JEdit 4.3

Povedený a přesto řadou uživatelů opomíjený textový editor (nezaměňovat s textovým procesorem, jako je například OpenOffice.org Writer) jEdit byl vydán ve verzi 4.3. Nová stabilní verze přišla po velmi dlouhé době od poslední 4.2 (vývojové verze nepočítám).

Textový editor jEdit je mou preferovanou volbou ve světě MS Windows pro úpravy běžných textových souborů, v GNU/Linuxu používám Bluefish (na PHP, SQL, HTML, CSS) a Gedit (texty, HTML článků) podle toho co momentálně potřebuji. Sice jsem přívrženec vimu, ale prakticky jej používám, když mám přístup jen ke konzoli, pro rozsáhlejší editace souborů jsem si na něj úplně nezvykl. Podstatnou výhodou jEditu je jeho multiplatformnost, jako u drtivé většiny software na Java platformě.

Reklama

Textový editor pro programátory by měl umět zvýrazňovat syntaxi většiny běžně používaných jazyků, ale od takového editoru už nečekám refaktorizaci kódu, nebo doplňování kódu. To je funkčnost dospělého IDE. Nicméně jEdit je možné tuto funkčnost naučit ve velmi rozumné míře.

Některé vlastnosti jEditu:

 • Vestavěný makro-jazyk a skvělá rozšiřitelnost.
 • Zvýrazňování syntaxe 130 programovacích jazyků.
 • Podpora mnoha znakových sad, s povedenou autodetekcí.
 • Rychlost a vzhled, které jen minimálně naznačují že běží na Java platformě.
 • Nepodstatná změna se týká vzhledu, jEdit je barevnější a nevypadá tak studeně, jako dříve.

JEdit je program pod svobodnou licencí, GPLv1.1, který bych si funkčností dovolil přirovnat k Emacsu, s nímž neumím zacházet. Já jsem s jEditem velmi spokojený a pokud jej neznáte, doporučuji vyzkoušet, možná se rozhodnete nahradit stávající Gedit, Kate, PSPad, …, protože budete moci používat jediný editor napříč všemožnými OS, pokud tedy nepatříte mezi skalní zastánce vimu, nebo Emacsu, jež jsou přeloženy pro leccos.

Mimochodem při psaní tohoto příspěvku jsem narazil na triviální IDE DrJava, které asi nebude to pravé ořechové na systematickou práci, ale jako IDE pro ty kdož se učí základy jazyka Java si jej dovedu představit. Doporučuji vyzkoušet, pokud se chcete s Javou jen seznámit a zatím jsou pro Vás NetBeans komplikované.

Mimochodem, tento blogspot jsem napsal v jEditu, klasicky jej do administrace WordPressu zkopíroval, jako čisté HTML a jen jsem přidal obrázky.

Komentáře

7 komentářů: „JEdit 4.3“

 1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // JEdit 4.3 […]

 2. Vojtěch VOndra avatar

  Je jEdit pořád tak pomalý?

  1. MaReK Olšavský avatar

   Vojtěch Vondra: Jako každý program na Java platformě funguje normálně, při dnešním výkonu počítačů (a díky JIT) už rozdíl mezi Java aplikací a nativním programem není defakto patrný.
   Dundee: Geany mi nějak nesedl ovládáním, možná jsem jen nenašel tu správnou fintu na otevírání souborů. Pro mě je ideální ten boční panel ala Bluefish, nebo GQview.
   Vlastimil Ott: jEdit 4.2 jsem používal dost let bez problémů, zlobil jen na OpenJDK, ale tam má problémy víc programů. Pluginy pro (X)HTML/XML mi vyhovují, ale je to o zvyku. To písmo opravdu používám.

 3. Dundee avatar

  Ahoj,
  jestli používáš pro běžnou práci Gedit, doporučuju zkusit taky Geany, který je stejně rychlý (psaný v C), ale má daleko více funckí. Je to takové lightweight IDE.

 4. Vlastimil Ott avatar

  Skutečně ti to písmo na prvním obrázku pro psaní vyhovuje?
  Editor jsem testoval dlouho, ale byla to předchozí verze, vývojová, takže to končilo různými výjimkami. Mé požadavky na formátování HTML, PHP, CSS apod. bohužel nedokázal naplnit, a to nejsem programátor. Tak to asi zkusím znovu…

 5. Vojtěch Vondra avatar

  Jak se to vezme, používal jsem verzi 4.2 na takovém středně výkonném notebooku (2Ghz, 1GB RAM) a na textový editor to mělo příliš dlouhý load time a odezvy.

  Buďto načítám IDE anebo chci bleskový editor. Na Windows PSPad, v Gnome gedit.

 6. Aminux avatar
  Aminux

  Pro začátečníky v Javě bych asi doporučil Bluej. Je dostatečně jednoduchý na naučení, hlavní návrh programu se dělá graficky v diagramu tříd který je taktéž zjednodušen. A dokáže přímo z prostředí vytvářet instance tříd a volat jejich metody. To žádné jiné prostředí myslim ani nemá.