Novinky ze světa svobodného software (11)

Kategorie:

Na stránkách LinuxSoft.cz jsem vydal další díl mého seriálu o softwarových novinkách a proto vychází i na mém blogu článeček, kde upozorňuji na software, který mi připadá zajímavý, ale ne zase natolik, abych jej uvedl v softwarových novinkách na relativně navštěvovaném webu.

Puppy Linux 4.3

Puppy Linux, neboli „Štěněcí Linux“ vyšel ve verzi 4.3. Puppy Linux je zajímavý extrémně nízkými nároky na hardware počítače a malou velikostí, aniž by to znamenalo nepříjemné kompromisy v použitelnosti. Ať se na mne nikdo nezlobí, ale Tiny Core Linux je asi zajímavé cvičení vývojářů, v praxi s minimální použitelností. Puppy Linux mám nainstalovaný na vyřazené flash klíčence, která měla pouhých 512 MB a občas ji použiju v nouzi, pravdou je, že jsem neřešil počeštění distribuce, ale to bude nejspíše poměrně triviální, jako u téměř každé distribuce. Mírně mě překvapila přítomnost jádra s podporou SMP, přecijen bych nečekal, že na výkonných počítačích budou systematicky používány zcela jiné distribuce.

Reklama

Hatari 1.3

Staré počítače a jejich emulátory jsou tak trochu mou slabinou. Staré počítače mám rád a dneska je i tak trochu sbírám, k čemuž mi nemalou měrou pomáhají nejrůznější aukční portály. Jedna ze starších počítačových vzpomínek se váže do dob, kdy několik lidí kolem mne mělo počítače Atari ST, perfektní stroj pro hudebníky, promyšlený na práci, leč herně moc nekonkuroval legendě Commodore Amiga. Emulátor Hatari, jenž vyšel ve verzi 1.3, emuluje snad celou paletu počítačů ST/TT, až do modelu Falcon. Aktuální verze se nese jen ve znamení oprav chyb verze předchozí. Pokud jste příznivce starých počítačů, a uživatel Un*xu, měli byste se s Hatari seznámit.

Schopnosti:

 • Emulace hardware ST, STE, TT a Falcon (TT a Falcon jsou ve vývoji)
 • Podpora joysticků, pochopitelně se využívá dnešní hardware PC
 • Emulace ST drive a HDD
 • Běží na drtivé většině dnešních operačních systémů

Jediný menší problém můžete očekávat při shánění TOSu, zde může vypomoci EmuTOS.

XLogo 0.9.95

Mám dítko školou povinné, byť je teprve na počátku školní docházky, a protože já jsem počítačník, byl bych rád, kdyby šel syn jednou v mých stopách. Nehodlám jej k programování nutit, ale mít základy se může hodit, vždyť i pro administrátořinu má člověk napsány pomocné scripty. Sice si myslím, že vhodným prvním jazykem je Python, ale to už je v rovině seriózního programování, ne dětských pokusů. Tím prvním vhodným jazykem pro děti se mi jeví Logo, nebo jeho český ekvivalent Karel (na Slovensku to byla Žofka). XLogo zajisté není jedinou implementací jazyku Logo pro Un*x, ale jde asi o nejznámějšího zástupce.

RPL/2 4.0.6

Jeden z prvních jazyků, který jsem se učil, byl Forth, v té době jsem měl Sinclair ZX-Spectrum a seriál o Forthu od Rudolfa Pecinovského vyšel na stránkách Amatérského Rádia (na stránkách RP je seriál ke stažení v sekci „Starší publikace a články“). Jazyk je to zajímavý, ale na aplikace, které mě živí se prostě nehodí. Náhodou jsem potkal jazyk RPL/2, který by měl být mixem mezi Forthem a Lispem. Protože domovské stránky jsou francouzsky, dovoluji si odkázat na Softpedii, kde můžete najít nějaké informace v angličtině.

Komentáře

3 komentáře: „Novinky ze světa svobodného software (11)“

 1. článek: MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Novinky ze světa svobodného software (11) Další články s podobnou tématikou:MaReK Penguin_007 Olšavský » Počítače // Netbooky a

 2. Martin Keder avatar

  Pokud toužíte po Pythonu pro děti, zkuste Giudo van Robot (GvR).

  1. MaReK Olšavský avatar

   Martin Keder: Guido van Robot znám a líbí se mi. Delší dobu jsem neviděl novou verzi. Logo je poměrně oblíbený jazyk pro výuku programování a prostě jsem našel aktuální verzi. Ve velkém seriálu na LinuxSoftu jsem už GvR zmiňoval.