Zenový laptop

Kategorie:

Můj obstarožní laptop Acer Aspire 3650 jsem přeinstaloval na distribuci, která není v našich končinách z těch nejznámějších a nejpoužívanějších, nicméně funguje velmi pěkně a systémové nároky jsou velmi nízké. Po značném rozčarování z pokusu o přechod na trochu nepovedené Ubuntu 9.10, které mi prostě na laptopu nefungovalo ani náhodou, pokusu o Fedoru 12 (DVD také odmítlo bootovat na laptopu, přitom jinde fungovalo) jsem se rozhodl pro vyzkoušení Zenwalk Linuxu 6.2.

Jak jsem již několikrát psal, s GNU/Linuxem jsem se poprvé potkal v roce 1997, byl to Slackware a vzpomínky na stahování mnoha disket přes modem o rychlosti 14.4 kbit jsou asi nezapomenutelné. GNU/Linux mi v té době připomínal přehnaně komplikovaný MS-DOS a o nějakém pěkném GUI jsme si mohli ještě mnoho let nechat leda zdát. Teprve pozdějí Computer Press vydal Red Hat, poté jsem přešel na Mandrivu a nakonec jsem na několik let zakotvil u Ubuntu. Ubuntu mi zůstalo na desktopu, ale na laptopu bohužel jeho poslední verze neobstála. Nefunkční touchpad, nebootující aktuální jádro, nefungující zvuk. To vše vedlo k hledání náhrady. Zkusil jsem Arch Linux, ale po chvilkovém experimentování jsem uznal, že nemám tolik času, abych si nainstaloval vše do podoby funkčního pracovního prostředí, pak jsem zkusil Fedoru 11 a po její aktualizaci na F12 jsem narazil na stejný problém, jako s aktuálním Ubuntu, prostě to nebootovalo. OpenSUSE se mi zkoušet nechtělo, návrat k Mandriva Linuxu jsem také vyloučil a padl mi do oka Zenwalk Linux 6.2 s mým oblíbeným desktopem XFce, existuje i varianta s GNOME, nebo server.

Reklama

Zenwalk překvapil ihned, instalace ve framebufferu trvala sympatických 20 minut, po nichž jsem se přihlásil ke grafiskému desktopu a během práce jsem si doinstaloval další potřebný software (SUNovské JDK, IDE Bluefish, sshfs, Wine, …). Zenwalk je, stejně jako jeho rodičovská distribuce Slackware, optimalizován pro mikroprocesory lepší než 80486, možná by neškodila kompilace pro i686, což se asi také trochu projevuje na svižnosti ve srovnání s distribucemi konzervativně přeloženými pro i386. Výběr aplikací považuji za velmi povedený, stejně jako u Xubuntu mi je trochu nepochopitelný výběr Thunderbirda Icedove jako lehkého emailového klienta, takový Claws-mail je funkčně srovnatelný a rychlostně to je jako byste porovnávali Porsche (Claws-mail) se Škodou Octavia, já jsem si z repozitářů nainstaloval Evolution, protože jsem na něj zvyklý a nemusím přenášet maily, kalendáře, …

Software v Zenwalk 6.2:

  • Jádro 2.6.30.5
  • XFce 4.6.1
  • Pidgin 2.5.9 (nahradil jsem jej programem Gajim 0.12.5)
  • Geany 0.18 (docela povedené IDE, možná jej budu postupně používat místo Bluefishe)
  • Totem 2.26.3, Exaile 0.2.14
  • OpenOffice.org 3.1

Jak jsem již zmínil, asi by nebylo na škodu vyměnit Icedove za lehčí mailový klient. Trochu mi chybí 64 bitová verze systému, vím že 32 bitová funguje, ale pokud mám 64 bitový hardware se značným množstvím RAM, radši jej využiji na 100 % bez obezliček typu PAE, zvláště když mateřská distribuce Zenwalku (Slackware) již existuje i v 64 bitové verzi.

O správu software se starají 2 nástroje, starší Netpkg a novější zpm (s grafickou nadstavbou Zendo). Balíků není tak velké množství, jako u derivátů Debianu, Fedory, nebo dalších mainstreamových distribucí, ale neměl jsem nejmenší problém najít software, který potřebuji pro svou práci, nebo pro pouštění filmů a hudby. Sporné části nejsou na instalačním CD, podporu pro přehrání legálních DVD i MP3 jsem musel doinstalovat z restricted zdroje.

Pokud bych dával hvězdičky, Zenwalk jich dostane 8 z 10, ty dvě chybí za moje námitky na výběr software a neexistenci nativní 64 bitové verze.

Komentáře

2 komentáře: „Zenový laptop“

  1. […] článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Zenový laptop […]

  2. Vlastimil Ott avatar

    Zenwalk je parádní distro, psal jsem o něm v roce 2007 (http://www.linuxexpres.cz/distro/zenwalk-slackware-v-darkovem-baleni) a letos znovu (http://www.linuxexpres.cz/distro/zenwalk-zdrave-konzenvativni) – nemohl jsem prostě odolat. 😀 Moc příjemně se s ním pracuje, asi opravdu hraje roli fakt, že je tam jedna aplikace na jednu činnost, žádný balast.