závodě na legendárním okruhu Le Mans jsem si chtěl splnit, takže jsem s plnou podporou mého domovského týmu DART sestavil tým, pochopitelně s kolegy z jiných týmů, s nímž jsem se postavil na start legendárního závodu. Naší volbou se stala velmi stabilní Audi R8 GT, protože jádro týmu byli poměrně málo zkušenní piloti, možná jsme se neměli bát a startovat s autem Ford GT. Moje posádka byla evidována jako 3. auto DARTu, tým byl nazván „Racing for Fun“. Na tým začátečníků jsme si vedli skvěle, nesetkali jsme se s žádným technickým problémem a díky naší vytrvalosti jsme vyhráli svou kategorii i přes nejnižší průměrnou rychlost. Ano, to je zvláštní jev vytrvalostních závodů, být nejrychlejší neznamená být na konci vítězem.

Ve druhém stintu odstoupila posádka „Notys racing teamu“ s prototypem Peugeot 908. Kvůli technickým problémům nabrali ztrátu, kterou by již nedokázali dohnat. Technické problémy bohužel postihly i další auta týmu DART účastnící se 24 hodinovky. Snad vyjma prvních dvou posádek LMP1 a vítězů jednotlivých kategorií se technické problémy, nebo nehody nevyhnuly nikomu.

Jak jsem napsal na začátku příspěvku, jel jsem jen virtuálně, ale o něco více vzrostl můj obdiv k pilotům a týmům, které 24 hodinové závody absolvují v reálu. Jeden ze stintů jsem absolvoval v čase 1:00—3:00 (tj. po půlnoci) a udržet koncentraci i rychlost v tomto nelidském čase je opravdu obtížné. Ano, nyní jsem naplno pochopil, že Le Mans je fenomén.

A za nedlouho nás čeká další 24 hodinový závod, tentokrát na Nürburgringu VLN, tj. severní smyčce, které se přezdívá „zelené peklo“, do nějž počítám se stejným týmem. Velké poděkování patří administrátorům, kteří připravili organizaci celého závodu a vyhodnocení.