Apple iPad, nic pro mě.

Kategorie:

Štítky:

„Není šprochu, aby na něm nebylo pravdy trochu,“ praví jedno z mnoha pořekadel. Stále se mluvilo o tabletu od Apple, až jsme se dočkali, ale vzhledem k tomu, že většina výrobců přichází s tablety, to není až takové překvapení, jak všichni píší.

S Radkem Hulánem sice ve většině názorů nesouhlasím, nicméně jeho averzi (na blogu notně přeháněnou) k produktům Apple docela chápu. Nabízet hardwarově standardní PC a podivné iPod/iPhone, se systémem jenž bych nepovažoval za ergonomický, za šílené ceny si může dovolit opravdu jen Apple, jeho fanoušci je koupí kdyby byla cena 2× vyšší.

Reklama

Tytam jsou časy, kdy jsem měl počítač Apple iBook a chtěl jsem si pořídit i PowerMac, to ještě byla celkem zajímavá záležitost s ne zrovna běžným hardware, počítače Apple obsahovaly mikroprocesory PowerPC (taková lite verze naprosto geniálního mikroprocesoru Power, jež je v nejlepších serverech vyráběných firmou IBM). Applovský operační systém Mac OSX mi nikdy k srdci nepřirostl, jeho ovládání je prapodivné, takže jsem používal GNU/Linux.

Tablet Apple iPad využívá mikroprocesor Apple A4, to znamená několikátou změnu architektury v počítačích Apple, který je naprosto nepřekvapivě z rodiny ARM, Apple před nějakou dobou koupil firmu P.A. Semi. Mikroprocesory rodiny ARM jsou oblíbené díky zajímavému výkonu při mizivé spotřebě.

Mikroprocesor a doba běhu na baterie jsou ale asi jediné zajímavé parametry Apple iPadu. (Ne)výhody už byly napsány na mnoha stránkách, ale jen pro pořádek vyberu:

  • Pro
   • Diplay 1024×768, po dlouhé době konečně zase zařízení s poměrem obrazu 4:3
    • Chybějící Adobe Flash spíš vítám, nastupuje HTML5.
  • Proti
   • Java. Možná se mýlím, ale neviděl jsem nikde napsánu podporu Javy.
   • Chybějící USB a SD nechápu, Apple byla snad první firma, která masivně tlačila USB místo PS/2. Nepřítomnost obojího nahrazuje speciální konektor na dock, přičemž synchronizace by měla jet přes (šílené) iTunes
   • Mikro SIM, nechápu proč je potřeba znovu zmenšovat SIM kartu z mobilu, kdo ji měl vyndanou, ví jak snadno ji lze ztratit, natož, když bude přibližně poloviční.

  Apple iPad vypadá efektně, ale připadá mi jako kočkopes. Aby jej člověk používal jako mobil je to zařízení moc přerostlé, pokud bych chtěl smartphone, je pro mě jasnou volbou některý z pestré nabídky Androidových přístrojů. Jako čtečka elektronických knížek je to nepohodlné, Steve Jobs sice rozhodl že nikdo nečte 8 hodin v kuse, ale i pouhá hodina denně je nepohodlná, elektronický papír je pro tento účel mnohem pokročilejší a vůči očím ohleduplnější, než podsvícené LCD. Jako přenosný počítač nic pro mě, nemá klávesnici a výběr aplikací, jež potřebuji, bude hodně problematický.

  Ovládání jaké jsem viděl na videu z představení je velmi promyšlené. Protože vše jede jen na dotykový display, byly by klasické nabídky naprosto nepoužitelné. Ceny začínající od přibližně US$ 400 se nezdají být přehnaně vysoké, nicméně je to cena za níž koupím velmi solidní netbook s hardwarovou klávecnicí, případně Touchbook, který lze proměnit na tablet. Ten alespoň nemá vendor lock-in. Za jen mírně vyšší cenu je (opět linuxová) Nokia N900 a ta má také vysunovací hardwarovou klávesnici.

  Komentáře

  4 komentáře: „Apple iPad, nic pro mě.“

  1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Apple iPad, nic pro mě. […]

  2. Robert avatar

   A pro me zasadni nevyhoda. Stejne jako iPhone > zadny multitasking.

   1. MaReK Olšavský avatar

    Robert: Na tu jsem zapoměl. Další důvod, proč jít do klasického netbooku, nebo hybridu Touchbook.

  3. Petr avatar
   Petr

   Javu to umi, USB nepouzivam pomalu ani u notebooku, silene iTunes? To je nejaky vtip? Neznam lepsi software ve kterym mohu stahovat aplikace, synchronizovat data s danym zarizenim, prevadet MP3, spravovat hudbu (databaze). Pokud je neco silene, tak uzivatele kteri maji nahranou hudbu atd. v podobnych zarizenich jako ,,kupu hnoje,, – prekopirovane ,,jednoduse,, prez Total Commandera. Nekdy si rikam, ze jim ten mrdnik nevadi 😀