IE6 konečně zemře?

Asi neexistuje proklínanější webový prohlížeč, než Microsoft Internet Explorer 6, který sice jednu dobu ovládl téměř celý trh WWW prohlížečů, ale vývojáři neimplementovali již tehdy platné W3C standardy a pár jich ohnuli takovým způsobem, že webdesigneři si dodneška lámou hlavu, jak docílit správného zobrazení stránek i v IE6.

IE6 má unikátní pozici, přes svou zaostalost a nestandardnost se dodnes řadí mezi nejpoužívanější prohlížeče na světě. Poprvé se objevil ve Windows 98 SE, v MS Windows 2000 (zde až v některé aktualizaci/Servis Packu) a Microsoft Windows XP. Těsně před vydáním Windows Vista byla uvolněna verze MS IE 7, později následovaná verzí MS IE 8, bohužel bylo možné tuto aktualizaci zakázat a toho využila celá řada firem, protože velmi často jsou v intranetech webové aplikace, které jsou napsány tak, že mohou fungovat jen v IE6. Mimo tyto firemní uživatele zbývá nějaké procento domácích uživatelů, kteří nejsou úplně technicky zdatní a bojí se spouštět aktualizační proces.

Reklama

Dnes už asi najdeme jen málo firem, které striktně nepouští své zaměstnance na internet, některé jen hlídají kolik času zaměstnanec na internetu strávil a kde. Pokud to ale dovolují, měli by jim alespoň nainstalovat alternativní prohlížeč (Mozillu Firefox, Google Chrome, nebo Operu), pro přístup na internet a IE omezit jen na intranet, čímž by mimo jiné získali i větší míru zabezpečení, jelikož prohlížeče nevyužívající renderovací jádro IE nejsou „prodrátovány“ do jádra MS Windows.

Pokud nepomáhají automatické aktualizace a osvěta Microsoftu, který sám aktivně vyzývá uživatele k přechodu na modernější a bezpečnější verze, musí zasáhnout provozovatelé nejnavštěvovanější webů a populárních internetových služeb. Osobně si myslím, že provozovatelé populárních služeb mají na koncové uživatele podstatně větší vliv, než výzvy k aktualizaci od tvůrce software.

Dnešní internet má jeden velký fenomén, Google, s obrovskou mocí na uživatele, o němž si myslím, že bude hrát hlavní roli ve „vynucení“ přechodu na nové verze prohlížečů. Od 1. března 2010 (tj. datumu vydání tohoto blogspotu) by neměly fungovat v IE6 „Dokumenty Google“, neboli online office od Google, ale ty asi nejsou pro typického uživatele IE6 zajímavé, mnohem větší tlak na aktualizaci by mohl nastat 13. března 2010, kdy přestane být zaostalý MS IE6 podporován na webu YouTube.

Dělám vývojařinu webových aplikací, jako placeného koníčka, a ohýbání stylů pro IE6, nepodpora průhledných png a další nestandardnosti, prostě zdržují smysluplnou práci. Nezřídka s vynuceným důsledkem, že se šablony píší dvě, jedna pro použitelné prohlížeče a druhá pro IE6.

Komentáře

4 komentáře: „IE6 konečně zemře?“

 1. Luboš avatar

  Já IE6 úplně ignoruju. Naštěstí nejsem webdesigner a co udělám, to tak nějak funguje.

 2. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // IE6 konečně zemře? […]

 3. Jiří Pešík avatar

  Jenom detail: Ve Windows 98 SE byl ještě IE5 (pamatuju si, jak jsem ručně instaloval 6ku)

 4. Holman avatar
  Holman

  Nedávno jsem IE6 koupil i s kompem http://www.kuku.cz/KUKU-PC-pocitace-repasovane-levne-bazar-Praha.html – PIII IBM :-))))
  Samosebou IE šel do kopru i s Windows, už frčím na Linuxu.